Sukupuolia on enemmän kuin kaksi väittävät vasemmisto/vihreät

Anonyymi-ap

Mitä mieltä olette suomalaiset tästä linjasta, johon nojaavat nämä kaksi puoluetta ?

56

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vihervassuilla voi olla molemmat värkit.

      • Anonyymi

        Perusvärkki tuli paikalle


    • Anonyymi

      Sukupuolia on kolme: naiset, miehet ja persut.

      • Anonyymi

        Munattomia miesoletettuja sen sijaan edustaa antipersut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Munattomia miesoletettuja sen sijaan edustaa antipersut.

        Sanoo persu sotilasarvoltaan reservin käpykaartilainen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sanoo persu sotilasarvoltaan reservin käpykaartilainen.

        Meistä kahdesta se olen minä ap jonka palkan on aikoinaan maksanut Suomen puolustusvoimat. Siihen malliin turpaasi revi somen puskista huuteleva nettipeikko. Laita hame päällesi..


    • Anonyymi

      Missä väittävät? Vai puhutko peruspehmeitä?

      • Anonyymi

        Persujen jytky-junan hiiliveturi tiesi kertoa.


    • Anonyymi

      Mää olen ainakin keinuhevonen, mut en takavalon tarkastaja.

    • Sukupuolten määrä ei ole puoluepoliittinen eikä ylipäätään poliittinen kysymys. Tietysti siitä voidaan sellainenkin tehdä, jos niin halutaan. Sukupuolten määrä ja omianisuudet ovat tieteellinen eli siis tietoon perustuva asia. Poliittiseksi sen tekee oikeastaan vasta tuohon tietoon perustuvat vaateet esimerkiksi ihmisten tasa-arvoisesta kohtelusta sukupuolesta riippumatta.

      Se mitä sukupuolten määrästä tiedetään, perustuu ainakin biologiaan. Biologia on tiedettä. Biologisen tiedon mukaan pääsukupuolia on kaksi, mies ja nainen. Kuitenkin on biologisia vähemmistöjä, joiden kromosomiyhdistelmä ei noudata mies-nais-jakoa eli XX- ja XY-kromosomeihin. Poikkeavissa kromosomirakenteissa voi olla useampia X- tai Y-kromosomeja tai esim. toinen X-kromosomi voi puuttua naisilta. Biologian ohella sukuopuolisuus on myös psykologinen asia. Ihminen ei välttämättä tunne kuuluvansa kumpaankaan pääsukuopuoleen. Sellainen tunne voisi olla eläinlajeista puhuttaessa esim. gorillayhteisössä elävällä ihmisellä. Hän ei välttämättä tuntisi olevansa gorilla, vaikka ihmisellä ja gorillalla on paljon yhteisiä piirteitä, mikä johtuu tietysti yteisistä esi-isistä.

      https://tieku.fi/ihminen/kuinka-monta-sukupuolia-on

      Käsitys sukupuolten määrästä yleisellä tasolla riippuu siis ennen muuta siitä, mikä on ihmisen tiedollinen taso. Jos tiedollinen taso on sellainen, että tiedetään ihmisen ja gorillan olevan keskenään eri lajeja, on mahdollista, että ihminen silloin voi kyetä erottelemaan myös sukupuolten määrän ja ominaisuudet tutkittuun tietoon perustuen. Tässä on siis olennaista se, muodostuuko ihmisen kuva maailmasta tiedon vai uskomusten kautta. Jos se muodostuu tiedon kautta, kysymys sukupuolten määrästä ei ole puoluepoliittinen. Kaikki ne ihmiset, jotka perustuvat käsityksensä tietoon, voivat ihan puoluekannasta riippumatta olla sitä mieltä, että sukupuolia on enemmän kuin kaksi. Suomessa on oikeastaan kaksi sellaista puoluetta, jotka vähättelevät tai sivuuttavat monasti tutkittuun tietoon perustuvat faktat. Ne ovat persut ja kristilliset. Näissä on vallalla paljon tieteen vastaisuutta. Siten jako kulkee tieteen vastaisuuden ja tieteeseen luottamisen välillä mm. sukupuolten määrää koskevassa asiassa. Tieteen vastaisen näkemyksen mukaan maapallonkin uskottiin aikanaan olevan maailmankaikkeuden keskipisteen ja litteän vielä senkin jälkeen, kun tiede kertoi muuta. Evoluutiohan pyritään edelleen kieltämään joissain piireissä huolimatta siitä valtavasta tutkimusaineistosta, joka tukee evoluutiota.

    • Anonyymi

      Kolmatta sukupuolta edustaa mm. meidän Sepu.

      • Anonyymi

        Sebulla vain yksi sukupuoli mielessä


    • Anonyymi

      Ennenvanhaan , kun näitäasioita ei niin paljoa julkisuudessa vatvottu, nuun ukot sanoivat
      että "sillä on kuulemma molemmat vehkeet. "

      • Anonyymi

        Tuijottavat selä tissejä että persettä. Kummankaan avulla ei lisäännytä.


      • Anonyymi

        Niin, nuo "kahdet vehkeet" on se mitä nuo ukot näkevät (jos pääsevät katsomaan), kuitenkin asiassa on montaa puolta, suurin osa ei näy. Ihminen voi jopa koko elämänsä kamppailla sisimmässään eroavaisuudestaan, kun ei tunne sopivan muottiin johon hänet yhteiskunta laittaa. Ne asiat eivät ole vitsien eikä naurun asia, ja tästä on kysymys tasa-arvosta.
        Kun elämänkatsomus muodostuu tuhansia vuosia vanhoihin faktoihin, esim. tuohon mikä näkyy päälle päin kuten "kahet vehkeet", eikä arvostelijalla ole tietoa, taitoa ja ennen kaikkea halua oppia uutta, voi loukata toista ihmistä jopa niin että hän ajautuu itsemurhaan. Monet uskonnot ovat todella tukkona oikean tiedon ja suvaitsevuuden laajenemiselle.
        Jos ihminen syntyy ilman oikeaa kättä, turhaa on "ukon" jäkättää että kirjoita oikealla kädellä niin kuin muutkin. Jos ei ole tunnetta jotta voisi haluta olla miehen kanssa vaikka itse näyttää naiselta, se vastaa kyllä tuota käden puutetta. Kun erot ihmisissä voi olla hienojakoisempia ja vaikuttaa myös tunteiden puolella, ei voi sanoa että on vain kaksi sukupuolta, tai että kolme, tai neljä. Tämä on seikka jonka vuoksi osa ihmisistä haluavat inhimillistä tasa-arvoa kaikille, sitä eivät ensiseen jämähtäneet kehityskyvyttömät ihmiset ymmärrä. Sitä kuvaa hyvin ne ihmiset jotka sanovat, "ei noin ole ennenkään tehty" kaikesta uudesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuijottavat selä tissejä että persettä. Kummankaan avulla ei lisäännytä.

        Persu-äijä tuijottaa edessä istuvan perun "työmiehen virnisrystä". Persu-äijä miettii raivoisasti laittaisiko sinne kolikon, sormen vai munasa?


    • Anonyymi

      Mutta jos kerran ihmisellä on "molemmat vehkeet" niin siinähän onkin se kolmas sukupuoli, eikä hän enää mitään tarvitse.

      Ei tuohon enää mitään tieteitä tarvitse monisanaisesti sotkea.

    • Anonyymi

      Kumpaa sukupuolta ovat ihmiset, joita ei voi määritellä kummaksikaan?

    • Anonyymi

      Sellainen porukka ei eläkään tässä maailmassa, vaan jossakin toisessa todellisuudessa jonka ovat itse luoneet!! Kenenkään ei pitäisi kuunnella näitä !

    • Anonyymi

      13 poistetua 24stä? Herättääkö tunteita persuissa vai yritättekö vaientaa keskustelun.

      • Anonyymi

        Eiköhän ne ole noita kopiopersun kopsattuja haistapaska juttuja, niinkuin joka ketjusta poistetut.


    • Anonyymi

      Onko sinulla jotain, jolla kumoat biologian faktat, onko noilla muilla puolueillaan hallussaan jotain joka kumoa biologian lait ?

    • Anonyymi

      Sukupuolia on tasan kaksi, mies ja nainen ja syntyvyys lisääntyy vain näiden anatomiasta, syntyy poika tai tyttö.

      • Anonyymi

        Entä ne naiaet jotka eivät voi enää synnyttää tai ne tytöt jotka eivät ole sukukypsiä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä ne naiaet jotka eivät voi enää synnyttää tai ne tytöt jotka eivät ole sukukypsiä?

        Totta näissä tapauksissa emätin ole synnytyselin.


      • Anonyymi

        Joo, älä vaan ota asioista selvää, se ei kuulu persujen tapoihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, älä vaan ota asioista selvää, se ei kuulu persujen tapoihin.

        Miten asiaan vaikuttaa "lisää" asian selvittäminen. Muuttaako se biologian perusteet ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten asiaan vaikuttaa "lisää" asian selvittäminen. Muuttaako se biologian perusteet ?

        Persu-äijällä mielessä vain karvaiset penikseet.


      • Anonyymi

        Mitä sukupuolta ovat he, joilla on molempien ominaisuuksia?


    • Anonyymi

      Sukupuolia on kaksi. Uroksia ja naaraita. Joskus luonto tekee temput ja sekoittaa näitä niin että saadaan yksilö jossa on molempia sukupuolia, joskus puolet ja puolet ja toisinaan paljon yhtä ja vähän toista. Tälle asialle ei kai voida tehdä mitään.
      Sitten on se toinen puoli että joku identifioituu toiseksi sukupuoleeksi. Tämä on enemmän henkinen ongelma. Vaikeaa se on tällekin asialle tehdä mitään. Kromosomeja on vaikeaa lähteä muuttamaan.
      Toiset tekevät tästä suuren ongelman, mutta tämä on asia joka kanssa on vaan elättävä.
      Luonto kokeilee aina uusia asioita, osa menestyy , osa ei. Sitä sanotaan evoluutioksi.

      • Anonyymi

        Entä kastruoidut. Tämä ihmiskunnan korkeakulttuurin keksintö saada pojat laulamaan korkealta.


    • Anonyymi

      Leevi & Leavings ja poika nimeltä päivi

    • Anonyymi

      ihminen on vaikka astronautti raketti insinööri jos joku siitä rahaa maksaa
      tutkimatta papereita , että oletko oikeasti 🤣

    • Anonyymi

      ei kyllä sukupuolia voi olla vaikka ääretönmäärä , jos niistä on jotain hyötyä esittäjälle
      Sama se on sen jumalan kanssa 🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Se leiri mikä väittää sukupuolia olevan enemmän, kuin kaksi, on menettänyt jo kaiken järjellisen toivon omalla kohdallaan.

    • Anonyymi

      Entä he joiden hormoonit ovqt syntymästä astinolleet 50/50?

    • Anonyymi

      Oletko koskaan kuullut hermafrodiiteista ? Ota selvää ennen kuin alat ulvomaan.

    • Anonyymi

      Vihreillä on jalkovälissä hörhötin.

      • Anonyymi

        Persu antaa vihreän hörhöttimelle käsihoitoa.


    • Anonyymi

      Persut onkin niin konservatiivinen puolue. Joka toinen persu äijä on homoseksuaali ja miehenä mamu.

      • Anonyymi

        Mitä oikein koitat sanoa tuolla kommentillasi?


    • Anonyymi

      Persu-äijällä on yksi sukupuoli mielessä ja se on peenis.

    • Anonyymi

      Tynkky makaa vatsallaan keinuhevosen selässä. Takana demareiden Veiji.

      • Anonyymi

        Turkkinen on innoissaan pakkasella ja myös kevätkelissä


      • Anonyymi

        On vain yksi sukupuoli joka kiinnostaa. Kysykää vaikka EU meppi (peruSS) Sebastian Tynkkyseltä.


    • Anonyymi

      Me ollaan päätetty ettei sukupuolia ole olemassa kuin kaksi, muut kuin mies ja nais sukupuolet ei meille käy!

      • Anonyymi

        Ja silti valitsit Tynkkysen edustamaan puouettasi.


    • Anonyymi

      Eikös tuo väite ole aika pahasti perusbiologian vastainen?

    Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      437
      2859
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      2461
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      64
      1959
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      326
      1484
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      169
      1334
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1172
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      93
      1107
    8. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1057
    9. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1027
    10. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      102
      888
    Aihe