Verotuspäätöksessä on kohta " Verotettava pääomatulo", kuten myös kohta "Vähennys ulkomaan tulon takia" ja " Pääomatulojen tulovero".
Takaperin laskien kun pääomatulojen veroon lisää ulkomaantulon vähennyksen summan, ja jakaa tämän 0,3:lla, ei saa tulokseksi aivan tarkalleen samaa summaa kuin mikä on verotettava pääomatulo kohdassa.
Miten verottaja tämän veron määrän oikein laskee, kun tuo pieni ero tulee?
Verotuspäätöksen tarkistusta
10
304
Vastaukset
- Anonyymi
Paljonko on "pieni ero"? Senttejä, euroja, satasia vai kymmeniä tuhansia? Entä prosenteissa verotettavasta pääomatulosta?
- Anonyymi
Eroa on reilut 15 euroa liikaa. Prosentteina kuitenkin vain n. 0,06 %. Sinänsä merkityksetöntä, mutta matematiikkaan ei oikein kuulu tuollainen epämääräisyys. Epäilen ettei laskentatapa ole aivan noin suoraviivainen kuin mitä oletin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eroa on reilut 15 euroa liikaa. Prosentteina kuitenkin vain n. 0,06 %. Sinänsä merkityksetöntä, mutta matematiikkaan ei oikein kuulu tuollainen epämääräisyys. Epäilen ettei laskentatapa ole aivan noin suoraviivainen kuin mitä oletin.
Mites pyöristykset? Onko tehty yhdessä vai erikseen usean rivin kohdalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mites pyöristykset? Onko tehty yhdessä vai erikseen usean rivin kohdalla?
Kukaan ei tiedä miten verottaja tuon on laskenut, mutta yksinkertaisessa prosenttilaskemassa ei luulisi saavan pyöristyksillä täysille senteille 15 euron virhettä.
- Anonyymi
Milloinkahan verottajan laskelmat saataisiin täysin läpinäkyviksi, että näkisi millaisella laskennalla jokin summa on saatu? Nykyisellään verotuspäätökseen on vain lätkitty lukemia, eikä niiden perustetta voi mitenkään saada selville.
Verottajan sivuilla voisi olla verotuspäätöksessä joka summalla linkki josta avautuisi laskelma jonka tuloksena kyseinen summa on saatu. - Anonyymi
Pullojen/ ja tölkkienpalautuskin varmaan nussitaan vituksi . Kateellinen Suomen verottaja ajattelee että jos ette maksa panteista veroja niin se ajetaan niin että kukaan ei hyödy
. Eikö vaan...hienoa - Anonyymi
Veron sivulla Verohallinto laskee nämä vähennykset automaattisesti on laskentasäännöt eri vähennyksiin.
Esimerkiksi ansiotuloista vähennetään ansiotulosta tehtävät vähennykset (automaattisesti laskettavia vähennyksiä ja asiakkaan ilmoittamia vähennyksiä omavastuut ym huomioiden). Jää verotettava ansiotulo, josta lasketaan verot ja sen jälkeen vähennetään veroista tehtävät vähennykset. Ei ole mitään salatiedettä.- Anonyymi
Et aloituksen kysymykseen osaisi mitään vastata?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et aloituksen kysymykseen osaisi mitään vastata?
No olet laskenut jossain väärin. Ilman lukuja mahdoton sanoa missä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No olet laskenut jossain väärin. Ilman lukuja mahdoton sanoa missä.
Olet kuitenkin sitä mieltä että tuo minun laskutapa oli oikein?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen244412Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss154138Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2293789Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman273058SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot522771Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132766Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082718"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412397Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling672371K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi
Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju1001940