Yleisradio uutisoi totuudenmukaisemmin kuin muut media, kertoo tutkimus. Kolme neljännestä suomalaisista pitää Ylen uutisia totuudenmukaisina. MTV3 uutiset sai puolelleen kaksi kolmasosaa, ja STT melkein saman verran.
Nyt oikeistohallitus on kiristämässä Ylen toimintaa sillä tavalla, että se voi haitata uutisten oikeellisuuden tarkastusta. Tietenkään Yle-veroa ei alenneta, joten se aiheuttaa kysymyksen: Minne ylimääräiset verot menevät?
Nyt oikeistohallitus on kiristämässä Ylen toimintaa sillä tavalla, että se voi haitata uutisten oikeellisuuden tarkastusta. Tietenkään Yle-veroa ei alenneta, joten se aiheuttaa kysymyksen: Minne ylimääräiset verot menevät?
Vastaukset 34
Vanhimmat
Tämä tulos aiheuttaa myös kysymyksiä siitä, kun perussuomalaiset ovat pitäneet lokakamppanjaa Yleä vastaan muka puolueellisena uutislähteenä. Ehkä perussuomalaisten ajattelu on puolueellista, joten heillä ei ole oikeaa ymmärrystä puolueettomuudesta.
KOKOOMUS TOTEUTTAA SISARPUOLUEENSA YHTENÄINEN VENÄJÄ MALLIA.
Kavennetaan perusoikeuksia Purran avustuksella,
Perussuomalaiset ovat tuoneet oman puolueensa agendan myös Eduskuntaan: Vihaa, rasismia, panettelua ja populistisuutta.
Persun ei tarvitse olla tollo, mutta se tekee puoluetoiminan mielekkäämmäksi.
Perussuomalaiset ovat tuoneet oman puolueensa agendan myös Eduskuntaan: Vihaa, rasismia, panettelua ja populistisuutta.
PS ja KOK ovat KAVENTAMASSA myös tiedonvälitystä.
Petteri: Ei totta voi puhua, sillä silloin juuri kukaan ei äänestäisi Kokoomusta.
KOKMUS ALKAA RAJOITTAA UUTISIA
RAJOITUKSIA ON LUVASSA, LUPAILEE PETTERI
KOKMUS KARTTELEE
Ja se "arvostetuin uutislähde" yllättäen jätti näyttämättä päivän molemmat alueuutiset - paitsi Helsingin. Näin se ideologinen säästäminen etenee.
Digikanavat eivät näyttäneet Ylen paikallisia uutisia digikanavilla ennen kanavien muutosta digitaalisiksi. Ehkä heillä jäi vanha moodi päälle. Tai syy oli Digitassa, joka ei vaihtanut uutisten ajaksi paikalliskanavalle?
PETTERI LAMA JA RIIKKA RAPPEUTTAJA AJAVAT YLEISRADIONKIN ALAS.
PETTERI PARADOKSI JA RIIKKA RAPPEUTTAJA OVAT UHKA DEMOKRATIALLE .
Riikka: Vasemmisto on kaikkeen syyllinen!
Perussuomalaiset ovat nyt kiristäneet Yleä poliittisesti, joten sen puolueettomuus on vaarantunut osittain. Jos tämä suunta jatkuu, niin perussuomalaiset ovat tekemässä Muskit, joka poistaa virkamiehiä ilman mitään suunnitelmaa.
Ainoa tasapuolinen ja puolueettomasti uutisoiva mediatalo Yle on rikkana oikeiston silmässä. Muuten kansaa voisi viilata linssiin mielin määrin, mutta yle on puolueeton uutisoinnissaan. Eikä ummista silmiään uutisilta, jotka tulee uutisoida.
Mistähän kohtaa yle on puolueeton?? Näin en ole kertaakaan huomannut vaikka olin politiikassa mukana yli 30 vuotta!! Teidän kakaroiden turhaa huutaa vinkua siellä opetelkaan ensin historiaa ja tulkaa sitten vastaa huutaa ja vinkumaan tänne . Sieltä paljastuu yllättäviä asioita näitä ihanoimista puolueistanne!! Valhetta valheen perään ja yle korostaa sitä vielä!!! Täällähän muut ovat valehtelioita paitsi vihervasemmistolainen lukutaidoton anarkisti, narkkaava paska kasa! Maailmaa on ollut olemassa 2000-luvun ulkopuolellakin!!
Haista paska kolme neljästä, ei ole minultaakaan kukaan kysynyt tuosta huuhaa laitoksesta.Tuoppahan vähän todisteita siitä että olet haastatellut 5.6 miljoonaa suomalaista että voit väittää että kolme neljästä, ei siihen oikein riitä mikään muutama tuhatta anarkistia!! Yle on täysin puolueellinen laitos sen tietää muutkin kuin pelkät persut!
Suomen uutiset on ainoa luotettava tietolähde. Ni!
Se on yhteiskunnallinensalaisuus. Suomi on alkanut salata tietoja viemistään aseista. Nämä ne ovat yhdessäkin salaisia.
Riikka: Sehän on Keskustan vika!
Persujen kannalta on ikävä että heistä uutisoidaan huonoja uutisia. Mutta ei muilla puolueilla ole kansanedustajia jotka kantaisi asetta julkisilla paikoilla tai ampuisi niillä. Tai muuta vastaavaa sekaantumisia. Persuissa vaan on keskimäärin tyhmempää väkeä kuin muissa puolueissa.
Ylen areenaan joutuu nykyään tunnistautumaan, jos haluaisi mitään verorahoilla tuotettua katsoa. 1984 äärimmäisen totuuden vakoileva propaganda pulju.
Älä valehtele!
Uutiset ja ajankohtaiset ohjelmat ovat sentään vielä suomeksi, mutta viihdeohjelmat aina yhteislaulutilaisuuksia myöten on ruotsalaisia. MIKSI???
ON TOISTAISEKSI.
Media-aiheisille keskusteluille on oma palstansa, mutta kun nyt erityisesti haluat kehua SDP:n äänitorvi YLE:ä, on ymmärrettävää, että avasit keskustelun siitä tälle palstalle.
Vuonna 2015 YLE:n uutisia piti luotettavana 92 % suomalaisista. Epäluotettavana pitävien määrä on kasvanut 10 vuodessa n. 260 %. Tuo on hätkähdyttävän paljon.
Luottamus YLE:n uutisiin romahti SDP-vetoisen hallituksen aikana. Leikattiinko silloin rahoituksesta tai faktantarkastuksesta vai muuttuiko toimitustyö ideologiapohjaiseksi?
Tänään YLEn tv-uutiset rohkaistui uutisoimaan vanhasta tapauksesta, jossa neliraajavammainen nainen raiskattiin. Oleellista ei ollut, että syyllinen oli ulkomaalaistaustainen. Heti perään räväytettiin ja uskallettiin kertoa Jyväskylässä nuorisorikollisten tekemistä ryöstöstä, joissa on viety vaatteita ja kenkiä päältä. Oleellista ei ollut näiden ulkomaalaistaustaisuus. Lapsiasiainvaltuutetun sanomaa "oli sitten maahanmuuttajataustainen tai kantasuomalainen" ei sentään ollut ehditty editoimaan kokonaan.
tukihuijaukset ja yhdistykset?
somaliyhdistys ym?
Yhdistyksiä ei saa verottaa, oikeisto ei siihen suostu, edes liittoja ei saa verottaa, Orpo kieltäytyi kun Marin ehdotti sitä suorassa tv-lähetyksessä.
Muutaman kuukauden takainen yle uutinen, Israel hyökkäsi casaan, surmaten 30 ihmistä. Israelissa paikalla olleen suomalaisen mukaan hamas hyökkäsi israelin joukkoja vastaan lapset ja naiset turvakilpinä, sotilaat torjuivat hyökkäyksen. Kumpi uutinen lienee oikea? paikalla olleen puolueettoman kertoma, vai eri "uutis"kanavien käsittelemä "totuus"?
Olivatko persuja vai kd:n porukkaa? Siis kuka muu sinne edes haluaa mennä?
Sitä uskotaan, joka toimittaa paremmat todisteet.