Kertokaa kokemuksianne, millainen se on lemmikkinä? Onko siitä oikeastaan seuraa? Onko helppohoitoinen?
kilpikonna lemmikiksi, plussat ja miinukset?
13
674
Vastaukset
- Anonyymi
Meillä on maakilpikona. Tarvitsee terraarion ja lamput. Ei ole mikään sylissä viihtyvä otus vaan terraariossa elävä. Ihan mukavva lemmikki mielestäni, mutta vaatii oikeat olosuhteet ja osa lajeista esim. horrostaa talvisin ja tarvitsee horrospaikan.
Kannattaa ottaa aikuinen konna ja mielellään ei eläinkaupasta. Eläinkaupat tuovat konnia ties mistä, ne voivat olla väärin ruokittuja ja sairaita. - Anonyymi
Terraarioa saisi olla vähän väliä siivoamassa. Meillä oli kaksi nelivarvas kilpparia. Mielenkiinto lopahti ,kun todellakin elävät ikuisesti.
- Anonyymi
kilpikonnan ottamisessa täytyy huomioida se, että ne elävät vankeudessakin n.30-40v.
- Anonyymi
Pitkäaikaisia lemmikkejä. Minulla on tuollaiset vedessä olevat. Akvaario vaatii ajoittain aikaa siivoamisen suhteen ja aikaa siihen yleensä menee päivä.
Kyllä nuista seuraa on, ovat seurallisia. Tulevat katsomaan kun menee altaalle. Myös jalotuttaa pitää muistaa säännöllisesti. Huolettomia tavallaan, mutta tosiaan pitkäaikaisia kavereita. Eli mielenkiinto ei saa lopahtaa.- Anonyymi
🐢
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
🐢
Turtles
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turtles
mutanttikilpikonnat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mutanttikilpikonnat
Teini-ikäiset mutanttininjakilpikonnat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teini-ikäiset mutanttininjakilpikonnat
Kilpi on konna
- Anonyymi
Kilpikonnaa voi silittää, jos ei ole pelokas yksilö, mutta itse en ainakaan hirveästi saa itselleni iloa silittelystä.
Joku voi pitää minua itsekkäänä, mutta lähinnä nyt olen sitä mieltä, että kilpikonnat kuuluvat luontoon ja luonnolliseen elinympäristöönsä.
Terraario on usein aivan liian pieni. Esim. oma kreikkalaisemme kolistelee usein päivät pitkät, todennäköisesti turhautuneena, terraarion seiniä. Konnani hoidan, kun olen sellaisen ottanut, mutta kehottaisin harkitsemaan tarkkaan jaksaako sitoutua lähinnä "katseltavaan" eläimeen, jonka ruuanhankinta vaatii myös paljon työtä. (Kasvien keräilyä). Onhan kilpikonnasta myös paljon iloa, mutta...- Anonyymi
Siis sun konna ei turhautumisesta niitä seiniä kolistele ku jos ne on lasii nii ei se konna sitä nää/ei sillee tajuu nii sen takii törmäilee !
- Anonyymi
Hyvin helppohoitoinen(ruoka kerran päivässä).
On seurallinen, mutta pieni kilpikonna saattaa nukkua enemmän.
Valot on 12h päällä ja pois, - Anonyymi
Kilpikonnia on maakilpikonnia ja niitä, ketkä elävät vedessä. Lämmöstä tykkävät yhtäläilla. Hyvä jos on joku lamppu, mihin alle he voivat tulla lämmittelemään. Itsellä oli maakilpikonna, talvisin nukkui. Heräsi kevällä. Minulla sai olla kotona ihan vapaasti. Ei ollut akvaariossa, vaan oli matala iso laatiko, mihin laitoin hiekat, heinät. Kilpikonna ei ole ainostaan kasvissyöjä, vaan sille kelpaa myöstoukat, jotain lihaperäistä. Seuraa jonkun verran oli ja utelias, mutta muuten aikalailla itsenäinen ja itsepäinen. Silityksestä kyllä tykkäsi paljonkin. Voikukan lehdet ja kukat olivat lempijuttuja syötäväksi. Tietysti kun oli kotona vapaana, nin päivässä mutaman pökälen talteen tuli korjattu, mutta se oli tämmöistä kinteä ja helposti siivottavaa, että ei sotkenut kyllä mitään paikkojo. Jos kilpikonna asuu esim terraariossa, on sille annettava mahdollisuus liikkua. Kilpikonna liikkuu luonnossakin joskus yllättävän vikkelästi ja tekee pitkia matkoja. Tykkää myös lämpimässä jossain heinien sisällä nukkua. Sylilemmikkia hänestä kyllä ei ole, vaika se voi kyllä joskus sylissäkin olla. Minun kilpikonna ei ollut agressiivinen, mutta olen nähnyt, että on olemassa myös tämmöisiä yksilöitä, ketkä hyökkävät keneen tai mihin tahansa kimpuun. Uteliaat kyllä ovat. Verratuna hamstereihin ja lintujin on kilpikonna suht- koht helppohoitoisempi. Ruokavalio monipuolinen on tärkeä. Jos siinä onnistut, muu pitä7si olla suht helppoa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827433Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044680Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734618Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584140HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen714127Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333629Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613035Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652752Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401950- 471695