Vuonna 1582 paavi gregori XIII (13) määräsi voimaan uuden gregoriaanisen kalenterin jonka mukaan uusi vuosi alkaa Tammikuussa, oikean ja alkuperäisen eli Huhtikuun sijaan.
Jotkut eivät saaneet tietoa asiasta ja juhliskelivat uutta vuotta entiseen oikeaan tapaan Huhtikuun ensimmäisenä päivänä ja heitä kutsuttiin "april fools" pilkkanimellä.
"Aprillaaminen" on edelleen voimissaan, vaikka pilkkanimittely olisi oikeammassa osoitteessa heille jotka juhlivat uutta vuotta Tammikuussa.
Alkuperäisen kalenterin mukaisesti viikko alkaa muuten sunnuntaina ja lauantai, on se lepopäivä.Kuukausia on 13, ja jokaisessa kuukaudessa päiviä on 28.
Asia käy ilmi faktuaalisesti siitäkin miksi kuukausia nimitetään tänäkin päivänä.
Esimerkkinä OCTOBER, eli lokakuu. OCT tarkoittaa numeroa 8, ei 10.
Oli miten oli, hyvää uutta vuotta nyt sitten kaikille.
Hyvää uutta vuotta!!
Anonyymi-ap
0
53
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432967Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta602879- 422333
- 311833
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251689Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa711619- 481566
- 361236
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771235- 791060