"Jussi Lassilan mukaan Stubbin kommentti suhteiden normalisoimisesta Venäjän kanssa oli epämääräinen, eikä ollut mikään yllätys, että Venäjä tarttui siihen."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/99e9eee7-b6d3-466a-a986-ea9f84d9cf64
"Lassilalle Stubbin kommentti jäi epäselväksi sen suhteen, mitä hän tarkalleen tarkoitti, ja millaisella aikajänteellä ja millä ehdoin suhteet voitaisiin palauttaa.
Stubb alusti kommenttiaan sanomalla, että Euroopassa on alkanut keskustelu siitä, missä vaiheessa ja miten Putiniin ollaan yhteydessä. Stubbin mukaan poliittisten suhteiden avaaminen on riippuvainen siitä, milloin Ukrainan sota loppuu.
Vastaavat lausunnot pitäisi Lassilan mukaan kytkeä myös siihen politiikkaan, jota Venäjä tällä hetkellä edustaa.
– Olisin ehkä odottanut, että viestin pitäisi olla se, että niin kauan kuin Putin jatkaa nykyisellä politiikalla, Euroopan taholta ei ole odotettavissa suhteiden minkään muotoista normalisointia, Lassila sanoo.
Kremlin osalta lausunto ei kerro Lassilan mukaan ”oikeastaan yhtään mistään”, sillä halussa normalisoida suhteet on kyse Venäjän pitkäaikaisesta poliittisesta tavoitteesta.
– Selvää nyt totta kai on, että heti jos tällaisia vihjeitä heitetään ilmoille, niin kyllä Venäjä niihin tarttuu. [...] Se etsii ja kokeilee koko ajan tarttumapintoja ja heikkoja lenkkejä Euroopasta.
Vaikka Venäjä propagandassaan toisin väittää, suhteiden palauttaminen lännen kanssa on Lassilan mukaan Kremlille ”aivan keskeistä”. Lassilan mukaan Venäjä hakee statusta ja sitä, että Venäjästä tulisi kansainvälisesti hyväksytympi. Suhteiden normalisoiminen antaisi vahvan ulkoisen tunnustuksen Venäjän politiikalle.
– Mielestäni Venäjä ei ole sellaisessa asemassa edes Trumpin hallinnon suhteen, että pitäisi antaa sellaisia vinkkejä, että suhteet ovat näin normalisoitavissa, koska Venäjä pyrkii sitä nyt kaikin voimin tekemään."
Tätä minä henkilökohtaisesti pelkäsinkin Stubbissa presentinvaaleissa ja siksipä en häntä äänestänytkään. Hölösuu, joka ei harkitse loppuun saakka, millaiseen asentoon saattaa johdatella asiat. Stubbihan käytännössä viestitti Kremlille, että "täällä aletaan jo pohtimaan suhteiden normalisointia". Tutkija Jussi Lassilan analyysi on tyhjentävä.
Kuinkas kävi, kun tämä hymypoikamme yritti opastaa Kiinan presidentti Xi Jinpingiä toteamalla, että "presidentti Xi voisi lopettaa Ukrainan sodan yhdellä puhelinsoitolla"? No soittiko? Eikös Xi näpäyttänyt Stubbia ja todennut, että tuskinpa hänellä niin paljoa on määräysvaltaa, että se yhdellä puhelinsoitolla tulisi loppumaan"?
Huh huh... Ei näytä Kokoomuksen ulkopolitiikan värisuorasta löytyvän kuin yksi harkitsevainen realisti. Ulkoministeri Elina Valtonen. Muut ovat enemmän tai vähemmän omaan kieleensä kompuroivia.
UPI:n tutkija Jussi Lassila pitää Stubbin kommenttia Venäjä-suhteiden palauttamisesta epämääräisenä
13
182
Vastaukset
- Anonyymi
Sekavanoloista
- Anonyymi
EVVK
- Anonyymi
Stubelointia terävimmillään.
- Anonyymi
Ellunkin pakka on sekasin.
- Anonyymi
PÄÄ KYLMÄNÄ
- Anonyymi
Puheyhteyttäkään ei ole.
DIGI ei toiminutkaan. - Anonyymi
Nuolen
- Anonyymi
SEHÄN OLI STUUBBEN ARVOPOHJAISTA REALISMIA.
ARVOPOHJA?
REALISMI?- Anonyymi
POHJAlla ollaan.
Niinstö nauraa.
- Anonyymi
Pitäkää huoli että Stubb ei lähde sooloilemaan, ei Trumpin eikä Putinin kanssa. Golfin peluu oli noloa Trumpin ahterin nuolemista, eikä mitään muuta. Stubbin pitää hillitä impulvisuuttaan ja kuvitella vähemmän ns. kavereiksi ja sydänystäväksi henkilöitä joita on työssään joskus tavannut. Hyvä esimerkki taannoin tekstarin laitto Lavroville. Niin noloa Suomelle jos presidentti on impulsiivinen vailla vakautta ja harkintaa.
- Anonyymi
Näinpä. Suomen viiteryhmä on EU. Ei USA tai Venäjä. Stubbin viestintä on horjahtelevaa, jossa kieli lipaisee sekä itärajan yli että rapakon taakse. Mitä ajattelevat muut viiteryhmämme maat plus Britannia, jotka painottavat vahvaa Eurooppaa? Mitä tuumii Kanada, joka on sanonut jakavansa meidän kanssa yhteiset arvot? Minusta tuo Stubbin pupellus veti vähän mattoa omien jalkojemme alta.
Meidän on vaan alettava totuttelemaan siihen ajatukseen, että NATO saattaa pian olla NATO ilman USA:ta. Silloin ei pidä alkaa puntti tutisemaan vaan jäljelle jäävien tiivistää rivinsä.
- Anonyymi
Ei vastaa puheluun
AIKA SELKEÄ LINJA: - Anonyymi
Suomen tulee viipymättä ruveta elvyttämään suhteita Venäjään heti kuin saadaan Ukrainaan rauha. Olipa rauhan ehdot millaisia tahansa. Sotiahan käydään sen takia että hyödyttäisiin.
Milloin on sodan voittaja jättänyt valloittamansa maat ottamatta? On realismia että Venäjä ottaa rauhan teossa Krimin ja myös palan itäistä Ukrainaa.
Hyvät, normaalit suhteet sodanjälkeiseen Venäjään on ainoa rauhan tae. Se on täysin ilmaista, ja hyödyttää kansantaloutta ja työllisyyttä kaupan pikkuhiljaa taas elvyttyä.
Hallitsemattoman russofobian lietsonta ja hulluuksiin mennyt sotavarustelu vie Suomen kansan arvaamottomille teille.. Jos eivät typerät päättäjämme onnistu rikittämään suorasaan sotaa, niin ainakin köyhdyttävät kansan rupuköyhäksi järjetttömällä asevarustelullaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1069616
- 494711
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421961- 241660
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131401Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,401329Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54937Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30913Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31912