suomalaiset eivät puhu venäjää ja uniikki sota Ukrainassa meni ohitse

Anonyymi-ap

vaikea olla ajan tasalla ja fanittaa yhtä kiihkeästi jos ei puhu venäjää
moni asia jää arvailujen varaan
ei voi kertoa, että ymmärsi asioita

5

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalaisten ei tarvitse puhua eikä osata Venäjän kieltä. Sitä ei tarvita nyt eikä koskaan, me ei yksinkertaisesti tarvita mitään Venäjästä. Tämä hylkiövaltio saa olla omissa oloissaan .

      • Anonyymi

        Miksi aina puhut itsestäsi sanalla "Venäjä"?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi aina puhut itsestäsi sanalla "Venäjä"?

        Toisekseen, taisi tyyppi vastata itselleen?! Outoja aloituksia kuin maalitauluja, joita kohden vastaaja sitten puskee kuin oinas. Onko hän??


    • Anonyymi

      Ukrainan sota mitoitettiin näköjään sen mukaan, että Venäjää heikennettäisi niin, että länsi saisi kiinan kanssa jakaa sen keskenään.
      Ukraina pommitti Itä-Ukrainan venakkovähemmistöä, koska tiedettiin, että Venäjä on velvollinen puolustamaan kansaansa, ja Venäjä tulikin.

      Todellinen vaaranpaikka on vasta edessä päin. Suomi on niin jumiutunut r..ssittelyyn, ettei se näe enää mitään muuta. Se on tarkoituskin ilmeisesti. Suomi on kuin keskenkasvuinen koira, joka räkyttää suurimmalle sillä hetkellä näkyvälle. Se, mitä on kauempana sen suurimman takana, se ei näy vielä kunnolla. Eikä se rakki tajua sitä.
      Kaikesta päätellen muutaman tietävät.

      Mitä yhteistä Suomenlipun ristillä, ja ortodoksisella Venäjällä? Jos se kristinusko on niin hirvee juttu, ja Kiinan kommunismi parempi, niin alkakaa tehdä asian eteen jotain.
      Mutta kuten on huomautettu: "Tämä Jesse tulee samalla tavalla takaisinkin, kuin näitte hänen lähtevän."

      Ehdotan, että Suomen PV pyytää nöyrästi anteeksi venäläisiltä Kristuksen nimeen.

      • Anonyymi

        "että Suomen PV pyytää nöyrästi anteeksi"

        Eh... korjaan: myös Suomen media pyytää anteeksi, sillä ilman sen aiheuttamaa shokkireaktiota Suomea ei olisi äänestetty Natoon.
        Ja kaikki ne aselähetykset Ukrainaan... jotta tappaisivat venäläisiä niillä? Miljoonia valkoisia jälleen pois pelistä. Kiina vahvistuu, Afrikka lisääntyy. Eipä väliä?

        Suomi on selkäänpuukottaja. Ja kaikki ne onnettomuudet, joita on tullut, mitäpä väliä? Suomea tullaan ravistelemaan; se Suomen rajat taivaalle kolmesti valaissut salama, onnibussin onnettomuudet, ja se eduskunnan eteen tehty maali-isku oli yksi konkreettisimmista varoituksista. Ne kaksi hekoa ja palanut yritys eivät riitä. Kolea alkukesä on tervetullut juttu. Onkohan vasta kakkosvaihde saatu päälle?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4923
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1489
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1401
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      7
      1129
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      957
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      739
    Aihe