Trumpin tuleva ohjelma

Anonyymi-ap

Lyhyesti:
- peruu tullit ja saa korvaukseksi Grönlannin.
- kääntää Venäjän Kiinaa vastaan muutamalla Ukraina-porkkanalla.
- uhkaa Kiinaa sodalla, peruu nämä aikeet, kun Taiwan saa itsenäisyyden.
- aikoo palauttaa 20 miljoonaa latinoa Keski- ja Etelä-Amerikkaan. Peruu tämän, kun saa Panaman kanavan haltuun.

2

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei nuo tullit tuollaisenaan tule onnitumaan muutoinkaan.Tulleilla on laajat vaikutukset talous elämään ,myös Amerikan talouteen. Edes neuvottelut siitä mihin tullit kohditetaan ei tule onnitumaan mä häluun pohjalta vaan vaatii laajaa talous osaamita heiltäkin oman maan talousrkenteesta ja erikoisosaamitsa talouden saralta kuinka tullit/tullin kanto tulee käytänössä vaikuttamaan kullakin saralla johon se asetetaan.

      Venäjää ei saa käännettyä kirvelläkään Kiinaa vastaan ,sillä ne ovat Briks maita ja käytännössä Kiina ostaa kaasu Venäjältä ,sekä öljyä joka on yksi Venäjän tämän ajan talouden tukipilareista.

    • Anonyymi

      Tullit sinänsä on vanha tapa ,kaupunkitulleita, maan tulleihin kerätä veroa valtiolle.

      Ne on nähtävä mahdollisuutena kohentaa maantaloutta. Myt tulleja käsitellään maan tulleina yhdessä köntässä ,kun tuo vaatisi lähinnä maan talouden ja vasta kumppaneiden talouden ymmärtämistä jolloin noiden kautta maiden talus elämää on tuettavissa asettamalla tulli haitalliselle kilpailulle ja maan teollisuuden tulemisen suhteen vastavuoroisesti jättämällä ne tuontitavarat tullitta joiden kautta saadaan kilpailukykyä parannettya alihankinta tuotannon kautta teollisuutta tukien.

      Toisaalta myös päivittäiskaupassa on menty yhä enenevässä määrin net kauppaan jolla ohitetaan tukkuporras ja valtin tulojen lähde on tulli verotus . Kun tarvitsemme tuloja on löydettävä uusia lähteitä tai pikemminkin tapoja kerätä tullia.
      Nyky teknologia tarjoaa tuohon keinot. Nyt tulee tuotteita suoraan net tilauksena ja niiden hallitseminen tullin kautta on sula mahdottomuus, mutta kauppa sopimuksin nuo tullit voidaan kerätä myynnistä ,lisäämällä kunkin maan tulli tilaukseen, samoin kuin esim. lähetyskustannukset net ostoista tulee ja kun on tulli tili on nuo tilitettävissä valtiolliselle tasolle tuloina .Tullit ei ole peikko vaan hyvin hoidettuna mahdollisuus talouden tasapainoittamiseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      28
      11123
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      48
      8639
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5405
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3704
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3574
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3298
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2608
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      50
      2165
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1826
    Aihe