Öyhöyttävät samoista asioista kuin Trump. Miten muut arvot?
Onko persut Suomen ameriikkalaisin puolue?
Anonyymi-ap
37307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Populistipuolueella ei ole varsinaisia arvoja. Tärkeintä on tuottaa hillopaaluja ja valtaa puolueen jäsenille.
vain fasistisia päämääriä
joo, kaikki on kaupan. Ainakin yhteinen omaisuus
Heh, Persut rivät tunne edes omaa arwoansa.
Ei ole. Se johtuu siitä. ettei ole olemassa mitään amerikkalaista puoluetta. Trumpin republikaanit edustavat vain noin puolta amerikkalaisista. Toinen puoli on demokraatteja, jotka vastustavat jyrkästi Trumpin politiikka. Jakolinja on äärimmäisen syvä ja kansa on jakautunut vihamielisesti kahtia. Kummankaan puolueen kannattajat eivät halua edes olla toistensa kanssa tekemisissä. USAn jakolonja kulkee kulttuurisodan nimellä. Toisella puolella ovat nationalistiset äärikonservatiivit (traditionalistit), joiden narratiivissa herännäiskristillisyydellä on suurehko painoarvo. Toisella puolella ovat liberaalit ja globalisaation kannattajat, joiden arvomaailma pohjautuu tieteeseen ja ihmisjärkeen (rationalistit).
Persut ammentavat ideologiaansa USAn tradiotionalisteilta. Osin persujen politiikka on suoraa kopiota sloganeita myöten. Persut ovat reseptoineet Suomeen jopa sellaisia käsitteitä kuin woke ja DEI, joiden sisältöä heidän kannattajansa eivät edes tunne. Suomessa persujen painotus on edelleen maahanmuuttovastaisuudessa, kun se USAssa painottuu paljossa trumpilaisten käsitykseen vapaasta markkinataloudesta ja juutalais-kristillisestä arvopohjasta. Persut ovat myös traditionalisteja, mutta Suomessa ei ole niin vanhaa menneisyyden perinnettä, joihin se tähtäisi. Saattaisi nimittäin tuntua jonkin verran huvittavalta, jos persut ilmoittaisivat haluavansa paluuta suomalaiseen talonpoikaisyhteiskuntaan, missä aherrettiin aamusta iltaan pelloilla sekä uskottiin ja pelättiin Jumalaa.
Jos jokin on huvittavaa miljoonanikki ap alias mielibidee jne. että jokainen sinun nikeistäsi on samanlainen persupakkomielteinen f hattu. Naurettavan sensuuriherkkä sellainen..😆
Eli persut haluaisivat olla Trumpin ameriikkaa mielummin kuin suomalisia?
Oletko sinä ap 5 vuotta vai sellaisen tasolle jäänyt kun sensuurisi on taas kuin pienen lapsen harjoittamaa?
jokainen poikkeuksetta sotii asioita vastaan joita itse ajaa ja kannattaa. Foliohattuilua millä mm. paljastaa jokaisen nikkinsä poikkeuksetta. Esim. natsi- ja rssäkortin heiluttelu mitä tulee harrastamaan tänäänkin poistaen "loogisesti" muiden viestit joissa auotaan päätä venäjämielisille persuista pihalle potkituille rotuopin julistajille.
Persut on putinin kätyreitä Suomessa
Muut puolueet ovat möheltäneet persuja milloin Putinin, milloin Trumpin kannattajiksi. Logiikka on täysin hukassa.
P&T edustavat samaa ideologista ja taantumuksellista paskaa.
Nehän on sama asia nykyään. Hyvin loogista. Mutta persut on juuttuneet jopa sisällissotaaikaan. Miten voisivat ymmärtää nykyaikaa?
Populisti rebupliklaani homojen kivittäjä jne. kuten esim. sinun Soinisi..
Vennamoaan hokee tälläkin hetkellä jälkiviisaissa mitä ei toteuttanut päivääkään hallitusvastuussa päinvastoin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d7ad6256-7a07-478a-bee0-be3076355c4f
Sanna Marin onnkokenut saman.
Kulttuurisotan vaikutuksia. Mahtaako Yhdysvalloista olla tulossa samanlaista aivovuotoa Eurooppaan kuin mitä Euroopasta oli Yhdysvaltoihin päin 1930-luvulla, eihän siellä näköjään enää voi tutkijat tehdä rauhassa töitään.
Paksu nahkaisella Trumpilla on herkkä hipiä kuin vauvalla.
"Yhdysvallat esti ranskalaisen avaruustutkijan pääsyn maahan, Ranskan mukaan syynä olivat Trumpia arvostelevat viestit"
Ovat myös kaikki juoppoja.
USAssa on laitettu rajat kiinni. Maahan ei pääse edes viisumilla. https://yle.fi/a/74-20151005?utm_source=social-media-share&utm_medium=social&utm_campaign=ylefiapp
Persut ovqt lainanneet kaikki oppinsa ja aavonsa ulkomailta.#vieraslaji
Demari=pirkkaryshä.
Alkiolainen Maalaisliitto oli ainoa alkuperäinen Suomi puolue kaikki muut on tuontitavaraa myös nykyiset persut
kokoomus on ihan demaripuolue , mutta demokraatit ja demarit ovat ihan samaa väkeä 🤔 sieltä suoraan uutisia kopsaillaan sellaisenaan
KD ja persut, ainut erohan on kuinka vakavasti se raamattu otetaan.
Lutherin talousoppien mukaan lainattua rahaa ei saa launata edelleen. Menestysteologit edustavat ihan erilaista taloudellista suuntausta Jumala-komplekseineen.
Bersuillla ei ole raamatun kanssa mitään tekemistä
Jaa jaa, mutta onko sdp Suomen Venäläisin puolue, ainakin sen alkujuuret on sieltä kotoisin?
Persu on ok kommarit ja demarit siipeilijöitä ja lakko paska porukkaa
Menkää demarit ja kommarit pohjois koreaan ilmainen dietti
Suomen venäjämielisin puolue tää on.
Kritisoin kysymyksenaettelua
En pitäisi trumpismia amerikkalaisuutena vain jonain outona ilmiönä jotka pääsi omituisissa olosuhteissa valtaan kuten hitleriläset
Minkä ikäinen kloppi sinä olet?
Olitko aikuinen jo 80- tai 90- luvulla? Jos olit, niin sinun pitäisi tietää, mitä olivat normaalit tavat ja ajatukset.
Nykyaika on kaikenlaista pervoilua ja älyvapaata woke-kulttuuria.
American demokraatit hävisi vaalit juuri sen takia etteivät ottaneet etäisyyttä wokettamiseen ajoissa
Nehän on suuria Trump faneja,ei ole nyt enään pitäneet siitä ääntä.
Täällä keskustelussa ne arvot varsinkin näkyy. Odotan järkeviä, rakentavia mielipiteitä. Ei haittaisi vaikka löytyisi uusia ideoita ja huumoria. Joskus löytyykin joku timantti, se kruunaa päivän.