Nyt tarttis saada vinkkiä. Pitäisi saada aikaiseksi tyttövauvan nimiäisiin alkoholiton, punainen ja hyvälle maistuva onnittelumalja!!
Alkoholiton, maistuva ja PUNAINEN booli
Eerica83
52637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jäinen mansikka pohjalle ja päälle mansikka- tai vadelmalimua. Tai mansikkamehua spritea. Kokeilemalla löydät oikean suhteen mehun ja limun kanssa.
Jos ei halua aiheuttaa puolelle vieraista sokerimyrkytystä niin esim. karpalomehua voi myös käyttää. Jatkoksi spritea tai jotain sopivaa vissyä. Kaikki eivät pidä makeasta. Toki voi tehdä molempiakin.
Mitenhän olisi; juissin mansikka mehua ja uutta novellen Friss Limeä antamaan hapokkuutta. Sekaan vaikka jäissä mansikoita ja lime paloja.
Fantat ja jaffathan tarjoaa myös punasia sävyjä. Onhan olemassa myös erilaisia makusiirappeja, jotaka kaikki ovat alkoholittomia. Kivoja ja pitkäkestoisia jäpaljoja saa jäädyttämällä esim. ananasmurskaa kuivakakkuvuuan pohjalle, kerroksittain voi jäädyttää vaikka mansikoita mehussa perään.. Helposti kauniita koristeita makua antamaan!
Coctail-aika kirjassani on muuteman alkoholittoman drinkin ohje, jos haluat booliksi soveltaa;
Liver recovery; 6 tuoretta mansikkaa, 2 vihreää omenaa, 1 banaani. Kuori/perkaa. Soseuta banaani ja mansikat ja purista omenasta mehu lingossa. Sekoita seos jäähileen kanssa.
cordial highball; 2,5cl cordialia jäiden loput sooda- tai mineraalivettä.
Pussy foot; 15cl appelsiinimehua, 15cl greippimehua, tilkka grenadiinia, 2 tilkkaa sitruunamehua. Ravista jäillä ja siivilöi lasiin.
Virgian mary; 3dl tomaattimehua, 2kierrosta mustapippuria myllystä, 2 tilkkaa tabascoa, 2 tilkaa Worcestershire-kastiketta, 1 tilkkaa sitruunamehua, 1 baarilusikka piparjuurikastiketta. Ravistellaan jäillä ja siivilöidään lasiin, sellerin varsi koristeeksi.
Shirley temple; 2,5cl grenadiinia jäihin ja ginger alea tai limonadia perään.
Onnellisia mammajuhlia!
tarttis mun halloween bileisiin alkoholitonta boolia eli ohjetta
Erittäin hienoja ideoita ;-)