Kannattaa katsoa yle areenasta Pekka Laineen Rahasta kertova kahdeksan osainen sarja. Siinä käydään 1980 ja 90 lukjen taloutta. Mielenkiinnolla odotan pilven reunalla mitä 2050 luvulla jutellaan 2020 luvun tapahtumista.
Olen katsonut nyt kuusi osaa ja siinä on todella riipaisevia tarinoita sillon 30v ikäisten kertomina. Itse olin 1990 luvun alussa 20v, eli tiedän mistä puhun. Tuli nimittäin hittiä joka näkyy omassa elämässä vieläkin.
Se, että nykyään täällä itketään kymppitonnin takia on sama kuin 1990 luvulla yli sadantonnin summa. 40v sitten oli pienet pääomat ja isot korot. Nyt on isot pääomat ja pienet korot. Nykyaikana ihmisten lainat on levällään vaikka pankin robotti on tarkempi tunnistamaan ihmisen kuin aiemmin ihminen.
Raha-suomi
14
1005
Vastaukset 14
- Anonyymi
Ei nyt ihan stemmaa nuo jutut? Eihän nykyään 10 000€ ole raha eikä mikään. Sen hoitaa nopeasti kelan tuillakin. -90 luvun alussa 100 000mk oli kuitenkin omakotitalon hinta
- Anonyymi
Ketjun aloittaja kommentoi.
Eihän 200 000 tai miljoona markkaa olleet 1980 ja 90- luvulla mitään. Kuitenkin jo 40000 mk oli paljon rahaa. Tyhjää vastaan melkein kuka tahansa sai pankista ulos rahaa. Naamasta riippui saiko tuhat vai 500000 mk. Vaikka se tiedetään, että moni kaatui, niin enemmän oli ihmisiä jotka selvisi. Sinä aikana tapahtuneet asiat vain jätti arpia useimpiin kuin kaatuneista. Esim. minuun jäi tuosta ajasta arpia.
Tuon ajan puoli miljoonaa lienee nykyajassa 50000€. Se olla on paremmin kestävä pää ja tietoa rahan arvon muutoksesta 49v ajalta tietää paremmin.
Ja mitä tulee 10000€ summaan, onko se paljon. Sitä voi kokeilla miten iso työ on säästää tyhjästä kymppi ja ylläpitää se vuosien ajan tilillä. Jos persaukinen kasaa kympin, niin siitä tulee nykymaailmassa pelkkää ongelmaa.
Itse olen persaukinen ja tiedän ettei kymppi tai kaksi anna vastustuskykyä nykyisessä maailmassa. Leikkimielinen miljoona taas tuo yksinolevalle muut ongelmat. ”Miljoona” tulisi aivan liian myöhään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ketjun aloittaja kommentoi.
Eihän 200 000 tai miljoona markkaa olleet 1980 ja 90- luvulla mitään. Kuitenkin jo 40000 mk oli paljon rahaa. Tyhjää vastaan melkein kuka tahansa sai pankista ulos rahaa. Naamasta riippui saiko tuhat vai 500000 mk. Vaikka se tiedetään, että moni kaatui, niin enemmän oli ihmisiä jotka selvisi. Sinä aikana tapahtuneet asiat vain jätti arpia useimpiin kuin kaatuneista. Esim. minuun jäi tuosta ajasta arpia.
Tuon ajan puoli miljoonaa lienee nykyajassa 50000€. Se olla on paremmin kestävä pää ja tietoa rahan arvon muutoksesta 49v ajalta tietää paremmin.
Ja mitä tulee 10000€ summaan, onko se paljon. Sitä voi kokeilla miten iso työ on säästää tyhjästä kymppi ja ylläpitää se vuosien ajan tilillä. Jos persaukinen kasaa kympin, niin siitä tulee nykymaailmassa pelkkää ongelmaa.
Itse olen persaukinen ja tiedän ettei kymppi tai kaksi anna vastustuskykyä nykyisessä maailmassa. Leikkimielinen miljoona taas tuo yksinolevalle muut ongelmat. ”Miljoona” tulisi aivan liian myöhään.Tuolta voi vertailla:
https://app.rahamuseo.fi/?calculator=true - Anonyymi
"-90 luvun alussa 100 000mk oli kuitenkin omakotitalon hinta"
ei se enää silloin ollut. Me rakennettiin 70-luvun lopulla ja kun vakuutushintaa arvioitiin, oli se nostettava 200 000:een, jotta sais omansa pois, jos palaa poroksi.
Joten 200 000 oli jo sanotaan v 85 se ok:n hinta.
90-luvulla ainakin 300 000 mk.
- Anonyymi
Oliko se tarkoituksella tehty, että rahahanat avattiin ja pankit tyrkytti rahaa kaikille?
Merisalo sanoi että rahaa luotiin. Oliko se siis keino saada luotua rahaa yhteiskuntaan välittämättä siitä, kenelle se päätyy ja ketkä siinä prosessissa kärsii.
Nyt kun sitä Tiku & Taku juttuakin katsoi niin vaikka Tiku sanoi ettei mitään jäänyt, niin tulee mieleen, että oliko siinä juoni.
Juoni menis näin:
pankki antaa lainaa miljoonia jonkin kiinteistön tai vaikka kylpylän ostamiseen. Eikä välitä vaikka ois ylihintaa.
Lainanottaja saa rahat ja ostaa kiinteistön.
Kiinteistön myyjä on kuivilla saatuaan rahat.
Pankki alkaa kysellä lainanmaksu, ei saa rahoja.
Lainanottaja oikeuteen ja kiinteistö pankille. Kiinteistä huutokaupataan puoleen hintaan. Ostaja hyötynee siinäkin.
Hyötyjiä: pankki, kiinteistön alkuperäinen omistaja ja uusi omistaja.
Häviäjiä: lainanottaja ... ja ehkä veronmaksajat, vaikka erilaisia näytelmiä saivatkin katsella.- Anonyymi
Tottakai rahaa luotiin. Pankitkn sai sitä ulkomailta ja lainasivat myös pankin aiakkailta. Vielä euron alkuaikana markan loppuaikana pankit maksoivat korkoa asiakkaille.
- Anonyymi
Kyllä noissa laina-asioissa oli myös kansassa vikaa, eli siellä päässä, kuka lainaa otti.
Samantyyppinen toiminta on jatkunut vielä nykyäänkin. Eräät ottaa lainaa enemmän, kuin pystyvät maksamaan.
Onneksi on nyt positiivinen luottotietorekisteri, joka vähän jarruttelee, jos meinaa keulia.- Anonyymi
osittain oma vika, mutta kuten Raha Suomi jakso 6:ssa sanottiin, eivät edes pankinjohtajat ymmärtäneet valuuttaluottojen riskejä.
No, olihan viime vuosina vai onko siitä tanssinopettajan tapauksesta jo kauemmin aikaa... pankki myi sijoitusinstrumentteja ja tanssinopettaja menetti 0,5 milj, haastoi oikeuteen, hävisi. Pankki oli muka selittänyt kaikki riskit. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
osittain oma vika, mutta kuten Raha Suomi jakso 6:ssa sanottiin, eivät edes pankinjohtajat ymmärtäneet valuuttaluottojen riskejä.
No, olihan viime vuosina vai onko siitä tanssinopettajan tapauksesta jo kauemmin aikaa... pankki myi sijoitusinstrumentteja ja tanssinopettaja menetti 0,5 milj, haastoi oikeuteen, hävisi. Pankki oli muka selittänyt kaikki riskit.Tämä ylivelkaantuminen on jatkunut vielä nykyäänkin. Niin kansalaisten, kuin valtionkin toimesta. Nyt asiat on olleet tiedossa ainakin 35 vuotta ja edelleen samansuuntainen toiminta jatkuu.
- Anonyymi
"kymppitonnin takia on sama kuin 1990 luvulla yli sadantonnin summa"
itse asiassa se ois 30000 mk 90-luvulla - Anonyymi
aika vääristelty kuva yrittäjiltä että kaikki meni konkassa,eihän siinä mene kuin yrityksen rahat ja omaisuus
- Anonyymi
Monesti yrittäjä joutuu antamaan henkilökohtaisen takauksen lainoille. Näin oli itselläkin, eli takasin yrityksen lainat. 90 luvulla se oli aivan perus juttu, ja monesti takaajiksi otettiin vielä sukulaisia.
Sitten kun tuli konkka, niin takaajilta karhuttiin loppuvelat. Ja silloin alkoi mennä ne kodit, autot, metsät yms. henkilökohtainen omaisuus.
- Anonyymi
moni pk yritys maksaa veroja vähemmän kuin tavallinen työmies , esim kaverin 148 000e yrityksen liikevaihto siitä vähennysten jälkeen veroja 2500e minä itse maksan tavallisena työmiehenä tuon 2 kuukaudessa veroina .
- Anonyymi
🤣🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran94887Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?150829- 63708
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47674Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25673Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46644- 44597
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä29542Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20533- 31531
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27516- 6486
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee408483Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81479- 44461
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.29451- 30446
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363432En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39414Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole4401