Tiedemaailma on viime vuosina lopultakin Hawkingin vanavedessä ja jälkeen, alkanut julkisesti uskaltaa esittää uusia teorioita, uusia kysymyksiä ja etsimään todisteita näille uusille teorioille.
Oli pitkä aikakausi kun kukaan ei juurikaan kysellyt eikä vastaillut että mitä oli ennen Universumia, aikaa ja avaruutta ja mihin Universumi päättyy.
Yksi suurista kysymyksistä on painovoiman ja tietoisuuden lisäksi se että mihin tämä kirjaimellisesti käsittämättömän kokoinen kaikkeus on tarkoitettu ja miksi se edelleen jatkaa laajentumistaan kiihtyvällä vauhdilla?
Vastaus on jokaisessa tapauksessa se että emme tunne kaikkia fysiikan lakeja emmekä voimia, vaikka jotkut höpöttelivät jo 1800- luvulla että kaikki on jo keksitty ja enää viilaillaan vain desimaaleja.
Valtaoja vastasi tähän kysymykseen jotenkin näin että näillä mittareilla mitä meillä on, meillä on todisteet olemassaolostamme ja niillä mittareilla katsottuna me todellakin viilailemme desimaaleja siitä mikä on totta ja mikä ei.
Ihmisen huonoudesta, heikkoudesta, pahuudesta ja vajavaisuudesta on ollut paljon juttua täällä.
Kelataanpas hieman faktoja siitä mitä tällä pallolla on tapahtunut ja tapahtuu koko ajan.
Näillä tiedoilla mitä meillä on, ei evoluutiota voi kiistää. Ei miltään osin. Se ei kuitenkaan luomiskertomukseen kirjaimellisesti uskovaisten lohduksi tarkoita sitä ettäkö luomista ei olisi tapahtunut, tai että Jumalaa ei voisi olla olemassa.
Se muuttaa vain aikajanan. Aikahan on suhteellinen käsite, kuten on Raamatussa mainittu kuusi päivää luomistakin.
Yksi kierros Linnunradan sisällä kestää n. 800 000 vuotta, vaikka me mennään seitsemääsataatuhatta sitä kiertäessä. Kuusi linnunradan päivää tai vuotta, on siis 4,8 miljoonaa vuotta.
Katsokaapas näitä maapallon muita lajeja ja kertokaapas että mikä laji niistä on niin rauhanomainen, ettei se missään olosuhteissa tee mitään pahaa, syö toisia lajeja tai puolustaudu vähintäänkin väkivaltaisesti?
Kaikki lajit tähtäävät maapallolla selviämiseen ja selviytymisen. Kolme tärkeintä perusasiaa ovat ravinnon hankinta, kehittyminen ja suvunjatkaminen.
Esimerkiksi sudenkorennot olivat täällä ennen dinosauruksia ja ne ovat täällä edelleen. Satoja miljoonia vuosia siis. 325 miljoonaa vuotta vanha 70 senttisen sudenkorennon fossiili on esimerkiksi löydetty.
Sudenkorento on petoeläin, joka syö jo toukkavaiheessa muita eläimiä.
Sudenkorennot syövät monipuolisesti erilaisia hyönteisiä, kuten kärpäsiä, paarmoja, hyttysiä, kirvoja ja perhosia, joskus myös itseään pienempiä sudenkorentoja. Kookkaammat lajit voivat pyydystää myös sammakoita, hämähäkkejä ja kolibreja.
Se sudenkorennoista, mutta esimerkkinä se on ollut tällä planeetalla petona noin kaksituhatta kertaa pidemmän ajanjakson kuin nykyihminen.
Me olemme nuori laji, joka on taistellut olemassaolostaan ja ravinnostaan miljoonia vuosia. Taisteltu on luontoa vastaan, petoja vastaan, tauteja vastaan ja toisiamme vastaan.
Vegaaneille terkut että kasvisravinnolla ihmisestä ei koskaan olisi tullut ihmistä, vaan olisimme todennäköisesti jokin laji jota simpanssit käyttää seksuaalisesti hyväksi. 8)
Keitä me siis olemme tuomitsemaan itsemme tuon pakollisen ja väkivaltaisen ja siten luonnollisen historian ja evoluution pohjalta?
Emme ole yhtään sen enempää väkivaltainen laji kuin muutkaan. Leijonakuningaskin ajaa kilpakosijat laumastaan ja tappaa vieraan naaraan pennut päästäkseen selkään, että ei se sen kummempi jalopeura ole.
Ihmiseltä odotetaan paljon, koska olemme kehittyneet pidemmä käsiemme ja aivojemme ansiosta.
Humanismi on ominaisuus, jolla ihminen erottaa hyvän pahasta, mutta humanismi ei tarkoita toisen posken kääntämistä eikä alistumista pahuudelle.
Nykyihminen osaa nykyään huolehtia myös muista lajeista osittain, mutta markkinatalous ja ahneus asettaa siinä haasteita humanismille.
Ihminen ei ole ainoa laji, joka auttaa ja pelastaa muita lajeja, jopa adoptoi. Olen nähnyt kun sika on adoptoinut tiikerinpennut ja sen kun tiikeri on adoptoinut porsaat ja possut pitää tiikeriä ikuisesti äitinään.
Suomen luonnossa olen nähnyt kun jäniksellä ja variksella oli vuosia kestänyt ystävyyssuhde. Kyllä eläimetkin tuntee, turha meidän on silläkään elvistellä.
ihmisestä ei ole tulossa vegaania rauhanmiestä ihan lähiaikoina. Tällaiseen olemme syntyneet ja se ei ole meidän vika. Esi-isiemme synnit eivät ole meidän syntejä.
Tällaisilla ilotulitteilla edelleen hoidellaan kiertoradan kuljetukset ja tämä on sitten se meidän kehityksemme huippu tällä hetkellä. https://www.youtube.com/shorts/gQ8DWUPXFyM
Hienoa tekniikkaa ja ajankuvaus tästä aikakaudesta. Sadan vuoden päästä voi olla kaikki toisin.
Luomistyötä(kö?)
16
258
Vastaukset
- Anonyymi
Aurinkokuntamme on suunnttelun ja luomisen tulosta ja tästä on todisteetkin, mutta en niitä nyt tähän laita. Tämän asianhan voi kyllä selkeästi oivaltaakin jo siitäkin kun ynnäilee erilaisia “sattumia” ja asioita yhteen - sininen taivaskin mukaan lukien ja kuu, jota tarvitaan mm. tasapainottamaan maapallon liikettä. Näitä tarpeellisia “sattumia” ja "itsestään luonnonvoimien kautta syntyneitä asioita" on hyvin paljon.
- Anonyymi
Jos aurinkokuntamme on luotu ja suunniteltu, niin mitä ilmeisimmin silloin olisivat muutkin tähdet ja aurinkokunnat, joita on miljardeittain tässäkin galaksissa. Mutta kenen, tai keiden, toimesta? Auringon sisälle mahtuisi noin 1300 000 maapalloa, mutta Aurinkokin on pieni Siriukseen verrattuna, joka sekin on pieni Betelgauseen verrattuna. Suurimman havaitun tähden ympäri lentäminen suurella matkustajakoneella kestäisi noin 1000 vuotta, Vaikea ymmärtää kuinka tuollaisia objekteja luodaan/rakennetaan. Se on kuitenkin varmaa, että ne Korkeimmat Voimat, joita täällä yleisnimellä “Jumalaksi” kutsutaan, ovat hyvin todellisia.
- Anonyymi
Eläimet ja kasvit suojaa elämäänsä monin tavoin. Kaktus kasvatti piikit ettei eläimet syö sitä, samasta syystä piikkisialla ja siilillä on piikit ja kilpikonnalla kilpi. Samasta syystä jotkut sammakot on myrkyllisiä ja varoittavat siitä huomiovärein.
Kameleontti se vasta ihmeotus on, sillä edes ihmisen tekniikalla ei pystytä naamioitumaan taustaan niin tehokkaasti. Tutkimuksissa on selvinnyt että tomaatti kirkuu, kun se ei voi hyvin ja monet kasvit varoittaa toisiaan vihollisesta tuoksuin ja ultraäänin. Elämä suojelee itseään kaikin tarpeellisin keinoin. - Anonyymi
Maapallolta on kadonnut 99,9% kaikista lajeista, jotka ovat täällä eläneet. Syynä ei ole ihminen vaan ihan vaan luonto ja luonnonvoimat.
https://www.youtube.com/watch?v=E0mswlgLJEk&ab_channel=ExtinctOre - Anonyymi
Jospa keskittyisit luomisteorioihisi jossain lahkolaisten palstalla missä Lars-Leeviä pidetään kaiken luojana kuten sinulle on opetettu.
- Anonyymi
Hallelujah on monopolismia, eikä sovi immeiselle ikävänä ja yksinkertaisena ratkaisuna.
Pukkaako dementiaa?
Sitkeästi jaksat tuputtaa minulle laiskanpulskean ruotsinsaamelaisen plösön oppeja. Ei voisi vähempää kiinnostaa. Mutta Lars oli wikipedian mukaan myös kasvitieteilijä, joten propsit hänelle siitä.
Meikäläisen uskonnollisuus on ollut aivan tavallista ev lut -kirkkoon kuulumista käytännön syistä, jotta kasteet, ripit, häät ja hautajaiset tapahtuu perinteitä kunnioittaen, kuten on esi-isilläkin ollut tapana.
En liitä ufotutkimusta millään tavoin uskontoihin. Sen sijaan terminologiasta riippuen se saattaa liittyä asioihin joita pidämme henkimaailman asioina, kuten että jokin valokiekko tai pallo saattaa olla itsessään jonkinlainen olento.
Kuten todettua, ei ole yhtä lähdettä olemassa ufoille eikä yhtä alustyyppiä, vaan niitä on kymmenittäin.
Jotkut vaan ovat huikeasti meitä edellä ja sen joutuu jokainen meistä tunnustamaan, jotka aiheeseen ovat enemmän perehtyneet ja omaavat jonkinlaiset hoksottimet.
- Anonyymi
Ensin tulee hellikseltä tiedettä ja teoriaa sitten lopulta taas kaikki kulminoituu kovaan uskoon vihreisiin pikku-ukkoihin. Myös jumala mainittu.
Dementian lisäksi sinulla on lukihäiriö ja luetun ymmärtämisen kanssa vakavia ongelmia.
"Jumala"- on yleiskäsite, eikä se tarkoita vain jotakin tiettyä jumalaa.
Esimerkkinä perustat yhteisön autiolle saarelle, hallinnoit sitä ja mahdollistat kaikille elämän ja sen perustarpeet. Olet silloin sen saaren yhteisölle sen luoja.
Pointtini on vain olla väheksymättä kenenkään vakaumusta tai uskomusta. Itse en usko Raamatun Jumalaan enkä Raamatun tarinoihin, mutta uskon että on olemassa korkeampia voimia.
Jos uskonto tuo jollekulle turvaa, sisältöä elämään ja mielenrauhaa, niin en toki halua sitä keneltäkään yrittää ottaa pois vaan toivotan heille kaikkea hyvää.
Jos kaikki olisi käsikirjoitettua ja määrättyä, niin missäänhän ei olisi mitään järkeä ja sellaisella näyttämöllä harva haluaisi olla kenenkään marionettina.
Samaten on naurettavaa pelleilyä, että johonkin taruolentoon olisi uskottava, tai joutuu kadotuksiin tai helvetteihin. Sellainen tyyppihän olisi sairas narsisti ja diktaattori, eikä kukaan sellaista halua pokkuroida, tai ei ainakaan pitäisi haluta. Minä haistatan sellaiselle paskat.HeIIäkoukku kirjoitti:
Dementian lisäksi sinulla on lukihäiriö ja luetun ymmärtämisen kanssa vakavia ongelmia.
"Jumala"- on yleiskäsite, eikä se tarkoita vain jotakin tiettyä jumalaa.
Esimerkkinä perustat yhteisön autiolle saarelle, hallinnoit sitä ja mahdollistat kaikille elämän ja sen perustarpeet. Olet silloin sen saaren yhteisölle sen luoja.
Pointtini on vain olla väheksymättä kenenkään vakaumusta tai uskomusta. Itse en usko Raamatun Jumalaan enkä Raamatun tarinoihin, mutta uskon että on olemassa korkeampia voimia.
Jos uskonto tuo jollekulle turvaa, sisältöä elämään ja mielenrauhaa, niin en toki halua sitä keneltäkään yrittää ottaa pois vaan toivotan heille kaikkea hyvää.
Jos kaikki olisi käsikirjoitettua ja määrättyä, niin missäänhän ei olisi mitään järkeä ja sellaisella näyttämöllä harva haluaisi olla kenenkään marionettina.
Samaten on naurettavaa pelleilyä, että johonkin taruolentoon olisi uskottava, tai joutuu kadotuksiin tai helvetteihin. Sellainen tyyppihän olisi sairas narsisti ja diktaattori, eikä kukaan sellaista halua pokkuroida, tai ei ainakaan pitäisi haluta. Minä haistatan sellaiselle paskat.Se on aikoinaan valtaapitävien keksintö tuo uskomiseen pakottaminen. Näin saatiin pidettyä kansaa kurissa uhkailun varjolla ja kadotuksista puhumalla.
Käsittääkseni ei virallisesti keltään meistä ole kysytty että haluatko syntyä Maa- planeetalle luvaten pokkuroida ja kiittää siitä sitten joka päivä virsiä haikeana jollottaen?
Ainakaan minulta ei ole kysytty, enkä ole mitään luvannut kellekään. Tämä laulu käsittelee hyvin pitkälti tätä aihetta. https://www.youtube.com/watch?v=6TBmoNbmER0&ab_channel=JopeRuonansuu-Topic
Onks pakko vaik ei taho? Mie en ainakaan taho.
- Anonyymi
Pelko saa ihmisen uskomaan vaikka mihin. Joku uskoo löytävänsä paremman elämän ufojen tultua keskuuteemme. Tässähän on sivustolla muutama malliesimerkki pelkuruudesta jota yritetän torjua pelastavalla taivaan ufolla. Kerran uskovainen - aina uskovainen. Uskomisen kohde kääntyy heikkopäisillä helposti pelastusta lupaavaan ufoon kun ei polla oikein kestä katsoa minkäänlaista totuutta suoraan silmiin, vaikka tiede sanoisi mitä hyvänsä. Mutta kun lapsena on toitotettu synnintuskaa yötäpäivää, se jättää heikon ihmisen heilumaan tuuliviirin lailla sinne tänne aina kulloisenkin hihhuliaatteen suuntaan.
Milloinkaha ihmiskunta näkee ensimmäisen aidon ufon. Toistaiseksi ei ole ilmestynyt vielä yhtäkään. Voi olla että Jeesuskin ehtii tulla ennen ufoa. Tulee soliferisteille kiirus vannoa uudelleen lapsuuden oppejaan ja katumista riittää ufoihin hairahtumisen vuoksi.
Kerran syntinen ja aina syntinen ja vääräoppinen.
Järkikulta silloin auttakoon vaikka tekoälyn voimalla jos omat aivot jo niin pehmenneet kuten nähdään.
*Aamen.- Anonyymi
Osuit naulankantaan!
- Anonyymi
Negatiivinen usko on muuten toinen uskovaisuuden muoto ja perustuu usein ensisijaisesti älylliseen epärehellisyyteen. Tässä uskovaisuudessa ei tosiasioille sijaa juuri ole, jos tosiasiat ovat omien etujen kanssa ristiriidassa. Oikeista ufoistako ei mukamas ole vielä havaintoja? On havaintoja ja on todettu USA:n kongressin tiedotteissakin medialle.
Tuo ufo- j a totuudenvastainen vastainen teksti vaikuttaa muuten "helläkoukun" kirjoittamalta. Anonyymi kirjoitti:
Negatiivinen usko on muuten toinen uskovaisuuden muoto ja perustuu usein ensisijaisesti älylliseen epärehellisyyteen. Tässä uskovaisuudessa ei tosiasioille sijaa juuri ole, jos tosiasiat ovat omien etujen kanssa ristiriidassa. Oikeista ufoistako ei mukamas ole vielä havaintoja? On havaintoja ja on todettu USA:n kongressin tiedotteissakin medialle.
Tuo ufo- j a totuudenvastainen vastainen teksti vaikuttaa muuten "helläkoukun" kirjoittamalta."Joku uskoo löytävänsä paremman elämän ufojen tultua keskuuteemme. Tässähän on sivustolla muutama malliesimerkki pelkuruudesta jota yritetän torjua pelastavalla taivaan ufolla. Kerran uskovainen - aina uskovainen. Uskomisen kohde kääntyy heikkopäisillä helposti pelastusta lupaavaan ufoon"
Ylivoimaisesti sekopäisin, vainoharhaisin ja skitsofreenisin kirjoitus mitä koskaan olen lukenut tältä palstalta, ja paljon olen lukenut.
Nyt on korkea aika jutella lääkärisedälle noista pelastaviin ufoihin uskovista, ehkä vielä ei ole liian myöhäistä.
- Anonyymi
Katselin juuri Netflixistä elokuvan Kaiken teoria. Se kertoo Stephen Hawkingin elämäntarinan astrofysiikan keksintöineen, sairauksineen ja ihmissuhteineen siten kuin hänen ex-vaimonsa on sen kirjassaan kertonut. Hawking oli ateisti, mutta ilmeisesti alkoi uskovaisen vaimonsa takia vähitellen uskoa. Hieno elokuva, kannattaa katsoa.
- Anonyymi
Usko ei ole tiedon väärti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!
Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä4145639Sofian hieno auto
Seiskassa on juttua Sofian instassa olleesta kalliista ökyautosta. Jutussa kerrotaan Sofian ajavan autoaan, siis : onko2042537- 1621988
- 841575
Hannu Karpo
Kiitos sinulle kun lausuit lopuksi vielä painavaa asiaa terveydenhuollosta. Tästä me kärsimme joka päivä. Kipuja on mutt971357Lapsiporno sallittava sanoo persuehdokas
Kyllä, luit oikein. Vaaleissa ehdolla oleva persu haluaa sallia lapsipornoa: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9321741090Se vaan on faktaa että kepun ehdokas Sami Mäkinen poistettiin riparilta isosena
Miksi yritettiin vaieta? Tapauksesta jo ainakin kaksi tai kolme viikkoa. Sami Mäkinen on kuntavaaliehdokas ja tällainen311072- 971016
- 313974
- 82925