Mitä maksat veroja kun viivyttelet?

Anonyymi-ap

Oletko tietoinen? Perintöveron oikaisu on tehtävä kolmenvuoden kuluessa, muuten menetät se.

Kun ehkä yrität myydä perintökohteesi mahdoĺisimman hyvään hintaan kun se on ehkä nollakorkojen aikoina todettu arvokkaaksi hinnaltaan.

Nyt kun monellaki voi olla tavotteena saada se kallishinta, kun vielä maksuaikaaki verotuksessa nostettu vuosilla et pidä kiirettä. Josta kuitenki joudut maksaa joka kuukaudelta verottajalle.

Mutta oletko ajatellut talosi, huoneistosi olevan liian kallistoivehinta kun myyt sitä. Sinä menetät arvioidun hinnan perunkirjoituksessa ja toteutuneen kaupan välisen hinnan kokonaan jos et ole myynyt kohdetta ja tehnyt oikaisuvaatimuksen verotuksessa kolmen vuoden aikana.

Olisiko jo kiire pyrkiä myymään kohteesi ilkeän alhaiseen hintaa kun nyt ehkä jo joudut tai kohta joudut maksaa joka kuukaudelta viivästyskorkoa ja jos jää myymättä kolmen vuoden aikana, menetät kolmenvuoden jälkeen perintöveron oikaisumahdollisuuden.

Lopulta menot voi olla jopa suuremmat kuin tulot, kun on paljon ihmisiä joiden on lopulta myytävä ilkeän alhaiseen hintaan, kun muuten ei ainakaa löydy ostajaa?

Jos taloasi pyrit myymään vaikkapa 280 000. Ja kolmenvuoden kuluttua pudotat hinnan jo alle
100 000:teen. Siinä menettänyt viivästyskorkoa jo valtiolle joka kuukaudelta, lisäksi et saa takaisin perintöveron oikaisussa kolmen vuoden jälkeen
180 000eurosta joka jää saamatta josta 280 000eurosta olet maksanut perintöveroa jo aiemmin.

2

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä muuta Koksaamolle

    • Anonyymi

      🥴🥸🥴🏢

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      449
      6483
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      175
      3854
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      105
      2498
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1979
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      126
      1345
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1285
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1124
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1085
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1029
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      993
    Aihe