Pilkkimiesten kanssa keskustellessa on tullut puheenaiheeksi, minne pikkukalat on hävinneet. Yksi syyhän kantojen hiipumiseen saattaa olla ainakin Pielisessä, kun veden pinta saattaa talven aikana pudota toista metriä, jolloin matalissa lahdissa kalat voi jäädä loukkuun jään alle. Oikeat kalamiehet varmaan syyn tietää, joten tähän vain tekstiä perään tietämättömälle mikä voisi olla syy.
Kalat häipyneet
18
356
Vastaukset
- Anonyymi
Valtavasti saimaan norppia, ne syö kaikki pikkukalat 🤬
- Anonyymi
Happikatokin voi olla yksi vaihtoehto.
- Anonyymi
Valtimolta tuleva paskaputki lykkää tavaran raakana mikonsalmeen. Vesi on niin hapanta, ettei kalat enää pärjää.
- Anonyymi
Muru hei, takki auki. Täältä tulee hauki, joka susta tykkää.
Heikkoudet on myös mulla, jotenka ala tulla. Tahdon juuri tuollaisen...
Pada pa dada pa pa paa da. Pada pa dada pa pa paa da da.
Pada pa dada pa pa paa da. Pada pa dada pa pa paa da da. - Anonyymi
Pielisen kalatilanne ja rantamökkien laiturit sekä veden korkeuden vaihtelujen pilaamat rannat korjaantuisi kauvan kaivatulla Pielisen säännöstelyllä.
- Anonyymi
Mitään ei ole pilaantunut, älä ole lapsellinen.
- Anonyymi
Etpä taida olla ranta-asukas, kun et tiedä todellisuutta. Onhan siitä se etu että et tarvitse laituriremonttia tehdä lähes vuosittain. Pielistä pitää voimalaitokset vesivarastonaan ja tekevät talven aikana tiliä, ehdottomasti saatava säännöstelyn piiriin.
- Anonyymi
Täh, pontoonilaiturit laittakaa, ei ne mihinkään hajoa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täh, pontoonilaiturit laittakaa, ei ne mihinkään hajoa!
Sitten ei hajoa, jos talveksi nostaa maille, eipä monessakaan järvessä hyväksytä tällaista 1-2 metrin vedenkorkeuden vaihtelua, korkeitaan tekojärvissä.
- Anonyymi
TARVITAAN UIMAHALLI ON SAATAVA HETI UIMAHALLI
- Anonyymi
Johan oli teoria aloittajalla🤣🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi
Itse uskon paskaputki teoriaan.
- Anonyymi
Kalat paenneet nälissään saimaalle.
- Anonyymi
Hartiat saapi hierontaa, kun porailee paksuun Pielisen jäähän reikiä, hyötyhän sekin on, vaikka kalaa ei tulekaan.
- Anonyymi
Lohi on kala mitä kannattaa pyytää vaikka ei saisi saalista ☝️
- Anonyymi
Nurmeksesta häipyy sekä ihmiset että kalat. Jääkö tänne enää mitään muuta kuin homeiset talot?
- Anonyymi
Eipä taida.
- Anonyymi
Kuhan katon, onko kuha verkossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954