Kuten otsikon kysymys kuuluu niin oletko jo ottanut tekoälyn avuksi yrittäjä? Itse olen ja voin sanoa, että yksi parhaista päätöksistä ikinä. Helpottaa ja nopeuttaa hommaa monessa asiassa. Vähentää etsintää netistä ja kun oikeat tekoälytyökalut kuten https://yrittajanapuri.com käytössä niin ei tarvi arvailla nii paljon.
Plussia mitä itse löytänyt:
- Markkinointi onnistuu nopeammin (en ole mikään somesankari, joten iso apu tässä)
- Budjetointi helpompaa varsinkin jos/kun haluaa leikkiä numeroiden kanssa
- Verotus asiat helpompi miettiä kun saa apua suoraan tekoälyltä (ei tarvi maksaa kalliille asiantuntijalle erikseen)
- Ideointi helppoa kun voi jutella ja pyytää plussat ja miinukset
- Aina apuna => Tätä ei voi korostaa kyllä tarpeeksi. Varsinkin yksinyrittäjänä on kiva tietää ja huomata että on "joku" (jokin) jonka kanssa puhua yritysasioita läpi luottamuksella.
Miinuksina mainittakoon:
- Ei hoida automaattisesti töitä (toki tämän ei pitäisi kellekään tulla yllätyksenä)
- Joskus joutuu toistamaan / tarkentamaan asioita (pieni vika, ei sinänsä miinus tai ongelma, koska empä minäkään aina osaa asioita selittää selkeästi)
Oletko jo ottanut tekoälyn käyttöön?
7
100
Vastaukset
- Anonyymi
Pesen nykyään asiakkaiden autot tekoälyllä. Homma on paljon nopeampaa ja kivuttomampaa kuin ennen. Toki asiakasreklamaatioiden määrä on kasvanut, mutta käytän pesusta vapautuneen ajan reklamaatiokäsittelyyn.
- Anonyymi
Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis siis. Autopesulat on jo keksitty. Toki tekoäly niihinkin varmaan jossain kohtaa tulee kameroineen optimoimaan pesun ja vahauksen mahdollisesti. Saadaan säästöjä kun menee vähemmän sähköä, vettä ja pesuaineita samalla nostaen katetta per pesu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis siis. Autopesulat on jo keksitty. Toki tekoäly niihinkin varmaan jossain kohtaa tulee kameroineen optimoimaan pesun ja vahauksen mahdollisesti. Saadaan säästöjä kun menee vähemmän sähköä, vettä ja pesuaineita samalla nostaen katetta per pesu.
Johan sitä säästyy kun antaa sen pesusienen tekoälylle.
- Anonyymi
Tekoäly voi olla kätevä, mutta sitä on käytettävä varauksella ja muistettava lähdekritiikki.
Tiedot ovat tasan ne, mitä käyttämäsi tekoälkyn ylläpitäjä haluaa. Ja ne ovat siltä vuodelta, kuin sattuvat olemaan. Eli vastauksen oikeellisuus pitää kuitenkin vielä tarkistaa.
Kielenkääntöominaisuudey ovat hyviä ja nopeita, varsinkin jos kukaan ei lue käännettyä tekstiä. Jos teksti tulee käyttöön esim. kotisivuille, niin se kannattaa kirjoittaa uudestaan, ettei näytä puppugeneraattorilla tehdyltä. - Anonyymi
Oletko muuten kokeillut omaa älyä?
- Anonyymi
Meidän alkujaan 10 insinöörin insinööritoimistosta on vuoden sisällä irtisanottu jo 3 insinööriä.
Heidän tekemänsä laskelmat ja raportointihommat on saatu 90%:sti siirrettyä tekoälyllä tehtäviksi. - Anonyymi
Kaikki mediamainonnassa käytettävä kuvamateriaali syntyy meillä jo täysin tekoälyn tekemänä. Meiltä kesti vähän aikaa tajuta, että meidän käyttämä mainostoimisto oli jo parin vudoen ajan itsekin teettänyt kuvansa tekoälyllä.
Kun tuo hiffattiin, niin hommattiin netistä omat tekoälyn kuvaohjelmat. Nyt syntyy hienot mainoskuvat ja myös niiden tekstit tekoälyn tekeminä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011620- 2101497
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31979Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54797Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49755Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36715The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40696