Ilmoitus outokumpulaisille!!!

Anonyymi-ap

Surren ilmoitan, että entisenä Persuna valitsin Ylen vaalikoneen avulla juuri Outokummun kaupungille uuden valtuuston seuraavaksi neljäksi vuodeksi: Tulos on tässä.
Suomen Keskusta 13 paikkaa
Sosiaalidemokraatit 5 paikkaa
Vasemmistoliitto 3 paikkaa
Perussuomalaiset 2 paikkaa
Kristillisdemokraatit 2 paikkaa
Kansallinen kokoomus 2 paikkaa
Yhteensä 27 valtuutettua
Hyvät äänestäjät ja poliitikot, älkää nyt tämän ennusteeni takia repikö pelihousujanne ja pukeutuko säkkiin, vaan käykää äänestämässä toivon kipinä mielessänne, että tämä ennusteeni olisi pelkkää valveunta.
Saatuani tarpeekseni Persuista, noista vaalilupausten pettäjistä, minun lienee itsetuntoni kohentamiseksi äänestettävä jotakuta Keskustan ehdokasta. Sieltä löytyy "ystävällisiä äidinkasvoja" ja "luotettavia isähahmoja", joidenka toiminta on vakaata ja tasapuolista puurtamista, yhteisten asioiden hoitamista. Heikkona hetkenä tunnen sympatiaa myös SDP:n suuntaan???

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vasemmistoliitto. Vakaata, turvallista, luotettavaa, ihmisläheistä politiikkaa.

      Parasta mitä tiedän tehtävän housut jalassa on äänestää vasemmistoliiton ehdokasta..

      • Anonyymi

        Puhuu komunisti


      • Anonyymi

        Vasemmistolaisella talouden hoidolla ei ole saatu mitään hyvää aikaiseksi missään maailman kolkassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      68
      14025
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      11
      5783
    3. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5511
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5099
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      115
      4366
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3581
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      3421
    8. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3078
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      15
      3005
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      55
      2577
    Aihe