Hyvät naiset ja herrat, ihmiset ovat nykyään liian laiskoja ja valittavat turhista asioista. Ihmisten ja eteenkin lasten lihavuus ja ylipainoisuus on kasvanut jyrkästi lähiaikoina.
YKSI SYY tähän on se, kun lasten ei tarvitse nykyään itse kävellä kouluun eikä minnekään, vaan pääsee kyydillä joka helvetin paikkaan. Vaikkapa 30 vuotta sitten lapset käveli kouluun ja melkein joka paikkaan, kun autoja ei ollut niin paljon, jolloin lasten lihavuus oli paljon alhaisempaa kuin mitä se on nykyään.
TOINEN SYY on ne perkeleen älylaitteet, jotka tekee lapsista, nuorista ja myöskin aikuisista liian riippuvaisia näihin perkeleen laitteisiin. Esimerkiksi ennen lapset ja nuoret olivat ulkona ja tekivät kunnolle ja mielelle hyödyllisiä asioita, kun taas nykyään lapset ja nuoret töllöttävät sitä älypuhelinta niska vinona ilman tekemättä mitään. TÄMÄ ON TOSI HUOLESTUTTAVAA, KUN NÄMÄ PERKELEEN LAITTEET VIEVÄT LASTEN JA NUORTEN AIKAA TODELLISESTA ELÄMÄSTÄ, ESIMERKIKSI AIHEUTTAVAT MASENNUSTA SOSIAALISEN MEDIAN KAUTTA JA TEKEVÄT IHMISISTÄ YLIPAINOISIA, KUN KAIKEN VOI TEHDÄ NYKYÄÄN SEN PERKELEEN LAITTEEN KAUTTA, JOKA ON HUONOKSI YHTEISKUNNALLE!
Ennen ihmiset menivät aina itse kauppaan usein kävellen, mutta nykyään ei tarvitse edes mennä kauppaan, vaan ne vitun ruoat voi vaan tilata sen perkeleen laitteen kautta siihen kotiovelle läski perse sohvalla liikkumatta minnekään. Ja ei ole myöskään ihme, miksi nuorten ja lasten mielisairaudet ovat lisääntyneet lähiaikoina, VARMAANKIN SEN PERKELEEN ÄLYPUHELIMEN JA SOSIAALISEN MEDIAN TAKIA!
Myöskin työskentelevien aikuisten lihavuus on lisääntynyt, johon yksi syy on se, kun nykyään joillain aloilla ihmiset ns. työskentelee kotona perse penkissä liikkumatta minnekään, kun taas ennen melkein kaikki meni tekemään työnsä ihan oikealle työpaikalle, jolloin saatiin myös hyötyliikuntaa.
Lisäksi sosiaaliset taidot ovat vähentyneet lähiaikoina, kun nykyään moni nuori, lapsi ja aikuinen juttelee toisilleen tekstiviesteillä sen perkeleen älypuhelimen kautta eikä tarvitse mennä oikeasti juttelemaan esimerkiksi ulos. Vertaappa vaikka 40 vuotta sitten, kun älypuhelimia ei perkele ollut ja ihmiset juttelivat keskenään oikeasti esimerkiksi ulkona ja harvoin juteltiin puhelinten kautta, jolloin myös liikuttiin enemmän. Tällöin oli myös enemmän sosiaalisia taitoja ja oli aika vähän masennusta verrattuna nykyään, KUN EI OLLUT NIITÄ PERKELEEN ÄLYPUHELIMIA EDES OLEMASSA!
Ja kauppaan liittyen, onko esimerkiksi järkevää tilata jonkun 300 metrin kautta, vaan olisiko parempi kävellä tai pyöräillä kauppaan ihan itse, jossa saisi lisäksi hyötyliikuntaa ja hyvää ulkoilmaa? Samalla säästäisit rahaa, kun ei tarvitsisi maksaa tilausmaksuja.
VIIMEISENÄ kannattaisi myös alkaa käyttämään joukkoliikennettä enemmän, jolla teksit vähemmän ilmastopäästöjä ja säästäisit rahaa, kun ei tarvitse maksaa auton polttoainetta. Samalla saisit myös hyötyliikuntaa, kun kävelet bussipysääkille tai juna-asemalle.
1980-LUKU TAKAISIN!
IHMISET OVAT LIIAN LAISKOJA NYKYÄÄN!
Anonyymi-ap
2
153
Vastaukset
- Anonyymi
Puhut kyllä niin asiaa mutta minkäs teet.
- Anonyymi
Hyvät naiset ja herrat, ihmiset ovat nykyään liian laiskoja ja valittavat turhista asioista. Ihmisten ja eteenkin lasten lihavuus ja ylipainoisuus on kasvanut jyrkästi lähiaikoina.
YKSI SYY tähän on se, kun lasten ei tarvitse nykyään itse kävellä kouluun eikä minnekään, vaan pääsee kyydillä joka helvetin paikkaan.
Tiedän,että yhdellä on koulukyydissä ja matka on 800m.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14013024Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k21211952Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t16110108Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729561Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h939050Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k137685Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht187537Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk376668Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1406079Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa915915