Eli, mikä pankki olisi sellainen että verottaja ei sitä näe? Meneekö esimerkiksi Saksasta (N26) suoraan ilmoitus Suomen verottajalle jos Suomen kansalaisen tilille tulee säännöllisesti rahaa? Onko olemassa joku muu hyvä vaihtoehto?
Rahat maksetaan ensin payoneeriin josta ne pitäisi siirtää johonkin pankkiin.
Ja ei, en ole tuilla elävä/uo pakoileva vaan ihan tavallinen työssäkäyvä ihminen, jota on alkanut ottaa päähän maksaa irakilaisten raiskareiden ja kaiken maalaisten (myös suomalaisten) elämäntapatyöttömien eläminen ja ulkomailta tulevat lisätulot haluan pitää ihan vaan itselläni.
Pankki verottajalta piilossa
8
1069
Vastaukset
- Anonyymi
On aika epävarmaa laittaa rahojaan ulkomaiseen pankkiin.
- Anonyymi
Suurin osa pankkimaailmaa on nykyisin linkitetty toisiinsa. Vaikka tiedot ulkomaisista pankeista eivät suoraan siirry Suomen verottajan tietokantaan suomalaisen järjestelmän mukaisesti, piilossa ne eivät silti ole.
Jostain kolmannen maailman syrjäkyliltä voit vielä löytää pankkeja, jotka eivät ole mukana maailmanlaajuisessa yhteistyössä, mutta siellä voi olla sitten vähän muita hankaluuksia.- Anonyymi
Eli pitääkö Suomen verottajan pyytää tiedot sieltä toisesta maasta, esimerkiksi juurikin tuosta N26 pankista?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli pitääkö Suomen verottajan pyytää tiedot sieltä toisesta maasta, esimerkiksi juurikin tuosta N26 pankista?
Suomen verottajan ei tarvitse pyytää tietoja, koska sinä itse olet velvollinen antamaan ne tiedot.
Jos jätät tiedot ilmoittamatta, voi olla että muutama vuosi menee ihan hyvin, mutta sitten jossain tarkastuksessa ja tietojen ristiinajossa ilmenee, että sinulla on ilmoittamattomia tuloja useammalta vuodelta. Siitä on sitten omat seurauksensa, tilanteesta ja mittakaavasta riippuen veronkorotuksen tai rikosprosessin muodossa.
- Anonyymi
Kyllä ne on otettava lapaan, muuten aika vaikeaa.
- Anonyymi
Piilota ne vain patjan alle.
- Anonyymi
Sitä ennen ne pitää saada jotain kautta nostettua sinne patjan alle.
- Anonyymi
Eihän se suomalainen pankkikaan sinun tilisiirtoja ilmoittele
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273505Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142710Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182652Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152338Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771742Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261616Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt161597Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001325- 1411302