suomalaiset eivät puhu venäjää ja uniikki sota Ukrainassa meni ohitse

Anonyymi-ap

vaikea olla ajan tasalla ja fanittaa yhtä kiihkeästi jos ei puhu venäjää
moni asia jää arvailujen varaan
ei voi kertoa, että ymmärsi asioita

5

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalaisten ei tarvitse puhua eikä osata Venäjän kieltä. Sitä ei tarvita nyt eikä koskaan, me ei yksinkertaisesti tarvita mitään Venäjästä. Tämä hylkiövaltio saa olla omissa oloissaan .

      • Anonyymi

        Miksi aina puhut itsestäsi sanalla "Venäjä"?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi aina puhut itsestäsi sanalla "Venäjä"?

        Toisekseen, taisi tyyppi vastata itselleen?! Outoja aloituksia kuin maalitauluja, joita kohden vastaaja sitten puskee kuin oinas. Onko hän??


    • Anonyymi

      Ukrainan sota mitoitettiin näköjään sen mukaan, että Venäjää heikennettäisi niin, että länsi saisi kiinan kanssa jakaa sen keskenään.
      Ukraina pommitti Itä-Ukrainan venakkovähemmistöä, koska tiedettiin, että Venäjä on velvollinen puolustamaan kansaansa, ja Venäjä tulikin.

      Todellinen vaaranpaikka on vasta edessä päin. Suomi on niin jumiutunut r..ssittelyyn, ettei se näe enää mitään muuta. Se on tarkoituskin ilmeisesti. Suomi on kuin keskenkasvuinen koira, joka räkyttää suurimmalle sillä hetkellä näkyvälle. Se, mitä on kauempana sen suurimman takana, se ei näy vielä kunnolla. Eikä se rakki tajua sitä.
      Kaikesta päätellen muutaman tietävät.

      Mitä yhteistä Suomenlipun ristillä, ja ortodoksisella Venäjällä? Jos se kristinusko on niin hirvee juttu, ja Kiinan kommunismi parempi, niin alkakaa tehdä asian eteen jotain.
      Mutta kuten on huomautettu: "Tämä Jesse tulee samalla tavalla takaisinkin, kuin näitte hänen lähtevän."

      Ehdotan, että Suomen PV pyytää nöyrästi anteeksi venäläisiltä Kristuksen nimeen.

      • Anonyymi

        "että Suomen PV pyytää nöyrästi anteeksi"

        Eh... korjaan: myös Suomen media pyytää anteeksi, sillä ilman sen aiheuttamaa shokkireaktiota Suomea ei olisi äänestetty Natoon.
        Ja kaikki ne aselähetykset Ukrainaan... jotta tappaisivat venäläisiä niillä? Miljoonia valkoisia jälleen pois pelistä. Kiina vahvistuu, Afrikka lisääntyy. Eipä väliä?

        Suomi on selkäänpuukottaja. Ja kaikki ne onnettomuudet, joita on tullut, mitäpä väliä? Suomea tullaan ravistelemaan; se Suomen rajat taivaalle kolmesti valaissut salama, onnibussin onnettomuudet, ja se eduskunnan eteen tehty maali-isku oli yksi konkreettisimmista varoituksista. Ne kaksi hekoa ja palanut yritys eivät riitä. Kolea alkukesä on tervetullut juttu. Onkohan vasta kakkosvaihde saatu päälle?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3603
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      18
      1904
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      37
      1881
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1691
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1452
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1412
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1349
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1105
    9. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1065
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1063
    Aihe