Haluaisin hyvin paljon tietää miksi ihmeessä terveystarkastuksessa katsotaan alapäähän ja että miksi aina pojilla on naishoitaja ja tytöillä mies hoitaja?? Saako sanoa ei? Kuntani on Porvoo jos ne on erilaisia eri paikoissa.
Terveys tarkastus
4
251
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkastus pitäisi olla ihan sama joka paikassa, siitä on ohjeet olemassa. Sinne housuihin katsomalla määritellään esim. murrosiän vaihe (Tannerin asteikko.) Näin voidaan havaita mm. hyvin aikainen tai myöhästynyt murrosikä. Ensimmäisestä en tiedä, mutta jälkimmäinen voi vaatia erikoislääkärillä käyntiä ja se terveystarkastaja osaa sitten ohjata eteenpäin. Pojilla voi vaivana olla myös ahdas esinahka, joka voi mahdollisesti vaatia jopa leikkaushoitoa. Ihan hyvä, että tämmöiset asiat tarkistetaan ja tarvittaessa voi sitten päästä jatkohoitoon.
- Anonyymi
TerveysTarkastus kirjoitti:
Onko syytä kuumottaa
On!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614198KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1152752Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452252Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291913- 241843
- 281566
- 171420
- 731360
- 1461307
- 311178