Sanna ja hoitajien kielitaito

Anonyymi-ap

Purran ja Marinin keskustelu hoitajista nousi somehitiksi
Eduskuntavaalien alla Marin poltti päreensä perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran tuotua esille, miten työperäinen maahanmuutto lähinnä heikentää hoitoalaa.

– Kielitaidottomat hoitajat ovat lisäkuorma, ja itse asiassa he ajavat koulutettuja hoitajia pois alalta. Suomessa hoitajilla pitäisi olla riittävä kielitaito, kun… Purra oli kertomassa, kunnes Marin alkoi puhua päälle.

– Tämä (se, että kielitaidottomat hoitajat ovat lisäkuorma) ei pidä paikkaansa. Nämä ovat valheellisia väittämiä. Minä olen puhunut hoitajajärjestöjen kanssa. Tänne tulee lisää väkeä muualta tekemään hoiva-alan töitä. Pelkkää populismia. En tiedä, kenen kanssa olet puhunut, Marin möykkäsi Purralle.

16

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SDP ja LaitaVasemmisto ja Vihreät ja VasemmistoKEPU - HAALASIVAT -

      - Ulkolaisia -HALPIS-Hoitajia - ja nyt Hoitajista On YLI-Tarjontaa - ?
      - Kielitaidottomia Ei Kukaa Ota -

      - Ja ne jotka on töissä - veivät Suomalaisen TyöPaikan - HALPIS-Palkalla !

    • Anonyymi

      "– Kielitaidottomat hoitajat ovat lisäkuorma, ja itse asiassa he ajavat koulutettuja hoitajia pois alalta. Suomessa hoitajilla pitäisi olla riittävä kielitaito, kun… Purra oli kertomassa, kunnes Marin alkoi puhua päälle."

      TUOSSAKIN NÄHDÄÄN, MITEN YLIVERTAINEN RIIKKA PURRA ON!!!!! Puhui tuolloinkin TÄYTTÄ ASIAA, joka on nyt käynyt TOTEEN!!!!

    • Anonyymi

      No oliko muka ensimmäinen kerta kun Sanna tai joku muu demari puhuu populistisesti vähän totuuden sivusta?

      • Anonyymi

        Ei todellakaan. Norihommaa demareille.


      • Taisi olla aika paljon sivussa potilaiden kannalta!


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Taisi olla aika paljon sivussa potilaiden kannalta!

        Extyökkärin aivopesu on jäänyt kesken, kun pesun jälkeen ei ole tehty huuhtelua, niin pesuaineet vaikuttavat niihin kahteen aivosoluun, jotka hänellä on ollut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Extyökkärin aivopesu on jäänyt kesken, kun pesun jälkeen ei ole tehty huuhtelua, niin pesuaineet vaikuttavat niihin kahteen aivosoluun, jotka hänellä on ollut.

        mistä tiedät noin tarkaan aivosolujen määrän? signal vuotoko taas?

        moktar gubta?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Extyökkärin aivopesu on jäänyt kesken, kun pesun jälkeen ei ole tehty huuhtelua, niin pesuaineet vaikuttavat niihin kahteen aivosoluun, jotka hänellä on ollut.

        Miten ajattelet vierasmaalaisen suomankieltä taitamattoman selvittelevän asioita vanhuksen kanssa joka puhuu vain kahta kieltä suomee ja savvoo? Ei taida ihan enkulla tai muullakaan ulkomaan kielellä selvitä!


    • Anonyymi

      Sannan moka nro 184

    • Anonyymi

      SDP kannattaa maahanmuuttoa.

      • Anonyymi

        Sillä pelastetaan Suomi.


      • Anonyymi

        Perussuomalaisetkin kannattavat maahanmuuttoa teoissan vaikka puheissaan vastustavat. Nykyhallituksen aikana maahan on valunut ennätysmäärä ulkomaalaisia.


    • Anonyymi

      Tässäkin asiassa Purra on kääntänyt kelkkansa. Hallitus houkuttelee tänne ulkomaalaisia hoitajia, vaikka sotesta irtisanotaan sadoittain henkilöitä. Pelkästään lähihoitajia on työttömänä 6000 nyt jo.

      • Anonyymi

        Ylen eilisessä vaalitentissä Purra myönsi valehdelleensa kaikki eduskuntavaalien lupaukset. Häneltä näet kysyttiin minkä lupauksen hän on toteuttanut. Purra vastasi, että maahanmuuton. Se ei pidä paikkaansa, koska nykyhallituksen aikana maahan on muuttanut ennätysmäärä ulkomaalaisia.


    • Anonyymi

      Missä asiassa Sanna ei ole ollut väärässä?

      • Anonyymi

        Sellaista listaa ei ole.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2175
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      341
      1403
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1375
    4. 168
      1281
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      920
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe