Hyvinvointialueiden hyvyys alkaa näkyä

Anonyymi-ap

Tapani Kansa on kuollut. Hänet kotiutettiin liian aikaisin sappirakon leikkauksen jälkeen.

https://www.is.fi/viihde/art-2000011121865.html

Sairaalaan ja etenkin leikkaukseen joutuminen alkaa olla kuolemantuomio.

Viimeinen sammuttaa valot.

21

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Karpo ei päässyt lääkäriin ja kuoli vähän ajan kuluttua.
      Kansa kuoli rutiinitoimenpiteen jälkeen sairaalan leikkauspöydälle.
      Kuinka paljon vastaavia tapauksia onkaan nyky-Suomessa, mutta vain julkkiksille tapahtuneet tulevat yleiseen tietoon. Nyt alkaa sairastuminen ihan oikeasti pelottaa...

      • Anonyymi

        Ruttiini, veikkonen, ruttiini... Taitaa toheltamista olla jo ruttiinihi.


    • Anonyymi

      Varakkaiden kannattaa mennä lääkäriin yksityiselle puolelle niin henki säästyy.

      • Anonyymi

        Miksi sitten maksamme veroja, määrättömästi veroja, veron päälle veroja...?


    • Anonyymi

      Kauheita juttuja. Toinen ei pääse lääkäriin ja kuolee muutaman viikon sisällä, toinen taas kotiutetaan liian aikaisin ja menehtyy...
      No kukas teistä tietää miten nuo meni OIKEASTI? Ei kukaan, mutta iltapäivälehdet näyttävät mallia ja hurjia juttuja on niin kiva keksiä ja levitellä. Uskoo sitten ken tahtoo. Jutun keksijä nyt ainakin uskoo... tai ainakin luulee uskovansa.

      • Anonyymi

        Viekä paljon suurempi joukko ei pääse edes lääkärin vastaanotolle, vai onko parempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viekä paljon suurempi joukko ei pääse edes lääkärin vastaanotolle, vai onko parempi.

        Ei pääse, jos ei osaa, eikä välitä vaan valittaa.


    • Anonyymi

      Höpö höpö.

    • Anonyymi

      Jokainen kokemus on yksilökokemus.
      Jos yksilö kokee ettei lääkäriin pääse, eikä hoitoa saa, niin ei hänen kokemustaan yhtään paranna se jos sotejohto hehkuttaa että meillä homma toimii hyvin.
      Ei se toimi hyvin ennen kuin nämä yksilöt saadaan tuntemaan että hoitoketju toimii ja siihen pääsee silloin kun on tarvis.
      Siihen taitaa ainakin tällä alueella olla vielä todella paljon matkaa.

    • Anonyymi

      Joillekin tämä saattaa tulla yllätyksenä, mutta länsimaissa kolmanneksi yleisin kuolinsyy on lääkeet ja annetut hoidot. Terveydenhuoltosektori paisuu kuin pullataikina liekö tämä johtuu siitä, että saaduista asiakkaista on pidettävä kiinni keinolla millä hyvänsä, kun terveet ihmiset ei näitä palveluja juurikaan tarvitse.

      Yhteiskunnille tämä yksityisen sektorin päästäminen lähinnä näihin verovaroin ylläpidettyjen palvelujen rahastamiseen kiinni johtaa siihen mihin bisnekset yleensä johtaa eli terveyden vaalimisen sijasta mammonan keräämiseen. Bisnekseen perustuva ajattelu ei oikein istu terveysalaan kuten ei muuhunkaan perustarpeista huolehtivaan alaan.

      Terveysalan talouspäälliköillä näyttäisi olevan sellainen valuvirhe, että hankkeista koostuvista kustannuksista ei tarvitse välittää kun ne maksetaan verovaroista eikä syntyneistä hoidon tuloksista. Tietyt sairaudet lisääntyvät lisääntymistään, koska ei ole halua selvittää ja puuttu siihen perustavaan syyhyn joka näitä sairauksia aiheuttaa kuten esim. ravintoon jota elitarviketeollisuus tuottaa. Vaikuttaa vahvasti siltä, että lääketeollisuus ja elintarviketeollisuus tekee yhteistyötä tällä saralla.

      Yksittäinen ihminen voi lisätä tietoisuuttaan aiheesta monen aiheeseen perustuvan asiantuntijan netissä pitämistä esitelmistä esim. Ben Bikman youtubessa useita videoita solubiologiasta ja aineenvaihdunnasta ja eri ravintoaineiden vaikutuksista niihin. Toinen youtubesta löytyvä asiantuntija Chris Knoppe käsittelee näitä kasvien siemenöljyjen vaikutuksia terveyteen. Nämä löytyy ihan googlettamalla nimellä ja youtube. Suomalaisista lääkäreistä Ari Miettinen käsittelee samoja asioita ja löytyy samalla tavalla googlettamalla.


      Chris Knoppe ei löytynyt googlettamalla kun tarkistin, mutta tässä linkki yhteen videoon, jonka avulla löytää sitten muitakin videoita.
      https://www.youtube.com/watch?v=H0bRGsev4fI

      • Anonyymi

        Sillä tavalla. YouTubestahan ne parhaat asiantuntijat varmaankin löytyy. Jos tosiaan uskot horinoihisi, niin onnea vaan valitsemallesi tielle. Jos taas olet trolli, niin huopatossun kärjet kohti Uralia ja mars mars!


    • Anonyymi

      Hallitus näin huolehtii alueidensa hyvyydestä kuningas älyhitaan kosketuksella.

    • Anonyymi

      Hoitakaa itte itteenne,syökää terveellisesti,liikkukaa,älkää tupakoiko,älkää juopottelu.Miks yhteiskunnan olis hoidettava teidän itse tahallaan hankitut sairaudet.Mutta kun autolla on päästävä ovelta ovelle,tupakka huulessa jatkuvasti saastutatte ittene ja naapurit..

      • Anonyymi

        Ja sinäkö olet takuuvarma että tupakoimaton, raitis, liikkuva, kasvis-kalaravintoa syövä ei sitten ikinä sairastu, eikä hoitoa koskaan tarvitse?

        Kerrohan, millainen seula siellä terveyskeskuksen ovella olisi joka seuloisi tulijat että sinä olet itse aiheuttanut sairautesi, sinua ei hoideta...?

        Jos oikein aletaan halkomaan hiuksia, niin 'terveesti' eläviltä kasvissyöjiltäkin pitää sitten tutkia elimistöstä löytyykö kasvinviljelyssä käytettyjen torjuntamyrkkyjen jäämiä tai kalaa syömällä saatua elohopeaa ja jos löytyy niin tauti on kasviksia ja kalaa syömällä itse aiheutettu.

        Sinunlaisesi omanapaiset saivartelijat ja rodunjalostajat pitäisi mitä pikimmin saattaa mielenterveyshoidon piiriin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja sinäkö olet takuuvarma että tupakoimaton, raitis, liikkuva, kasvis-kalaravintoa syövä ei sitten ikinä sairastu, eikä hoitoa koskaan tarvitse?

        Kerrohan, millainen seula siellä terveyskeskuksen ovella olisi joka seuloisi tulijat että sinä olet itse aiheuttanut sairautesi, sinua ei hoideta...?

        Jos oikein aletaan halkomaan hiuksia, niin 'terveesti' eläviltä kasvissyöjiltäkin pitää sitten tutkia elimistöstä löytyykö kasvinviljelyssä käytettyjen torjuntamyrkkyjen jäämiä tai kalaa syömällä saatua elohopeaa ja jos löytyy niin tauti on kasviksia ja kalaa syömällä itse aiheutettu.

        Sinunlaisesi omanapaiset saivartelijat ja rodunjalostajat pitäisi mitä pikimmin saattaa mielenterveyshoidon piiriin.

        Höpö,höpö,näsäviisas..🤣


    • Anonyymi

      Verikokeesta näkee kaikki,väitätkö että ihmiset eivät elitavoillan hanki sairauksia itselleen.Viinaa ,tupakkaa,huumeita,epäterveellistä ruokaa...Ei ennen mummot ja papat ole sairaalan ovella oleet ruikuttamassa,vaikka ovat raskastatyötä tehneet...Samoin sekitaudit itse ne jokainen itselleen hankinut.....

      • Anonyymi

        Eikö geenit vaikuta mitään?
        Selitäpä sitten miten on mahdollista että äijä joka tupakoi kuin korsteeni, juo päivittäin viinaa, syö läskiä ja laittaa sen päälle voita, ei liiku kuin autoon ja autosta sisään, elää 95 vuotiaaksi?
        Entä sitten hyväkuntoinen, urheileva, tupakoimaton, täysin raitis ja terveellisesti syövä mies saa sydärin ja kuolee 45 vuotiaana?
        Syöpiin voi sairastua elintavoista riippumatta, vaikka kuinka otettaisiin verikokeita .
        Eikä sinne lääkäriin kukaan mene huvikseen 'ruikuttamaan' jos ei ole todellista tarvetta, ainakaan minua ei saa kirveelläkään lääkäriin ennen kuin on viimeinen pakko.
        Joten älä sinä yleistä asioita, äläkä ainakaan erehdy luulemaan että olisit jotenkin muita parempi ihminen, kyllä se sinunkin elämäsi on kohtalon käsissä, kuten kaikkien muidenkin.
        Mitä seksitauteihin tulee, niin se on omaa tyhmyyttä jos ei katso mille reiälle menee porkkaamaan, mutta antibiootillahan nekin melko helposti paranee, joten senkään takia ei tarvitse säkkiin ja tuhkaan pukeutua.
        Eläkää ihmiset rohkeasti ja nauttikaa, niuhottakoon nuo itseään muita parempina pitävät terveysapostolit ihan mitä haluavat.


    • Anonyymi

      Huolehtikaa ihmiset ittestänne,ette tarvii sairaalapalveluita,ei kulu yhteiskunnan varat.Aamulla lenkille ja suihkuun ja kasvisruualle.Hyvin pyyhkii..Ei tarvii terveyskeskuksia.Tervettä elämää ihmiset.

      • Anonyymi

        Ai...?
        Ettäkö ne jotka joutuvat käymään terveyskeskuksissa eivät käy lenkillä, suihkussa, eivätkä syö kasviksia?
        Oletkos nyt ihan varma, vai kuvitteletko vain siellä pöksässäsi, samalla kun verhon raosta tiirailet paheksuen huonoja ihmisiä?
        Mielestäsi terveyskeskuksia ei siis tarvita ja rahaa menee hukkaan, paitsi jos SINÄ joudut sinne menemään?
        Ei kyllä kovin terveeltä kuulosta sinunkaan elämäsi, etenkään sen mentaalipuoli.


      • Anonyymi

        Mahtaa sulle olla järkytys kun sinut kärrätään lasarettiin, vieläkö sitten sanot ettei tällaista tarvita ja varat menee hukkaan? 😆🤣😆Vai ootko päättänyt elää ikuisesti?


    • Anonyymi

      Minä mätänen nopeasti,ei oo lisäaineita..Tuhkaksi panoovat,ei mää seurakunnanmaita siihenkään. ..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      140
      1767
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      269
      897
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      34
      789
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      65
      677
    5. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      651
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      29
      651
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      5
      644
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      626
    9. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      600
    10. Mun veikkaus

      On se, että jos/kun tavataan ja aletaan juttelemaan, tajutaan, että ollaan jotain muuta kuin kuviteltiin. Ja kupla puhke
      Ikävä
      53
      592
    Aihe