Persut kannattaa Orvon lisäksi Tunnin junaa

Anonyymi-ap

Tuota asiantuntijoiden huonoksi investoinniksi toteamaa ratahanketa.

"Perussuomalaisten naantalilaiskansanedustaja Vilhelm Junnila tähdentää, että selvitysten mukaan olemassa olevan rantaradan kunnostukseen on turha laittaa rahaa. Hän korostaa myös sitä, että junaan pitää saada riittävästi EU-tukea Verkkojen Eurooppa -rahastosta eli CEF:istä.

– Rantarata kiertää niin paljon ja on niin huonokuntoinen, että siellä ei tuntiin päästä, vaikka mitä tehtäisiin. Kaiken logiikan mukaan silloin järkevämpää on tehdä matka-aikaa lyhentävä oikorata. Väylävirasto on laskenut, että muut ratkaisut vaikkapa kaksoisraiteen nykyisen ratalinjauksen viereen maksaisivat enemmän kuin tämä Tunnin juna."

11

137

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pakoputkiukot vanhemmiten huimenevat?

    • Anonyymi

      Orpo ja Persut saavat työntää tunnin junansa sinne minne ei päivy pilkistä.

    • Anonyymi

      Kun persuilla on laskutaidottomuuden lisäksi ilmeisiä vaikeuksia ymmärtää kelloa, niin Junnilakaan ei tajua, että kun suunniteltu junarata veisi Turusta Helsinkiin 75 minuutisssa, niin se EI OLE tunti, koska (toisin kuin Persu luulee) tunnissa on vain 60 minuuttia.

      • Anonyymi

        Pyöristetään tietenkin lähimpään tuntiin.


      • Anonyymi

        Siitoin opetuslapset tarvitsevat tunnin junaa .


    • Anonyymi

      Minä kannatan sitä, että Suomen rautateiden raideväli muutetaan eurooppalaiseksi. Se on hyväksi Suomelle kaikilla tavoilla.

    • Anonyymi

      Tunnin juna löytyy Helsingin-Lahden välillä, käyttäkää sitä.

      • Anonyymi

        Onko siinä ravintolavaunu?


    • Anonyymi

      Niin, ja kukakohan tämä ratahankkeen keksi? No "rahaa on" Sanna Marin https://www.is.fi/politiikka/art-2000006233842.html
      On se vain ihme, että kaikki paska joista vihervssurisosialistit itkee, onkin lähtöisin Sanna Marinista. Oli kyse sitten rantaradasta, velkaantumisesta, sotesta, jne, jne, niin sylttytedas on aina Sanna Marin. Mutta kun on vasemmistoideologian kasvattama ja mielelgään sairas, niin tokihan Sannaa on ihaltava vaikka henki ja siemenperunat menisivät.

      • Anonyymi

        Oikaistaan tämä heti. Kaikki p***a on tullut kokoomuksen pelikirjoista ja ainakin 20 vuotta. On Viinasta, Niinistöä, Kataista, Stubbia, Holmlundia, Vapaavuorta, Häkämiestä jne. Kaikkea en viitsi edes luetella, mutta tuossa ehkä ne pahimmat kokoomuksen toheloijat


      • Tätähän täytyy kokoajan ihmetellä. Edellisellä hallituksella olisi ollut mahdollisuus katkaista tämän hankkeen lento mutta ei sitä tehnyt, niin miten se yhtäkkiä on orpon oma projekti?

        On kyllä ihmeellistä että tätä kukaan kannattaisi, koskaan se ei tulisi itseään takaisin maksamaan mikä pitäisi olla nykyhallituksen peruste lopettaa koko hanke, sitä luluhan on kyllä tekemässä. Kykypuolueen taustahenkilöiden pitäisi osata laskea tuon kannattavuuden olevan kuralla (käteinen-stubido-urpoakseli ei kyllä osaa yhtään mitään), vihreiden pitäisi osata laskea millainen hiiljalanjälki tuosta jäisi, pelkkä perustusten betonointi ja työkoneiden päästöt on sitä luokkaa että juna ei kuoleta niitä koskaan ajeluttaessaa tyhjiä penkkejä edestakan stadin ja turun väliä.
        20 vuotta tästä voidaan mennä motarilla busseilla joihin mahtuu enemmän ja mukavammin porukkaa kuin nyt, ja ne ovat päästöttömiä, infra on valmiina ja sitä joudutaan jokatapauksessa ylläpitämään joten miksi ihmeessä tehdä tätä rataa.
        Ai niin, demareilla on nyt ainut syy vastustaa sitä se että eivät ole sitä itse hureeraamassa, hallitukseen taas päästessään se on niiden kärkihankkeita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9678
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      63
      4434
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      58
      4294
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      137
      2786
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      119
      2600
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      157
      2387
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      21
      1770
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1517
    9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1367
    10. Älä nyt ainakaan pelkää

      että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava
      Ikävä
      72
      940
    Aihe