"USAsta saisi miljaariditulot munalla". "Mutta tukkee pitäisi saada vientiin ja maataloustukkeen lissää heti"!. Kepulainen bisnes sattuu aina veronmaksajan lompakkoon.
https://yle.fi/a/74-20151141
Munantuottajaa kivistää ja kyrsii.
10
127
Vastaukset
- Anonyymi
kontti usa- suomi vähintään 12 tonnia.
saa olla muna kovin hintava että toiselta puolen maailmaa kannattaa rahdata- Anonyymi
Valtion tuella hinta saadaan kohdalleen ja hiilijalanjälki ei meressä näy, eikä ilmassa jos lentorahtina munaa amerikkaan.
- Anonyymi
Mitä tuo munakas valittaa, olisivat aloittaneet viennin, ei siihen valtiolta pidä tukea itkeä, mutta suomalainen maatalous on totutettu siihen, että voiton päälle tulee vielä tuet erikseen.
- Anonyymi
Kepulaiset maajussit on valittajia jo useammassa sukupolvessa.
- Anonyymi
Ei valtiota kannata mihinkään mukaan ottaa eikä varsinkaan valtion byrokraatteja.
Sitäpaitsi munat pilaantuvat ja särkyvät.
Ylen/ Hesarin ( Moskovan sanomat ) kädetön toimittaja taas tehnyt paskajutun aviisiinsa.
USKOTTAVUUS: NOLLA ( zero ). - Anonyymi
Nyt ei auta puristella munia, jotakin pitäisi tehdä. Trumpille äkkiä isoja munia Suomesta ja kovalla hinnalla.
- Anonyymi
Meneekö muna rikki kovassa kyydissä?
Ei passivoitunut juntti tajua että voisi alkaa myymään munia suoraan Yhdysvaltoihin.
Mutta eihän sitä ilman tukia mitään voi tehdä.- Anonyymi
Avauksen linkin jutussa on monia näkemyksiä amerikanvientiin puolesta ja vastaan. Lisäisin niihin vielä muutaman:
- Yhdysvaltojen mielenvikainen diktaattori suhtautuu ulkomaantuontiin kielteisesti. Hän voi määrätä ulkomaisille munillekin niin korkeat tullit, että ulkomaiset tuottajat eivät saa muniaan siellä kaupaksi.
- Kyseinen mielenvikainen diktaattori voi milloin hyvänsä päättää, että lintuinfluenssa on wokettajien keksintöä, joten hän määrää lopettamaan kanojen hysteerisen tappamisen välittömästi.
- Lintuinfluenssa voi loppua itsestäänkin, minkä jälkeen kaikki täkäläiset investoinnit ovat menneet hukkaan
- Yhdysvaltalaiselle vähittäiskaupalle munapula ei ole ongelma, koska hintojenkorotus kattaa myydyn määrän vähenemisestä johtuvat tappiot- Anonyymi
Trump ei ehkä pistäisi suuhunsa suomalaista munaa!! On sitä tautiakin niissä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 933451
- 1093146
- 562345
- 221912
Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61748Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201735Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111680Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein241526Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131411Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin381404