Trumpin tuleva ohjelma

Anonyymi-ap

Lyhyesti:
- peruu tullit ja saa korvaukseksi Grönlannin.
- kääntää Venäjän Kiinaa vastaan muutamalla Ukraina-porkkanalla.
- uhkaa Kiinaa sodalla, peruu nämä aikeet, kun Taiwan saa itsenäisyyden.
- aikoo palauttaa 20 miljoonaa latinoa Keski- ja Etelä-Amerikkaan. Peruu tämän, kun saa Panaman kanavan haltuun.

2

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei nuo tullit tuollaisenaan tule onnitumaan muutoinkaan.Tulleilla on laajat vaikutukset talous elämään ,myös Amerikan talouteen. Edes neuvottelut siitä mihin tullit kohditetaan ei tule onnitumaan mä häluun pohjalta vaan vaatii laajaa talous osaamita heiltäkin oman maan talousrkenteesta ja erikoisosaamitsa talouden saralta kuinka tullit/tullin kanto tulee käytänössä vaikuttamaan kullakin saralla johon se asetetaan.

      Venäjää ei saa käännettyä kirvelläkään Kiinaa vastaan ,sillä ne ovat Briks maita ja käytännössä Kiina ostaa kaasu Venäjältä ,sekä öljyä joka on yksi Venäjän tämän ajan talouden tukipilareista.

    • Anonyymi

      Tullit sinänsä on vanha tapa ,kaupunkitulleita, maan tulleihin kerätä veroa valtiolle.

      Ne on nähtävä mahdollisuutena kohentaa maantaloutta. Myt tulleja käsitellään maan tulleina yhdessä köntässä ,kun tuo vaatisi lähinnä maan talouden ja vasta kumppaneiden talouden ymmärtämistä jolloin noiden kautta maiden talus elämää on tuettavissa asettamalla tulli haitalliselle kilpailulle ja maan teollisuuden tulemisen suhteen vastavuoroisesti jättämällä ne tuontitavarat tullitta joiden kautta saadaan kilpailukykyä parannettya alihankinta tuotannon kautta teollisuutta tukien.

      Toisaalta myös päivittäiskaupassa on menty yhä enenevässä määrin net kauppaan jolla ohitetaan tukkuporras ja valtin tulojen lähde on tulli verotus . Kun tarvitsemme tuloja on löydettävä uusia lähteitä tai pikemminkin tapoja kerätä tullia.
      Nyky teknologia tarjoaa tuohon keinot. Nyt tulee tuotteita suoraan net tilauksena ja niiden hallitseminen tullin kautta on sula mahdottomuus, mutta kauppa sopimuksin nuo tullit voidaan kerätä myynnistä ,lisäämällä kunkin maan tulli tilaukseen, samoin kuin esim. lähetyskustannukset net ostoista tulee ja kun on tulli tili on nuo tilitettävissä valtiolliselle tasolle tuloina .Tullit ei ole peikko vaan hyvin hoidettuna mahdollisuus talouden tasapainoittamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      255
      14257
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      63
      7235
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      204
      7035
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      42
      5054
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      111
      4829
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4694
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      80
      4415
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4381
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4142
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3938
    Aihe