Nyt on halpa pensa lähellä persut? Putin valmis palauttamaan suhteet Suomeen, sanoo Kreml

Anonyymi-ap

"Kremlin mukaan asia riippuu Suomen haluista."

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f5798a52-2634-4b3e-8d13-1654deafbda6

"Venäjän presidentti Vladimir Putin on valmis normalisoimaan suhteet Suomen kanssa, jos Suomi tätä haluaa.

Asiasta kertoo Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov, jonka mukaan Suomen ja Venäjän väliset suhteet ovat ”surullisessa tilassa”.

Peskov oletettavasti kommentoi asiaa reagointina tasavallan presidentin Alexander Stubbin lausuntoon, jonka mukaan Suomen on ”henkisesti varauduttava” Venäjä-suhteiden palauttamiseen.

Stubb totesi asian Britannian pääministerille Keir Starmerille maanantaisen vierailunsa aikana. Hän muistutti, että kaikesta huolimatta Venäjä pysyy vastaisuudessakin Suomen naapurimaana.

Stubb painotti Britannian-vierailunsa aikana lisäksi myös sitä, että poliittisten suhteiden avaaminen on voimakkaasti riippuvainen siitä, milloin Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa loppuu.

Suomen ja Venäjän suhteet ovat olleet pohjalukemissa Venäjän aloitettua täysimittaisen sodan Ukrainaa vastaan helmikuussa 2022.

Sodan seurauksena Suomi liittyi puolustusliitto Natoon, mitä Putin protestoi ”virheenä” jo jäsenyysprosessin alussa. Venäjä on tämän jälkeen uhitellut lisäävänsä sotilaallista läsnäoloa Suomen rajan takaisella alueella.

Lisäksi Suomi on muun muassa sulkenut itärajansa ensin venäläisturisteilta ja lopulta kokonaan Venäjän masinoiman rajakriisin vuoksi. Suomen ja Venäjän välinen rajat ylittävä yhteistyösopimus puolestaan irtisanottiin Venäjän aloitteesta vuonna 2023.

Suomen ulkoministeriö lisäksi keskeytti toimipisteensä Murmanskissa ja Petroskoissa. Myöhemmin Venäjä lakkautti näiden toimipisteiden toiminnan."

Ja riitti kun Stubb kävi kerran Mar a Lagossa ja höpötti Lontoossa, että poliittiset suhteet pitää jossakin vaiheessa avata.

Meni yksi vuorokausi ja Kreml vastasi. Seuraavaksi vaaditaan itärajaa auki? "Tjule tjänne sjuomipoika, tjäällä hjalpa bjensa...."

1

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kalju pitää polttoaineensa.
      Tuuut tuut tuut
      sanoo puhelin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      128
      6458
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      577
      2324
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      46
      1590
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1351
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      88
      1196
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1045
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      66
      1038
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1022
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      998
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      956
    Aihe