Nuorelle Siivet

Anonyymi-ap

Mulle myytiin Nuorelle Siivet -arpoja ja ostin niitä tilaajalahjan vuoksi kun sanottiin että se on yhden risteilyn (max 4hlö) arvoinen risteilylahjakortti. Muistaakseni vielä arvo oli 120€.

No nyt katsoin, niin sillä saa yhden 98€ arvoisen risteilyn halvimmillaan 64 eurolla eli alennus kokonaista 34 euroa.

Ja varmaan ihan oma vika kun en lukenut kaikella pienellä präntättyä. Mutta tulin tänne julkaisemaan ihan vaan siksi että näkyy hakukoneissa hyvin.

Puhelinmyynti siis erittäin tarkoituksellisen harhaanjohtavaa. Älkää ostako mitään kyseiseltä puljulta. Täys Huijaus ja kusetus.

Itse arvoistahan voi voittaa pikkurahaa kauppaan, josta voi sitten lunastaa jotain keittiöveitsiä. Eli ei sekään kovin kummoinen upside enkä niiden vuoksi koko arpoja ostanutkaan.

Toivottavasti itse tulot menee hyvään asiaan edes mutta epäilen sitäkin jos kaikki muukin toiminta on vaan kusetusta. Veikkaisin että ehkä 10% valuu oikeasti sinne lasten urheiluun.

17

6922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, minulla samanlaisia kokemuksia. Sanottiin että olen voittanut risteilyn ja kysyttiin seuraavaksi kenen kanssa olisin lähdössä. Äkkiä puhelu kääntyikin arpojen myyntiin jossa luvattiin että 5/6 arpaa voittaa. Kuukausitilaus olisi lähtenyt päälle.
      6 Nuorelle siivet arpaa/kuukausi hintaan 39,9e/lähetys, toistaiseksi voimassa (jatko 3arpaa 21€/lähetys) voi peruuttaa ensimmäisen paketin jälkeen. Tms
      Kuluttajasuojalaki sanoo että on laitonta myydä tuotetta ja palvelua jotta voisi lunastaa palkinnon. Soittaja harhaanjohti muutenkin asioita ja yritti vedota tunteisiin

    • Anonyymi

      Itse lankesin kans tähän kun soittivat jotain kyselyä pari vuotta sitten ja muistin siihen vastanneeni (silloin ei myyty mitään vaan pyydettiin lahjoitusta). Tällä kertaa sanottiin että mun vastaukset oli niin hyödyllisiä että voitin heiltä risteilyn ja saan liput lunastettua "tilaajalahjana" jos tilaan 6kpl arpoja. Onneksi kaveri huomasi ennen kun ehdin mitään raaputtaa. Palautettiin peruutusilmoitus ja kaikki mahdolliset todisteet ja kuvat otettu talteen etteivät vaan yritä huijata että arvat on jo raaputettu.

    • Anonyymi

      Tuo 10% hyväntekeväisyyteen on reilusti yläkanttiin.

    • Anonyymi

      Luvattiin 2 arpapaketin ostosta 4 hengen tukholman tai tallinnan risteily puhelinmyynnillä, höynähin, pitikin ostaa 3,en avannut kolmatta arpapakettia, vein postin laatikkoon return to sender. Kusetusta! Lottex oy! Meneeköhän jeniäkään nuorten siipiin! Käsittääkseni mot ohjelmassa ollut lottexin puhelinmyyjästä sinakin juttua. Firma vaihtanut nimeäkin välillä.

    • Anonyymi

      KAIKKI hyväntekeväisyysjärjestöt on siinämielessä kusetusta, että keräyskuluihin menee reilusti yli 90% tuotosta

    • Anonyymi

      Tältä puhelinmyynti huijareilta menee omaan käyttöön 75 prosennttia ja kohteeseen 25 prosenttia.
      Tämä puhelin myynti arpahomma on täyttä kusetusta. Ei kannata mennä halpaan.
      Sama tuttavallinen litania teksti jossa voi muka voittaa 400 000 €.
      Höpö höpö.
      Liian hyvää ollakseen totta. Nuorille siivet. No osalla jo onkin. Lentoon lähtö vain ei aina onnistu.

    • Anonyymi

      tämä kokeilujakso on siis 3kk pitkä ja se pitää perua itse asiakaspalvelun yhteistietojen kautta. Risteilylahjakortin voi lunastaa sieltä nuorellesiivet.fi sivustolta ja se on ihan oikea koska itse otin tallinan risteilyn. 1/5 arvasta voittaa ja 40% arpajaisen rahoista menee 22 eri urheilulajiliiton tukemiseen.

    • Anonyymi00008

      Liityin viime syksynä myös arpojen tilaajaksi.
      Viimesin arpa lasku tuli Suomen Olympia komitean nimellä, mistä pankki (Op) ilmoitti, ettei tilinumero ole Olympia komitean?

      Tilanne oli sama, kun vaihdoin maksun saajaksi A-Lottex oy:n?
      Olen laittanut Lottex;iin myös sp-postia, ei vielä vastausta?
      Terv.Matti

      • Anonyymi00009

        Sama tilanne täällä, en ole edes mitään arpoja saanut. Kysyin perään, että kenelle oikein ne rahat ovat menossa? Saa nähä mitä vastavat.


      • Anonyymi00011

        samoin kävi minulle, kysyin ja vastaus oli, ettei siihen mahdu niin pitkä nimi, ei sanottu mikä ne on.


      • Anonyymi00015

        Kannattaa tarkistaa laskussa oleva y-tunnus. Sit oot asiakaspalveluun yhteydessä, jos oikeeta maksajan nimeä ei löydy.

        Tää tosiaan on ihmisten kusettamista "hyvällä" asialla. Hakeevat tällä hetkellä työntekijöitä.


    • Anonyymi00010

      Minulle myytiin joulun alla paketti, mitään ei kuulunut vaan tuli karulasku. OLIPA iso työ hoitaa asia ja hyvin epämiellyttävää , en laita enää rahaa tämänlaiseen hyväntekeväisyyteen. onneksi on paljon muita tapoja.

    • Anonyymi00012

      Täällä sama kokemus. Risteily lahjakorttia, mut eipä ole näkynyt. Myöskään näitä arpalahjoja ei ole tullut. Huijausta,mihin vahingossa haksahdin. Onneks 60e ei ole maailman loppu,mutta epäilen mihin rahat meni

      • Anonyymi00017

        Joo kusetusta ei ole lahjalippuja tullut


    • Anonyymi00014
      • Anonyymi00016

        juuri soitti minulle mutta sanoin että laittaa viestin nii vahvistan sieltä mutta en vastaa siihen ja höpisee jostain lakisääteisestä vastauksesta😂


    • Anonyymi00018

      Huijausta todentotta! Ei tuonne pääse edes kirjautumaan, että voisi lunastaa mitään voittoa. Ja hei... ei todellakaan ole mitään kummoisia voittoja sai 6:sta arvasta 6e:n voiton, mutta sitäkään ei pääse lunastamaan eikä pääse osallistumaan mihinkään. No, onneksi en ostanut kuin 60e:lla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      28
      5176
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      109
      2365
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      138
      2072
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      53
      1915
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1760
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1296
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      147
      1045
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      910
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      311
      869
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      142
      700
    Aihe