Nyt jättikokoinen Colosseum rakentuu Saikan pellolle, asuntomessualueelle. Isoa pitää olla, mutta niin saatanan rumaa taas, kuten keskustan muutkin uudet kuntamonumentit parkkitaloineen.
Kuka haluaa rakentaa omakotitalon tuollaisen jättikokoisen rumiluksen varjoon? Alueelle tulee myös ideologian mukainen kunnan vuokratalo, johon asukkaat valitaan sosiaalisin perustein, myös alakoulu ja päiväkoti, joten kakaroiden kiljunta takaa melusaasteen, taustalla pauhaavan moottoritien kanssa.
Väkivalta tulee leimaamaan aluetta. Kun sekoitetaan kunnan vuokratalo ja omakotitaloasutus samalle pienelle alueelle, lopputulos on aina se, että vuokratalossa asuvat kadehtivat omakotilojen ns. parempaa porukkaa. Se taas johtaa siihen, että isommat vuokratalossa asuvat lapset kiusaavat pienempiä lapsia.
Näin se on aina ollut, nyt sitä vain lisätään, koska vihervasemmistolainen ideologia käskee sekoittamaan erilaiset ihmiset, erilaisista taustoista, roduista ja kulttuureista.
Lempäälään kuntapäättäjät halusivat oman monumentin veronmaksajien rahoilla
5
134
Vastaukset
- Anonyymi
Pessimisti ei kuulemma pety.
- Anonyymi
Kyllä pessimistikin pettyy, mutta vähemmän kuin yltiöpäinen optimisti.
Lempäälän velka kasvoi lisää taas viime vuonna 25 000 000 euroa, äkkiä päässä laskien 4% pelkät korot lisävelalle miljoona euroa. Velat ovat jo sitä tasoa, ettei niitä pystytä ikinä maksamaan takaisin.
Omakotiliiton tutkimuksen mukaan Lempäälä on jo Suomen toiseksi kallein kunta omakotitaloasukkaalle.
Karmeaan tilanteeseen on syynä paljolti ideologia, on tehty suomen turhin ja kallein kävelysilta keskustaan, rakennetaan kalliisti uusia valtavia kuntarakennuksia, verhoillaan ne puulla, on sitten ilmastoystävällistä jne. Nainen kunnanjohtajana tulee kalliiksi.
Kun käy äänestämässä kuntavaaleissa, kannattaa muistaa, kepulit ovat käytännössä sosialistipuolue, suurin osa ehdokkaista jonkin tason tukijulleja ja muita verovaroista eläviä.
- Anonyymi
Tervetuloa Lempäälään, täällä asuu järki!
- Anonyymi
Kalkitut haudat loistaa.
- Anonyymi
Ei ole ruuhkaa Saikan alueen omakotitalotyömailla, moniko on perunut rakennussuunnitelmat, kun ovat nähneet konkreettisesti, mitä kunta rakentaa alueelle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4385145Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1262113- 1461740
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko761415Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass181387Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise191314Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔821275Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään701168- 711167
- 381090