pupu näykkimässä

Isutimme 3 viikkoa sitten omenapuita. Viime yönä on luultavasti pupu käynyt maistelemassa omenapuun runkoa! Ainakin illalla häädettin pariin otteeseen pupu pihalta.

1)Pitääkö naykkäisty runko käsitellä jotenkin vaurioiden ehkäisemiseksi?

2)Vai korjaako puu itse pienen vaurion?
3331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ai kesälläkin puput liikkuu.Mulla kevät talvella söivät tosi pahasti, mutta kaksi kolmesta toipui hyvin(vahattiin ja suojattiin )pitäisi laittaa verkko ympäriinsä.Tarkastele puitasi toivottavasti ne siitä virkoavat ja ovathan ne nyt voimissaan kun on kasvu paraillaan. Eli verkko suajaksi.

Äänestä
  • Eilen laitettiin viime yötä varten paksusta pahvista kukkalangoilla sidotut tötteröt. Tänään mies kävi rautakaupasta ostamassa haavansuojaustököttiä, jota sivelin niihin vauriokohtiin sekä sellaiset mustat muoviset spiraalit puunrunkoja suojaamaan. Ne venyy runkomitan kasvaessa, saa ainakin 4 muuta puuta olla rauhassa.

    Äänestä

  • tarja kirjoitti:

    Eilen laitettiin viime yötä varten paksusta pahvista kukkalangoilla sidotut tötteröt. Tänään mies kävi rautakaupasta ostamassa haavansuojaustököttiä, jota sivelin niihin vauriokohtiin sekä sellaiset mustat muoviset spiraalit puunrunkoja suojaamaan. Ne venyy runkomitan kasvaessa, saa ainakin 4 muuta puuta olla rauhassa.

    laittaa rungonsuojat, saa puutarhaliikkeistä. Lisäksi ne kannattaa suojata jänisverkolla. Itse olen istuttanut kaikki omppuni samaan pihan osaan. En joudu virittelemään jokaiselle omaa verkkoa, vaan verkko kiertää kaikkien ympäri. Kun alkaa istuttaa esim. omenapuita, kannattaa laskea taimien hintojen päälle juuri mm. nämä suojauskustannukset ja hankkia suojat taimien kanssa yhtä aikaa. Samoin kannattaa varautua leikkauksiin ja taivutuksiin, sekä ainakin kevätruiskutuksiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarja kirjoitti:

Isutimme 3 viikkoa sitten omenapuita. Viime yönä on luultavasti pupu käynyt maistelemassa omenapuun runkoa! Ainakin illalla häädettin pariin otteeseen pupu pihalta.

1)Pitääkö naykkäisty runko käsitellä jotenkin vaurioiden ehkäisemiseksi?

2)Vai korjaako puu itse pienen vaurion?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu