SELin lakko voi aiheuttaa sakkomaksuja

Anonyymi-ap

SEL aikoo kiukutella järjestämällä ylimääräisiä lakkopäiviä. Hullu ajatus, lastentahapelleilyä.

Ensiksikin lakoista ei ole mitään hyötyä.
Toiseksi töihin saa mennä, työt eivät ole lakossa koskaan.
Uuden lain mukaan laittomaan lakkoon osallistuja joutuu henkilökohtaisesti maksumieheksi. Ylimääräinen kiukuttelupäivä lienee laiton.

Suosittelen siirtymistä paikalliseen sopimiseen ja kaikkia työntekijöitä edustavan luottamusvaltuutetun valintaan. Luottamusvaltuutetun oikeudet on määritelty laissa.

Paikallisesta sopimisesta on monissa yrityksissä hyvä kokemus. KotkaMills on yksi sellainen.

6

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lakoista ei ole mitään hyötyä. Pitäisi neuvotella, mutta kun ei ole taitoa, ei kykyä, ei halua, vaan kiukutellaan.

      Ei ole saavutettuja etuja.

    • Anonyymi

      Lakot saa kestää vaikka vuoden ja se on selvää ettei rikkuri Vaasan tuotteita osteta enää ikinä. Pthyi!

    • Anonyymi

      Kaikki lakoissa olevat on helppo todeta ja tietää. Paikalliset tiedotusvälineet voisi tilaajilleen uutisoida rikkureiden nimet. Hehän on niitä lopulta kaikkien halveksimaa porukkaa. Heille sitten toki kelpaa muitten aikaan saamat edut.

      • Anonyymi

        Eipäs maaliteta. Rikkuriksi haukkuminen on rasismia.

        Työt eivät ole lakossa. Lakon alaisesta työstä puhuminen on ay-pomojen harhautusta. Ihmiset ovat lakossa tai ei ole. Kuka haluaa osallistua lakkoiluun, kun siitä ei ole mitään hyötyä.
        Kuka haluaa olla liiton jäsen, jos tuloksena on vain lakkoilua.

        7,8% on maksimi kaikille. Eihän sunnuntaityöstä tai yötyöstä pidä maksaa enempää kuin on tapana. Naurettavaa.

        Lakkoilu on ihan ok, mutta lainvastainen töihin menon estäminen tai maalittaminen ja haukuminen rikkuriksi on rikollista toimintaa.


    • Anonyymi

      Mene äitillesi puhumaan noita lasten tason juttuja.

    • Anonyymi

      Kaikki missä lukee Vaasan jää hyllyyn vieläkin varmemmin kuin ennen. Mitään makuelämyksiähän ne ei ole koskaan olleetkaan ja tämän törkeän rikkuroinnin jälkeen niitä ei ainakaan meille ole enää olemassakaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe