Kuljettajan mietteitä

Anonyymi-ap

On tämä jännä ala. Ainut, jonka tiedän missä pitää olla tessissä maininta siitä, kuinka usein vessaan pitää päästä. Miten on voitu ajautua tämmöiseen tilanteeseen? Melkonen meteli alkaisi, jos tämän työn sisältöä suunnittelevat pääsisivät vessaan aamulla töihin tullessaan vaikkapa klo 8 ja heti perään lounaan jälkeen klo 11. Piitäsi melkein kokeiluluontoisesti saada tämmöinen aikaiseksi vaikkapa 6kk piilotti jakso, jolloin joutuisivat näin toimimaan ja toki sitten kun lupa vessassa käyntiin on, niin suorittamaan sen viereisessä rakennuksessa. Harvoin kuljettajallakaan wc on yhtä lähellä kuin se yleensä toimistorakennuksissa on. Tuskinpa mikään siitäkään muuttuisi, mutta olisihan se eri kiva kuulla tarinoita, kuinka jalat ristissä joutuisivat välillä näitä suunnittelevatkin olemaan.

Ylipäätään tätä touhua pitäisi saada järkevöitettyä jotenkin, edes hiukan ja unohtaa jo se joka kohdasta viimeisenkin puoliminuuttisen viilaaminen. Eikös kalastuksessakin anneta välillä vähän siimaa, ettei siima katkea ja kala karkaa? Yhtään en ihmettele joitain vuosia tätä tehneenä, että vaikeaa on löytää pysyvää työvoimaa alalle.

Onko henkilöliikenne puolella enää ylipäätään yrityksiä, joissa kaikki maksetaan kuten kuuluu, ei ihan orjuutettaisi liian tiukoilla ajattamisilla ja kalustokin olisi vielä ehjää ja ajantasaista?

Äkkiä tietysti voisi ajatella, että yritykset, jotka eivät jatkuvasti hae kuljettajia, niin niissä saattaisi olla asiat mallillaan vai onko?

Paljonko voi vielä kuljettajan työskentelyolosuhteista kiristää?

4

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kertoo työnantajien ahneudesta. Renki ei pääse edes tarpeelleen.

    • Anonyymi

      Normaalilla ihmisellä on normaali pidätyskyky.
      Jos säällisessä ajassa ei ole mahdollista käydä vessassa, niin sitten se mahdollisuus pitää vaan tehdä ja mennä vessaan.
      Jos puolen tunnin välein pitää päästä kuselle, niin kannattaa vaihtaa alaa.

      • Anonyymi

        Näinhän se on. On se silti melko pitkä rupeama istua lähes 4,5 tuntia yhtäsoittoa ratin takana, kun päiväohjelmat on keikalla laskettu niin tiukoiksi. Näitäkin asiakkaita meinaan on, jotka itse kyllä käyvät linja-auton wc:ssä, mutta unohtavat sillä hetkellä kun itsellä ei ole enää tarvetta, että kuljettajaakin saattaisi pakottaa. Ja vaikka ehdotatkin jotain sopivaa pysähdyspaikkaa missä kaikki pääsisivät käymään mukavemmissa käymälöissä, kuin lentokone kokoluokkaa olevassa linjurin vessassa, niin usein vain vedotaan ettei ehditä, aikataulu nääs. Toki aluksen kapteeni lyö kaluston parkkiin tarvittaessa ja käy tarpeilla. On näinkin joutunut toimimaan. Onneksi kuitenkin suurin osa matkalaisista haluaa vähän päästä jaloittelemaan vähintään kolmen tunnin välein


    • Anonyymi

      Vessaan pääsee kun menee vaan.
      Aikataulusta piittaamatta.
      Tähän asti sitä ei ole kukaan eikä mikään estänyt, mikäli tarvetta on ollut päästä wc käymään .

      Parta-Jugi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      131
      6468
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      73
      6402
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6236
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      347
      4026
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2462
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2379
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1374
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      193
      1175
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      990
    Aihe