Trumpin politiikan hyvät puolet

Trumpin ja hänen hallintonsa politiikka aiheuttaa sydäninfarktin vaaroja europpalaisille johtajille jo päivittäin. Mutta ei pahaa jos ei jotain hyvääkin.

Trumpin ja hänen hallintonsa politiikalla on nähty jo ainakin kaksi suurta vaikutusta. Toinen oli Elon Muskin johtaman Teslan menekkivaikeudet erityisesti Euroopassa, missä Teslojen myynti romahti. Romahdus vaikuttaa myös käytettyjen Teslojen arvoon. Monet pyrkivät Tesloistaan eroon niin pitkään, kun niistä vielä edes saa enemmän kuin mahdollisesti tuleva uusi romutuspalkkio. Kansa äänestää lompakollaan.

Toinen vielä merkittävämpi seuraus nähdään Kanadassa. Liberaalipuolue oli kovassa syösksykierteessä alaspäin ja konservatiivien vaalivoitto näytti täysin varmalta. Sitten tuli Trump ja hänen puheensa Kanadan liittämisestä yhdeksi USAn osavaltioksi. Liberaalipuolueen kannatus nousi hetkessä takaisin entisiin mittoihin ja nyt se kisaa maan suurimman puolueen tittelistä tosissa. Vaalit ovat jo ovella ja näyttää, että kansa sanoo nyt haisevan vastalauseensa Trumpille.

Mitä tästä opimme. Kaikki onkin mahdollista rekyylien ansiosta. Eurooppaa USAn nykyhallinto inhoaa kaikin tavoin. Tämä paljastui toimittajalle vahingossa vuotaneista keskustelutiedoista. Eurooppa on erityisesti varapresidentti Vance suuri inhokki, mikä on tullut toki ilmi jo aiemmin hänen julkisista puheistaan. Se mikä tässäkin herättää suuren toiveen, on se sama rekyyli, mikä nähdään Teslan myynnin ja Kanadan puoluekannatuksen osalta. Rekyyli tarkoittaisi sitä, että Trumpin ja Vancen suosima konservatiivinen ääri- ja laitaoikeisto kokee jatkossa vaalitappioita ja suoranaisia romahduksia. Se voi tarkoittaa erityisesti sitä, että Eurooppaan on syntymässsä vahva liberaalienemmistöinen Iso-Britannian, Ranskan, Saksan ja pohjoismaiden koalitio, joka alkaa johtamaan tosiasiallisesti Euroopan kehitystä. Presidentti Stubb on haistanut hyvin tämän kehityksen ja on asettunut jopa yhteen johtavaan rooliin siinä. Koalition luontevia kumppaneita ovat tietysti myös Baltian maat ja Puola. Viime mainittu Venäjän uhan vuoksi, mutta ehkä käänne liberaalimpiin suuntaan voisi vahvistua myös Puolassa. Persuille tämä voi tietää kivikkoista tietä Suomessa. Trumpista, Muskista, Vancesta ja kumppaneista alkaa kovaa vauhtia tulla putlerin kaltaisia vihattuja miehiä Suomessa ja Euroopassa. Silloin rekyyli puree ja takapotku on kova.

2

120

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koko Trumpin hallinto on laukaissut aseensa ja rajusti takapotkulle. Se näkyy jokaisen henkilön toiminnassa.
      Tuolle porukalle ei pidä antaa aseita eikä valtaa. Koskahan jenkit sen ymmärtää.

    • Anonyymi

      https://yle.fi/a/74-20151770

      Tiedossa hankalia aikoja siipeilemään tottuneelle Euroopalle. Suomi mukaanlukien.

      Suomi kaikenlisäksi on sosialisoinut kansansa voimattomaksi. Täysin hallittavissa ansiosidonnaiseen ja muihin siosiaalietuuksiin liittyvillä uhkauksilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe