suomalaiset eivät puhu venäjää ja uniikki sota Ukrainassa meni ohitse

Anonyymi-ap

vaikea olla ajan tasalla ja fanittaa yhtä kiihkeästi jos ei puhu venäjää
moni asia jää arvailujen varaan
ei voi kertoa, että ymmärsi asioita

5

528

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalaisten ei tarvitse puhua eikä osata Venäjän kieltä. Sitä ei tarvita nyt eikä koskaan, me ei yksinkertaisesti tarvita mitään Venäjästä. Tämä hylkiövaltio saa olla omissa oloissaan .

      • Anonyymi

        Miksi aina puhut itsestäsi sanalla "Venäjä"?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi aina puhut itsestäsi sanalla "Venäjä"?

        Toisekseen, taisi tyyppi vastata itselleen?! Outoja aloituksia kuin maalitauluja, joita kohden vastaaja sitten puskee kuin oinas. Onko hän??


    • Anonyymi

      Ukrainan sota mitoitettiin näköjään sen mukaan, että Venäjää heikennettäisi niin, että länsi saisi kiinan kanssa jakaa sen keskenään.
      Ukraina pommitti Itä-Ukrainan venakkovähemmistöä, koska tiedettiin, että Venäjä on velvollinen puolustamaan kansaansa, ja Venäjä tulikin.

      Todellinen vaaranpaikka on vasta edessä päin. Suomi on niin jumiutunut r..ssittelyyn, ettei se näe enää mitään muuta. Se on tarkoituskin ilmeisesti. Suomi on kuin keskenkasvuinen koira, joka räkyttää suurimmalle sillä hetkellä näkyvälle. Se, mitä on kauempana sen suurimman takana, se ei näy vielä kunnolla. Eikä se rakki tajua sitä.
      Kaikesta päätellen muutaman tietävät.

      Mitä yhteistä Suomenlipun ristillä, ja ortodoksisella Venäjällä? Jos se kristinusko on niin hirvee juttu, ja Kiinan kommunismi parempi, niin alkakaa tehdä asian eteen jotain.
      Mutta kuten on huomautettu: "Tämä Jesse tulee samalla tavalla takaisinkin, kuin näitte hänen lähtevän."

      Ehdotan, että Suomen PV pyytää nöyrästi anteeksi venäläisiltä Kristuksen nimeen.

      • Anonyymi

        "että Suomen PV pyytää nöyrästi anteeksi"

        Eh... korjaan: myös Suomen media pyytää anteeksi, sillä ilman sen aiheuttamaa shokkireaktiota Suomea ei olisi äänestetty Natoon.
        Ja kaikki ne aselähetykset Ukrainaan... jotta tappaisivat venäläisiä niillä? Miljoonia valkoisia jälleen pois pelistä. Kiina vahvistuu, Afrikka lisääntyy. Eipä väliä?

        Suomi on selkäänpuukottaja. Ja kaikki ne onnettomuudet, joita on tullut, mitäpä väliä? Suomea tullaan ravistelemaan; se Suomen rajat taivaalle kolmesti valaissut salama, onnibussin onnettomuudet, ja se eduskunnan eteen tehty maali-isku oli yksi konkreettisimmista varoituksista. Ne kaksi hekoa ja palanut yritys eivät riitä. Kolea alkukesä on tervetullut juttu. Onkohan vasta kakkosvaihde saatu päälle?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe