sanotaan, ettei se pidä siirtämisestä, onko näin? Ja jos nyt kuitenkin haluan sen siirtää, miten toimia, jotta homma onnistuisi??
pionin siirto
saara
5538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ettei pioni pidä siirtämisestä. Tämä näkyy niin, että voi tulla välivuosi tai -vuosia kukintaan siirron jälkeen. Jos kuitenkin siirrät, valitse aurinkoinen paikka, ravinteikas, kalkkipitoinen maa. Juuria ei saa laittaa liian syvälle, vaan päälle tulee vain n. 2 - 3 cm multaa.
Muutama vuosi sitten oli remontin takia pakko siirtää Pioni. Oli satanut paljon, sain kasvin isona paakkuna kottikärryyn vahingoittamatta juuristoa kovinkaan paljon, yritin varoa istuttamasta liian syvälle - ja pioni kukki sinä kesänä niin kuin ennenkin. Eikä ole ollut suutuksissaan sen jälkeenkään, nytkin kukkkii.
ei ollut pioni moksiskaan ja päinvastoin , taisi tykätä siirrosta. Usein kuulee, ettei pionia kannattaisi edes jakaa, siirrosta puhumattakaan, mutta minä olen jakanut monen naapurinkin ja tutun pionin (miksihän sitä pidetään sellaisena "taiteenlajina" ettei moni uskalla edes koskea??!) eikä mitään välivuosia ole kukkimisessa tullut kyllä. Totta on, että syvyyden kanssa lienee syytä olla tarkka
Pionille voi antaa savensekaista multaa, tykkää siitä ainakin oman kokemukseni mukaan. Ja Arno Kasvikin sen jossain kertoi. Siirron jälkeen jurnutti yhden kesän, siitä lähtien on kukkinut paljon. Kyse on kuolanpionista.
Miiku
Pionilla on paksut syvälle menevät juuret, ja jos niitä ei saa yhtenä paakkuna maasta, voi kasvuunlähtö olla hidasta. Kannattaa siis olla huolellinen, kun kaivaa sitä maasta ja tosiaan yrittää ottaa mahdollisimman iso paakku ja varoa sen hajoamista.