EUlle 20 tuontitullit

Ameriikan persu laittoi EUn tuotteille 20 prosentin tuontitullit.
Taantuma jatkuu ja työttömyys kasvaa.
11205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

tästä voi kiittää jenkkien perseen nuolijoita

Äänestä

Suomen kannattaa taas ruveta tekemään kauppaa Venäjän kanssa.

Äänestä

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho kirjoitti Donald Trumpin olevan parasta, mitä Yhdysvalloille ja länsimaailmalle on tapahtunut pitkään aikaan.

Äänestä
  • Ja persut (mm. Purra ja Mäkelä) kehuivat kilpaa varapresidentti Vancen puhetta Munchenin turvallisuuskokouksessa, missä Vance kertoi, ettei Venäjä ole EU:lle mikään uhka vaan EUn väärät arvot, sananvapauden rajoitukset ym. Samalla trumpistit tukevat avoimesti Euroopan äärioikeistoa Saksassa, Unkarissa, Italiassa ja muualla.

    Purra saa nyt valtionvarainministeri maistaa niitä lääkkeitä, joita trumpistit EUlle ja koko muulle maailmalle asettavat. Tästä se Suomen talous varmaan lähtee kohemaan ja päästään vihdoinkin kokonaan veloista eroon. Veloistahan voi päästä eroon, kun valtio menee korkurssiin.

    Äänestä

Hyvä kun vaalit tulossa! Saadaan nuo persut pois.

Äänestä

Nyt julistetut tullit tulevat eittämättä hidastamaan maailmantaloutta. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos laski etukäteen, että 20–25 prosentin tullit söisivät EU:n kasvusta 2,5–3,0 prosenttia.

Suomessa orastava talouskasvu kääntyy taas laskuun

Äänestä
  • Jos tämä johtaa kauppasodan laajentumiseen, vaikutukset kertaantuvat. Trumpin älytön toiminta heikentää sekä USAn että koko muun maailman taloutta. Vain Venäjän, Pohjois-Korean ja Iranin taloudet voivat säästyä, koska nollasta on hankala enää mennä alaspäin.

    Äänestä

eu laittoi kiinalaisille aurinkopaneeleille 33% lisätullit kun sähkö oli aivan sairaan kallista 🤔KUKA SUOJELEE JA KETÄ 😠😠😠

Äänestä

Suomi laittoi kaikki munansa Usakoriin!

Äänestä

Riikkuli ja Pula-Aho löytää pelkkää hyvää rumpetin tullimaksuista.

Äänestä

Aivan järkyttävää ! Ja ameriikan persu ei laittanut Venäjälle tulleja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ameriikan persu laittoi EUn tuotteille 20 prosentin tuontitullit.
Taantuma jatkuu ja työttömyys kasvaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu