Hirmu googlaus käytynä mutta ei löydy selitystä. Korjaamolla (muista syistä, katsastuskorjaus) eivät muka kuulleet moottorista mitään ylimääräistä.
Mutta yksi päivä kun lähdin parkista, oli moottorissa uusi ääni. Sellainen humina, vähän kuin vanha bensa-Foordini (2004) olisi saanut sähkömoottorin. Huminan voimakkuus vaihtelee: kiihdyttäessä kovempi ja jos kaasun hellittää kokonaan niin hiljenee muttei lopu, vapaalla loppuu kokonaan.
Ääni saattaa kadota, kun aikansa ajelee ja moottori lämpeää kunnolla. Ääni ei ole kauhean kova, mutta on aivan selvä ja alkoi yhtäkkiä.
Veikkaan, että liittyy jotenkin lataukseen, koska... en tiedä miksi luulen näin, ehkä siksi että kuuluu vain kun on vetoa päällä. Mutta eikö sellaista olisi huomattu katsastuksessa (joka käyty tämän huminaoireilun aikana)?
Nimimerkki "Vannon ettei ole korvien välissä!" on äärest' kiitollinen jos joku auto-sensei neuvoo.
Miksi moottori humisee?!
Anonyymi-ap
2
407
Vastaukset 2
- Anonyymi
Peti laakerit kuluneet mootorissa, öljyt jääny vaihtamati.
- Anonyymi
Ilmavuoto jossain letkussa tai imusarjassa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 161896
- 81734
- 57731
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?42615- 46613
- 60562
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71546Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35525- 26511