Kesällä ajetaan ei talvella. 550A startti virta näkyy akun päällä olevan nykyisessä lyijyssä. Hyvin starttaa sillä. Mikähän olisi sopiva ja jos irtokennoista tekisi ihan vain sarjaan kytkisi ilman hienouksia? Ehdotuksia. Haen keveyttä etuakselille ja tuolla akulla lähtee kiloja pois.
Vastaukset 8
- Anonyymi
Siirrä nykyinen akku taakse .
- Anonyymi
Starttivirralle riittävän kaapelin metrihinta tulee maksamaan mansikoita...
- Anonyymi
Ei auto koska se massao edelleen mukana ja paino vain kasvaa jämerien pitkien kaapelin vuoksi.
Toki keulalta katoais painoa kuten kyllä kirjoitin mutta haluan koko massaa pienemmäksi. Lifepo4 akkua alankin varmaan rakennella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Starttivirralle riittävän kaapelin metrihinta tulee maksamaan mansikoita...
Ei ole väliä, sitä kysytty.
- Anonyymi
Lifepo4 autossa normi lyijyakun tilalle lienee aika harvinainen juttu kommenttien märästä päätellen. Itse en oikein ongelmia löydä kun ei ole talviauto. Latausjännite ei vain saisi olla kovin korkea eli pitäisi jäädä 14,6 v max.
- Anonyymi
Niillä akuilla saat siitä hyvän juhannuskokon. Perinteinen auton latausjärjestelmä ei toimi tuola yhdistelmällä.
- Anonyymi
Ei tarvitse kytkeä auton lataukseen. Vain starttaamisesta oli kyse.
- Anonyymi
Non niin akku on hommattu ja kasaamista vaille valmis. 8kpl kennoja ja onkin talvi aikaa tehdä pakettia. Yllätys oli että paketti pitää puristaa levyjen väliin kevyesti! Kuulemma pullistumisen estämiseksi normi käytössä. Kaikki on siis kunnossa mutta taipumus pullistua käytöss hieman ja se pitää siis estää.
Mitähän materiaalia päätylevyihin laitan? taidan laittaa filmivaneria ja nurkkiin kierretangot millä se kevyt puristus tulee. Olipa sieviä pikkuiset kennot ja niiden yhdistäminen ilmeisesti alumiini tangoilla on fiksuinta ei esim kuparilla vai mitä sanoo suomi24asiantuntijat? Onkin aikaa tehdä tarkasti kaikki. Kennot tasaan talven mittaan ja näyttää olevan jo valmiiksi ihmeen tasaiset lukemat. Akku tulee omalle paikalleen lyhyillä kaapeleilla mitkä siis vaihdan samalla kun onhan ne jo kymmeniä vuosia vanhoja. Painoa ei hirveästi tule noista puristus kasaus osista ja kennojen väliin tule ekeltainen aine jonka nimeä en tiedä muta levyjä on ja siihen käyttöön tarkoitettuja. Startti virta on julma noilla akuilla mutta eipä ole tarvetta edes kovalle ,kone kun starttaa pienelläkin akulla ihmeen terävästi kun kokeilin uteliaisuuttani. Suljen päiväkirjan nyt hetkeksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 168976
- 86790
- 57761
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72727- 46633
- 61575
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko68560Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35545- 27539
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44537