Kesäaika alkoi

Toivottavasti kesäaikaa ei tarvittaisi enää syksyllä muuttaa talviaikaan, tämä on parempi.
18368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Tänään 1.4 on myös aprillipäivä, muistithan jymäyttää.

Äänestä

Moskovan aika sopii Suomelle oikein hyvin.

Äänestä

Tulee kalliiksi siirellä näitä kelloja kaksi kertaa vuodessa. Siirtelystä tulee sekaannuksia ja kuluja.

Äänestä

Klo12 aurinko paistaa etelän suunnalta. Siinäpä eksyvät kesäaikalaiset. Ai niin, eiväthän he osaa edes asunnosta ulos ilman kännykkää ja navigaattoria.

Äänestä

Perjantaina tulee talvi takaisin, enpä vaihtaisi kesärenkaita, vaikka talvirengaspakko loppui tänään.

Äänestä
  • Korjaan sen verran, että talvirengaspakkoa ei sinänsä ole ollut enää vuosiin!

    Äänestä

Se on kyllä huvittavaa, että talvisinkin kesäaikaa kannattavat perustelevat, että voi hihhuloida tunnin pitempään illalla valoisassa. Tosiasiassa siis talvella pimeä alkaa klo15 ja klo16, mikäli olisi kesäajassa talvisin. Eli ilta ei olisi yhtään valoisampi. Sen sijaan säälittävää on se, että kesäajan haluavat puhuvat, että voi hihhuloida tunnin pitempään valoisassa. Siis minä-minä-minä. Ei oteta huomioon kaikissa tutkimuksissa todettu asia, että kesäaika ja siihen siirtyminen on terveydelle haitallisempaa. Koin sen itsekin, kun lääkkeet pitää ottaa aina samaan aikaan. Nyt joutui kellon vuoksi kikkailemaan ja siirtämään lääkitysaikaa. Kaksi päivää oli hyvin vaikeaa ja terveydelle arvelluttavaa.

Äänestä

Tulee sydänkohtauksia.

Äänestä

Jaaha, nyt lapset äkkiä hampaiden pesulle ja nukkumaan, että jaksaa herätä aamulla kouluun. Sen se tekee taas aamulla, että on niin vaikeaa ja yhtä kitinää, kun koko illan ulkona riekkuu.

Äänestä

Nyt pitäisi kääntää kelloja, tulee pimeä.

Äänestä

Kesäaika aiheuttaa veneerisiä tauteja!

Äänestä
  • Luulisi että kävisi päinvastoin 🤔

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Luulisi että kävisi päinvastoin 🤔

    Illalla enemmän aikaa satamassa kutea.

    Äänestä

Iltauniselle tämä kesäaika on hyvä, lopettaa tämä kellojen veivailu.

Äänestä

Lääkejopparitko näitä kellonaikojakin veivaa, että ihmiset söisivät häriintyneisiin yöuniinsa lääkkeitä.

Äänestä

Kivaa aikaa taas. Mökin terassilta voi katsella rantamaisemia tässä kevään vaiheessa yhdeksään asti.

Äänestä

En usko, että tunnin kääntö OIKEASTI on mikään ongelma kenellekkään, paitsi niille joilla on halu tehdä ihan mistä asiasta tahansa ongelma. Itse en edes huomannut koko asiaa, koska ei ole yhtään analogista kelloa ja muut päivittää ajan automaagisesti.

Äänestä

Varmaan myös Tesla pihassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Toivottavasti kesäaikaa ei tarvittaisi enää syksyllä muuttaa talviaikaan, tämä on parempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu