Otsikon mukainen kysymys: Mistä tiedät että olet rakastunut? Ja tarkoitan tässä lähinnä romanttista rakkautta tai rakastumista.
Miltä tuntuu kun rakastaa?
7
530
Vastaukset
- Anonyymi
Ajattelee häntä lähes taukoamatta, haluaa hänelle hyvää, haluaa häntä enemmän kuin mitään muuta, hänen koko olemus saa sisimmän värähtelemään, kosketuksen kaipuu, äänen kaipuu.... Kaikki.
- Anonyymi
Ensin tulee ihastuminen sitten leijuminen sitten tasapaino. Kaipaus tunne ettei voi elää ilman toista. Rakkaus muuttuu aaltoilee muttei koskaan hylkää. Se antaa anteeksi ja rakastaa. Se on ikuinen
Romantiikka tulee aalloittain jos sitä on. - Anonyymi
Olen 2,5 vuotta ajatellut häntä taukoamatta. Tämä tunne on jotain, jota ei voi selittää, sen tietää…hän olisi ollut se oikea mies?
- Anonyymi
Olet varmaan nuori, suosittelen pysähtymään rakkautta kuvaavien sanojen äärelle pitkäksi aikaa. Et kuule usko kuinka moni on pilannut elämänsä kun on mennyt rakkauden lajit ja vaiheet sekaisin 😨Tyypillisin nuoren ihmisen ero tulee silloin kun 'huuma' laantuu. Ja se tapahtuu aika nopsaa, siksi nuoret eroavat usein ja mutulla.
Toisestaan poikkeavia tiloja ovat ihastuminen, rakastuminen ja rakastaminen.
Vain jälkimmäiseen voi vaikuttaa itse ja omalla ahkeruudella. Kaksi ensimmäistä ovat vähän kuin sairaskohtauksia eli iskevät kun iskevät. Jälkikäteen voi tosin nähdä miksi niin kävi, mutta siinä hetkessä ei kyllä mitkään analyysit auta.
Ihastuminen on tuttua monille jo ala-asteelta. Rakastuminen on tunteena tosi erilainen, koska siitä puuttuu hauskuus.
Rakastuminen tuntuu vakavalta, toisesta ihmisestä tulee kuin puolijumala vaikka samaan aikaan näkee hänen inhimilliset puutteensa. Toiselle haluaa vain hyvää, mutta toisaalta haluaa lyöttäytyä viereensä pysyvästi, mikä ei aina ole mahdollista. Yhtäkkiä saattaa alkaa haaveilla perheestä ja lapsista vaikka niin ei ole aiemmin käynyt. Laulujen sanat iskevät sisuskaluihin, ja yhtäkkiä kaiken vain "tajuaa". Että tästä ne aina puhuu, amor & cupid nuolinensa.- Anonyymi
Jotkut ei taida rakastua koko elämän aikana. Vissiin itseensä keskittyminen jaruttaa toisesta lumoutumista eli rakastumiseen kykenevät ovat toiseen ihmiseen orientoituneita.
Jos mietit, että oletko rakastunut, niin luultavasti et ole.
Se on yhtä selvä asia kuin kirkas auringonpaiste silmäluomia vasten, kun se tapahtuu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotkut ei taida rakastua koko elämän aikana. Vissiin itseensä keskittyminen jaruttaa toisesta lumoutumista eli rakastumiseen kykenevät ovat toiseen ihmiseen orientoituneita.
Jos mietit, että oletko rakastunut, niin luultavasti et ole.
Se on yhtä selvä asia kuin kirkas auringonpaiste silmäluomia vasten, kun se tapahtuu.No aika moni mies ei rakastu koskaan sen sijaan himoitsee naisia moniakin elämänsä aikana. Mutta himo ei ole rakkautta. Rakkaus on paljon suurempi eikä se häviä jos sen oikean on kohdannut niin ollaan loppuun asti yhdessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No aika moni mies ei rakastu koskaan sen sijaan himoitsee naisia moniakin elämänsä aikana. Mutta himo ei ole rakkautta. Rakkaus on paljon suurempi eikä se häviä jos sen oikean on kohdannut niin ollaan loppuun asti yhdessä.
Kaksi ekaa väitettä voin allekirjoittaa! Ja on hirveää seurata vierestä sellaisten miesten "parisuhteita", joissa ei fyysisen puuhailun lisäksi ole mitään sisältöä.
Kolmas väite on mun mielestä vaikeampi. Alun huuman jälkeen rakkaus vaatii huolenpitoa eikä kaikki sitä osaa. 2020-luvulla harva edes haluaa osata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4123259Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k1002426Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12339On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon
Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat422275Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll242042Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1901544Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel121362Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2021160Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441122- 931051