Pankki verottajalta piilossa

Anonyymi-ap

Eli, mikä pankki olisi sellainen että verottaja ei sitä näe? Meneekö esimerkiksi Saksasta (N26) suoraan ilmoitus Suomen verottajalle jos Suomen kansalaisen tilille tulee säännöllisesti rahaa? Onko olemassa joku muu hyvä vaihtoehto?
Rahat maksetaan ensin payoneeriin josta ne pitäisi siirtää johonkin pankkiin.

Ja ei, en ole tuilla elävä/uo pakoileva vaan ihan tavallinen työssäkäyvä ihminen, jota on alkanut ottaa päähän maksaa irakilaisten raiskareiden ja kaiken maalaisten (myös suomalaisten) elämäntapatyöttömien eläminen ja ulkomailta tulevat lisätulot haluan pitää ihan vaan itselläni.

8

1115

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On aika epävarmaa laittaa rahojaan ulkomaiseen pankkiin.

    • Anonyymi

      Suurin osa pankkimaailmaa on nykyisin linkitetty toisiinsa. Vaikka tiedot ulkomaisista pankeista eivät suoraan siirry Suomen verottajan tietokantaan suomalaisen järjestelmän mukaisesti, piilossa ne eivät silti ole.

      Jostain kolmannen maailman syrjäkyliltä voit vielä löytää pankkeja, jotka eivät ole mukana maailmanlaajuisessa yhteistyössä, mutta siellä voi olla sitten vähän muita hankaluuksia.

      • Anonyymi

        Eli pitääkö Suomen verottajan pyytää tiedot sieltä toisesta maasta, esimerkiksi juurikin tuosta N26 pankista?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli pitääkö Suomen verottajan pyytää tiedot sieltä toisesta maasta, esimerkiksi juurikin tuosta N26 pankista?

        Suomen verottajan ei tarvitse pyytää tietoja, koska sinä itse olet velvollinen antamaan ne tiedot.

        Jos jätät tiedot ilmoittamatta, voi olla että muutama vuosi menee ihan hyvin, mutta sitten jossain tarkastuksessa ja tietojen ristiinajossa ilmenee, että sinulla on ilmoittamattomia tuloja useammalta vuodelta. Siitä on sitten omat seurauksensa, tilanteesta ja mittakaavasta riippuen veronkorotuksen tai rikosprosessin muodossa.


    • Anonyymi

      Kyllä ne on otettava lapaan, muuten aika vaikeaa.

    • Anonyymi

      Piilota ne vain patjan alle.

      • Anonyymi

        Sitä ennen ne pitää saada jotain kautta nostettua sinne patjan alle.


    • Anonyymi

      Eihän se suomalainen pankkikaan sinun tilisiirtoja ilmoittele

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      78
      2011
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1239
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      25
      1052
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1028
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      91
      729
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      118
      722
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      697
    8. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      662
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      655
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      59
      608
    Aihe