Kuljettajan mietteitä

Anonyymi-ap

On tämä jännä ala. Ainut, jonka tiedän missä pitää olla tessissä maininta siitä, kuinka usein vessaan pitää päästä. Miten on voitu ajautua tämmöiseen tilanteeseen? Melkonen meteli alkaisi, jos tämän työn sisältöä suunnittelevat pääsisivät vessaan aamulla töihin tullessaan vaikkapa klo 8 ja heti perään lounaan jälkeen klo 11. Piitäsi melkein kokeiluluontoisesti saada tämmöinen aikaiseksi vaikkapa 6kk piilotti jakso, jolloin joutuisivat näin toimimaan ja toki sitten kun lupa vessassa käyntiin on, niin suorittamaan sen viereisessä rakennuksessa. Harvoin kuljettajallakaan wc on yhtä lähellä kuin se yleensä toimistorakennuksissa on. Tuskinpa mikään siitäkään muuttuisi, mutta olisihan se eri kiva kuulla tarinoita, kuinka jalat ristissä joutuisivat välillä näitä suunnittelevatkin olemaan.

Ylipäätään tätä touhua pitäisi saada järkevöitettyä jotenkin, edes hiukan ja unohtaa jo se joka kohdasta viimeisenkin puoliminuuttisen viilaaminen. Eikös kalastuksessakin anneta välillä vähän siimaa, ettei siima katkea ja kala karkaa? Yhtään en ihmettele joitain vuosia tätä tehneenä, että vaikeaa on löytää pysyvää työvoimaa alalle.

Onko henkilöliikenne puolella enää ylipäätään yrityksiä, joissa kaikki maksetaan kuten kuuluu, ei ihan orjuutettaisi liian tiukoilla ajattamisilla ja kalustokin olisi vielä ehjää ja ajantasaista?

Äkkiä tietysti voisi ajatella, että yritykset, jotka eivät jatkuvasti hae kuljettajia, niin niissä saattaisi olla asiat mallillaan vai onko?

Paljonko voi vielä kuljettajan työskentelyolosuhteista kiristää?

4

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kertoo työnantajien ahneudesta. Renki ei pääse edes tarpeelleen.

    • Anonyymi

      Normaalilla ihmisellä on normaali pidätyskyky.
      Jos säällisessä ajassa ei ole mahdollista käydä vessassa, niin sitten se mahdollisuus pitää vaan tehdä ja mennä vessaan.
      Jos puolen tunnin välein pitää päästä kuselle, niin kannattaa vaihtaa alaa.

      • Anonyymi

        Näinhän se on. On se silti melko pitkä rupeama istua lähes 4,5 tuntia yhtäsoittoa ratin takana, kun päiväohjelmat on keikalla laskettu niin tiukoiksi. Näitäkin asiakkaita meinaan on, jotka itse kyllä käyvät linja-auton wc:ssä, mutta unohtavat sillä hetkellä kun itsellä ei ole enää tarvetta, että kuljettajaakin saattaisi pakottaa. Ja vaikka ehdotatkin jotain sopivaa pysähdyspaikkaa missä kaikki pääsisivät käymään mukavemmissa käymälöissä, kuin lentokone kokoluokkaa olevassa linjurin vessassa, niin usein vain vedotaan ettei ehditä, aikataulu nääs. Toki aluksen kapteeni lyö kaluston parkkiin tarvittaessa ja käy tarpeilla. On näinkin joutunut toimimaan. Onneksi kuitenkin suurin osa matkalaisista haluaa vähän päästä jaloittelemaan vähintään kolmen tunnin välein


    • Anonyymi

      Vessaan pääsee kun menee vaan.
      Aikataulusta piittaamatta.
      Tähän asti sitä ei ole kukaan eikä mikään estänyt, mikäli tarvetta on ollut päästä wc käymään .

      Parta-Jugi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      48
      3299
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      512
      1993
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1940
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1877
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1542
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1488
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1376
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1263
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1192
    Aihe