Minulla on ollut pioneja penkit täynnä mutta ei ole kukkineet kuin kerran reilussa vuosikymmenessä.Vaimo lähti mutta pionit sentään jätti.ja mitäs kummaa kun tuli uusi vaimo taloon niin nyt yhtä vaille kaikki pionit kukkii.Ja kukat on valtavia kooltaan.Mutta emännyys sanoo ettei hän mitään niille ole tehnyt,vähän lannotti vain kompostilla.Kuka osaa neuvoa miten pionia hoidetaan ettei joudu joka vuosi vaimonvaihtoon.
Mitä tapahtui pionille
5
3171
Vastaukset
- mari
pioni kaipaa ravinteita ja kalkkia. Juurien päällä ei saa olla kuin n. 2-3cm multaa. Aurinkoinen kasvupaikka. Jos tulee harmaahometta, lääkkeeksi benomyylivalmistetta. Talvella kasvin voi leikata alas.
- mlk
miestä en ole vaihtanut,pionit kukkivat upeasti joka kesä kun laitan niille syksyllä tuhkaa juurille.
- Poropeukalo
Nyt en ymmärrä enää yhtään! Osassa ohjeita sanotaan, että pioni tykkää happamasta maasta. Mutta kalkkihan tekee maasta emäksistä eikö niin?
- sari 1
Poropeukalo kirjoitti:
Nyt en ymmärrä enää yhtään! Osassa ohjeita sanotaan, että pioni tykkää happamasta maasta. Mutta kalkkihan tekee maasta emäksistä eikö niin?
Lueppa täältä ohjeita pionille ,siellä sanotaan...ne kasvavat hyvin syvämultaisessa, ravinteikkaassa ja kalkitussa maassa.
http://www.kauppila.fi/ohje/ohpi001.htm - marja.
Poropeukalo kirjoitti:
Nyt en ymmärrä enää yhtään! Osassa ohjeita sanotaan, että pioni tykkää happamasta maasta. Mutta kalkkihan tekee maasta emäksistä eikö niin?
olen kuullut että kahvinporot olisi hyvä heittää pionin juurelle.mahtaakohan olla mitään taikaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️871873Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1641352YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä681161- 661017
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan82941Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli87862Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.129855Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029836Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47827- 57810