Minulla on ollut pioneja penkit täynnä mutta ei ole kukkineet kuin kerran reilussa vuosikymmenessä.Vaimo lähti mutta pionit sentään jätti.ja mitäs kummaa kun tuli uusi vaimo taloon niin nyt yhtä vaille kaikki pionit kukkii.Ja kukat on valtavia kooltaan.Mutta emännyys sanoo ettei hän mitään niille ole tehnyt,vähän lannotti vain kompostilla.Kuka osaa neuvoa miten pionia hoidetaan ettei joudu joka vuosi vaimonvaihtoon.
Mitä tapahtui pionille
yli ymmärryksen
53268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pioni kaipaa ravinteita ja kalkkia. Juurien päällä ei saa olla kuin n. 2-3cm multaa. Aurinkoinen kasvupaikka. Jos tulee harmaahometta, lääkkeeksi benomyylivalmistetta. Talvella kasvin voi leikata alas.
miestä en ole vaihtanut,pionit kukkivat upeasti joka kesä kun laitan niille syksyllä tuhkaa juurille.
Nyt en ymmärrä enää yhtään! Osassa ohjeita sanotaan, että pioni tykkää happamasta maasta. Mutta kalkkihan tekee maasta emäksistä eikö niin?
Lueppa täältä ohjeita pionille ,siellä sanotaan...ne kasvavat hyvin syvämultaisessa, ravinteikkaassa ja kalkitussa maassa.
http://www.kauppila.fi/ohje/ohpi001.htm
olen kuullut että kahvinporot olisi hyvä heittää pionin juurelle.mahtaakohan olla mitään taikaa