Näin isännöitsijät rahastavat taloyhtiöitä

Näin isännöitsijät rahastavat taloyhtiöitä
https://yle.fi/a/3-12156656
5558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Tällaiset sopimukset alalla yleisiä"; olen toiminut isännöintialalla pitkään. Se, että retat, tahkolat ... ovat ottaneet kymmenyksiä ja ohjaavat töitä omilleen ei ole yleistä. Väitän, että suurin osa isännöitsijöistä puurtaa pitkää päivää ajaen taloyhtiön etua. Harmittaa toki kun nämä suuret toimijat pilaavat alan mainetta.

Äänestä

Voin paljastaa keskustelun avaajalle, että alalla käytännöt ovat muuttuneet sattuneesta syystä viimeisen neljän vuoden aikana niin paljon, että tällaisia vanhoja artikkeleita on täysin turha kaivaa esiin.

Ajat olivat ennen toisin. Nyt edes Rettan kaltaiset isot toimijat eivät enää uskalla "pelleillä", koska toisesta kerrasta kiinnijääminen olisi jo aika paha isku.

Äänestä

Isä

Äänestä

Hesari 8.4.2025 kertoo isännöintialan mädännäisyydestä. Alan päätoimijat tietävät tämän. Kaikki kuitenkin yrittävät vaientaa kritiikin kuoliaaksi. Kiinteistöliittokin salasi viimeisimmän tutkimuksensa asiasta pelätessään isännöintiliiton reaktiota. Tutkimuksen tekijä joutui eroamaan protestiksi tästä Kiinteistöliiton päätöksestä. Kiinnostavaa olisi tietää ketkä liitossa osallistuivat salaamispäätöksen tekoon.
Isännöintiliiton toimitusjohtajaksi valittiin muutama vuosi sitten uusi henkilö, jonka piti navikoida toimiala selvemmille vesille kartellisyytteiden jälkeen. Täydellinen epäonnistuminen! Mitään muuta toiminnan tervehdyttämiseksi ei ole tapahtunut kuin lakipykälien venyttämistä porsaanreikien löytämiseksi, joilla asiakas taloyhtiöiden vaatimuksia ja kritiikkiä tehokkaasti vaimennetaan. Tämä ko. Tj julisti tässä taannoin, että esimerkiksi kartellitoiminnan uhriksi joutuneille taloyhtiöille ei korvauksia heru - ette pysty todistamaan mitään veden pitävästi. Että silleen. Melkoista ylimielisyyttä ja keskarin näyttöä taloyhtiöille.
Mielenkiinnolla odotan minkälainen päätös KO:sta tulee kartelleihin liittyen. Toivottavasti oikeus vihdoin voittaisi ja muutosta saataisiin aikaan. Lainsäätäjien toiminta myös ihmetyttää. As Oy laki on kirjoitettu niin ympäri pyöreästi, että isännöitsijäliiton juristit löytävät säännön mukaisesti pykälistä kiertoteitä. Tämän takia on syntynyt oikea kiinteistöjuristien koulukunta, joka tienaa alalla hyvin. Valittaminen isännöitsijän ja yleisesti taloyhtiön hallinnon toiminnasta on tehty liian vaikeaksi. Asioiden vieminen käräjäoikeuteen maksaa noin 600 €, lisäksi voi tulla asianajajan kulut. Isännöintiliiton valituskanava maksaa noin 450 € ja on todellinen vitsi. Jos ko. liitto tosissaan haluaa osaltaan kitkeä alalta epärehellistä toimintaa niin se poistaa valittamisen maksun ja ryhtyy ryntötöihin epäkohtien poistamiseksi.

Äänestä

Ei savua ilman tulta. Isännöintiliitto ei kykene ja/tai halua ryhtyä asiassa sen vaatimiin toimenpiteisiin. Keppiä ja porkkanaa sopivassa suhteessa liitolle niin eiköhän rupeaa tapahtumaan. Tj tosin saa siinä rytäkässä ns. kenkää kun hyvät businekset loppuu. Mutta näin siinä yleensä tuppaa käymään. Sorry.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Näin isännöitsijät rahastavat taloyhtiöitä
https://yle.fi/a/3-12156656

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu