Lifepo4 akku autoon 72A lyijyn tilalle

Anonyymi-ap

Kesällä ajetaan ei talvella. 550A startti virta näkyy akun päällä olevan nykyisessä lyijyssä. Hyvin starttaa sillä. Mikähän olisi sopiva ja jos irtokennoista tekisi ihan vain sarjaan kytkisi ilman hienouksia? Ehdotuksia. Haen keveyttä etuakselille ja tuolla akulla lähtee kiloja pois.

8

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siirrä nykyinen akku taakse .

      • Anonyymi

        Starttivirralle riittävän kaapelin metrihinta tulee maksamaan mansikoita...


      • Anonyymi

        Ei auto koska se massao edelleen mukana ja paino vain kasvaa jämerien pitkien kaapelin vuoksi.
        Toki keulalta katoais painoa kuten kyllä kirjoitin mutta haluan koko massaa pienemmäksi. Lifepo4 akkua alankin varmaan rakennella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Starttivirralle riittävän kaapelin metrihinta tulee maksamaan mansikoita...

        Ei ole väliä, sitä kysytty.


    • Anonyymi

      Lifepo4 autossa normi lyijyakun tilalle lienee aika harvinainen juttu kommenttien märästä päätellen. Itse en oikein ongelmia löydä kun ei ole talviauto. Latausjännite ei vain saisi olla kovin korkea eli pitäisi jäädä 14,6 v max.

    • Anonyymi

      Niillä akuilla saat siitä hyvän juhannuskokon. Perinteinen auton latausjärjestelmä ei toimi tuola yhdistelmällä.

      • Anonyymi

        Ei tarvitse kytkeä auton lataukseen. Vain starttaamisesta oli kyse.


    • Anonyymi

      Non niin akku on hommattu ja kasaamista vaille valmis. 8kpl kennoja ja onkin talvi aikaa tehdä pakettia. Yllätys oli että paketti pitää puristaa levyjen väliin kevyesti! Kuulemma pullistumisen estämiseksi normi käytössä. Kaikki on siis kunnossa mutta taipumus pullistua käytöss hieman ja se pitää siis estää.
      Mitähän materiaalia päätylevyihin laitan? taidan laittaa filmivaneria ja nurkkiin kierretangot millä se kevyt puristus tulee. Olipa sieviä pikkuiset kennot ja niiden yhdistäminen ilmeisesti alumiini tangoilla on fiksuinta ei esim kuparilla vai mitä sanoo suomi24asiantuntijat? Onkin aikaa tehdä tarkasti kaikki. Kennot tasaan talven mittaan ja näyttää olevan jo valmiiksi ihmeen tasaiset lukemat. Akku tulee omalle paikalleen lyhyillä kaapeleilla mitkä siis vaihdan samalla kun onhan ne jo kymmeniä vuosia vanhoja. Painoa ei hirveästi tule noista puristus kasaus osista ja kennojen väliin tule ekeltainen aine jonka nimeä en tiedä muta levyjä on ja siihen käyttöön tarkoitettuja. Startti virta on julma noilla akuilla mutta eipä ole tarvetta edes kovalle ,kone kun starttaa pienelläkin akulla ihmeen terävästi kun kokeilin uteliaisuuttani. Suljen päiväkirjan nyt hetkeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8416
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4738
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2615
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe