Valtion velasta

Anonyymi-ap

Ensinnäkin minulla ei ole varaa puhua valtion velasta. Olen puhtaasti saaja puolla

Googlasin valtion velan. Pikaisesti ilman syvemmälle menoa näin luvun 173 mrd euroa. En tiedä paljonko siinä on liikaa tai mikä olisi kohtuullnen.

Itse olen poliittisesti riipumaton. Taustoissa on kuitenkin sellaisia asioita joiden vuoksi olen äänestänyt aina naisviisikon puolueita. Olen ollut äänioikeuttettu yli 30v. Itse ihmettelen kuitenkin tätä pöytätennissanailua mitä nyt kädään hallituksen ja opposition kesken edellisen hallituskauden velanotosta. Mielestäni nykyisen hallituksen puolueet oli äänestässä 2020 kymmenien miljardien velanotosta kriisissä. Nykyisen hallituksen tekoja tullaan korjaamaan seuraavien hallitusten aikana, tiedä sitten millä ne maksetaan, koska seuraavaa hallitusta ei perusteta ilman toista nykyisen hallituksen pääpuoluetta ja lähes kaikki nykyisen hallituksen puheenjohtajat ovat hyvin oikeistolaisia verrattuna naisviisikon alkuperäiseen setuppiin. Jos nyt on rahattomia painettu, niin ei hyvä heilu 2027 vaalien jälkeen köyhille.

Mutta nyt se juttu. Nykyiset yli 50-v työkukyiset (mollissa olevat osatyökykyiset) on vielä pelissä reilun kymmenen vuoden ajan ja mahdollisesti eläkkeelläkin vielä 2040 luvun ekalla puolella. 1965-1975 syntyneet ovat nähneet ja kokeneet 1980-90 lukujen ja 2008 ja 2020 kurjuudet ja seuraukset.

On muuten vain mielenkiintoista tietää milloin nämä nykyiset ylimääräiset velat on selvitetty ja ketkä maksaa sen hinnan kovimmin. Eihän se ongelma ole tuo 173mrd euroa vaan osa siitä ynnä korot ja kulut. 1990 luvun sotkutkin on vielä jollain tapaa kesken, eli taitaa olla niin, että me kaksi hittiä kokeneet emme näe oikeuden mukaista maailmaa vaan ilman ihmettä tipumme ojasta ojaan ja vielä kerran ojaan. Eikä sieltä tripla pudotukseta keskeltä mustelmia enään nousta. Ei se enää auta vaikka voittaisi ”satamiljoonaa” eurosta, koska tekemmättömät ja kokemattomat asiat jää tekemättä ja kokematta.

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedä sitten, onko syyttäminen nykyistä, tai edellistä hallitusta. Suomi vain käyttää rahaa enemmän kuin tienaa.

      Suomi oli pitkän aikaa "one hit wonder", Nokian avulla noustiin lamasta. Nokia kaikkine toimintoineen toi vaurautta suomeen ja kun se lakkasi, huomattiin, että mehän uidaan ilman housuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      58
      4628
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      158
      4229
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3862
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3820
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      47
      3648
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3478
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3031
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2706
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2420
    Aihe