Miksi iltapäivälehdet salailevat päiväkodin nimeä ja lapsen kuoleman syytä.  Otkes eli onnettomuustutkinakeskus oli saanut ilmoituksen vasta tänään, vaikka kuolintapaus oli jo ollut tiistaina.  Kummallista peittelyä.  
Sitten haastatellaan jotain kirkkoherraa,  eikö olisi pitänyt haastatella kunnan viranomaisia, vai eikö he tienneet asiasta yhtään mitään?
Lapsi kuollut päiväkodissa Pyhäjoella
35
2153
Vastaukset
- AnonyymiKuuluu Sosialistisen Suomen perusteisiin. Eihän Poliittinen Poliisikaan kerro yhtään mitään, kun jossakin jotain tapahtuu. Ehkä viikkojen päästä sitten, jos sattuu muistamaan. Ja kun Poliittisen Poliisin putkassa sattuu joku kuolemaan, niin todistajia ei ole, kamerat sattuu olemaan rikki jne. Ihan kuin Jenkkilässä tai Putlerin valtakunnassa. Ja varsinkin kun asiakas ottaa ja sattuu kuolemaan kun isoperseinen istuu selän päällä, niin asiakas vain tuntemattomasta syystä meni elottomaksi eikä elvytys auttanut. Kuten nyt vaikka siinä Ison Omenan tapauksesa, jossa Isokenkäinen usutti vartijat tappamaan e.m. tavalla sen hähän höpsön mutta täysin harmittoman naisen. Siinäkin sydämen toiminta estettiin litistämällä ja korruptoitunut tuomari ei löytänyt kuolinsyytä ja vapautti murhaajavartijat. Silti meillä on otsaa kauhistella Putleria ja Trumputinta samoista asioista. Vaikka tapahtuu näitä tällaisia murhia ruåtsissakin ja varmaan kaikkialla. Täällä meillä tämä murhatapa on annettu Poliittisen Poliisin ja sitä hännystelevien vartijoitten yksinoikeudeksi ja syytesuoja luontaiseduksi. - AnonyymiKaikki on bisnestä joten raha ratkaisee. 
 
- AnonyymiMiksi kaikki pitäisi kertoa teille uteliaille ihmisille?? Kaikkea ei tarvitse julkaista.. 
- AnonyymiEiköhän tuollaisessa tuppukylässä ole vain yksi päiväkoti. Heleppo löytää. 
- AnonyymiMiten tämmöinen voi olla edes mahdollista!!!!! 
- AnonyymiPersut tekee jo kovaakyytiä salaliittoteorioita eiks vaan - AnonyymiTe nykypaskat muka ihmiset olette niin uteliaita että oksettaa.hankkikaa oma elämä saatanan.ääliöt utelee ja lestat myös 
 
- Anonyymihttps://www.pyhajoki.fi/koulutus-ja-kasvatus/varhaiskasvatus 
 Ei Pyhäjoella montaa päiväkotia ole.
- AnonyymiAsioista olisi hyvä tietää siksi, että jatkossa vastaavat tapahtumat 
 voitaisiin välttää kun virheistä on opittu. Olen jo näin ikäihmisenä
 nähnyt, että joka vuosikymmen toistuvat samat klassiset
 onnettomuudet lähes säännöllisin väliajoin. Luulisi, että
 aikaisemmin tapahtuneet riittäisi, mutta ei. Milloin hukkuu
 pienokainen pihalla olleeseen vesisaaviin tai traktori
 peruuttaa jonkun päälle.... Jokaisen tulisi kansalaistaitona tiedostaa
 jo kerran tapahtuneet vältettävät onnettomuudet. Se ei ole pahan manaamista,
 eikä turhaa pelkäämistä, vaan asioiden tiedostamista.- AnonyymiNiin.😅 
 Tämä kuoli ihan vaunuihin nukkuessaan.🤭
 Mutta, nyt on tehty päätös, että aikuinen AINA kun kersst nukkuu ja EI nukuteta vaunuissa pihalla.
 Aikuinen AINA samassa huoneessa nukkuvien kersojen kanssa🤔 niin voihan se aikuinen ottaa myös Siestat💤💤💤 täytynee valvojalla olla valvoja.🤭
 Mitä tulee haastatteluu kirkkoherrasta😂😅
 Täytyyhän pappia nykysuomessa haastatella, kun kuolema on läsnä, vaikka EI koko asiasta mitään tiedäkkään, mutta jos vanhemmat ovat kirkkoverollisia, ei Ateistiä on pappilla tietty sanansa sanottavissa.🤭🤭 ihan, vaikka muodon vuoksi.🤣😂
 Kun, nyt näin pääsi käymään--> suruliputus on ja kaikki tervetulleita, vaikka koko asia ei tuntemattomia koskekaan.
 Kahvia ja kaakkua tarjolla. Pannu on kuumana koko päivän, kaikki kynnelle kykenevät...🙄😁
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Niin.😅 
 Tämä kuoli ihan vaunuihin nukkuessaan.🤭
 Mutta, nyt on tehty päätös, että aikuinen AINA kun kersst nukkuu ja EI nukuteta vaunuissa pihalla.
 Aikuinen AINA samassa huoneessa nukkuvien kersojen kanssa🤔 niin voihan se aikuinen ottaa myös Siestat💤💤💤 täytynee valvojalla olla valvoja.🤭
 Mitä tulee haastatteluu kirkkoherrasta😂😅
 Täytyyhän pappia nykysuomessa haastatella, kun kuolema on läsnä, vaikka EI koko asiasta mitään tiedäkkään, mutta jos vanhemmat ovat kirkkoverollisia, ei Ateistiä on pappilla tietty sanansa sanottavissa.🤭🤭 ihan, vaikka muodon vuoksi.🤣😂
 Kun, nyt näin pääsi käymään--> suruliputus on ja kaikki tervetulleita, vaikka koko asia ei tuntemattomia koskekaan.
 Kahvia ja kaakkua tarjolla. Pannu on kuumana koko päivän, kaikki kynnelle kykenevät...🙄😁Omaiset ovat toivoneet, että saisivat surra rauhassa. Ei siis mitään tarpeetonta mekkalaa kunnan tai seurakunnan toimesta. Eipä siis markkinoida kristinuskoakaan tapahtuneen siivellä: 
 https://www.kaleva.fi/pyhajoen-kunta-paivakotikuolemasta-toimimme-kuten/11588801
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Omaiset ovat toivoneet, että saisivat surra rauhassa. Ei siis mitään tarpeetonta mekkalaa kunnan tai seurakunnan toimesta. Eipä siis markkinoida kristinuskoakaan tapahtuneen siivellä: 
 https://www.kaleva.fi/pyhajoen-kunta-paivakotikuolemasta-toimimme-kuten/11588801Mikä lienee kuolinsyy. 
 Kauan on kyllä ollut niin, että kukaan ei ole käynyt vaunuihin edes katsomassa. Ei noin välinpitämätön saisi olla sentään.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mikä lienee kuolinsyy. 
 Kauan on kyllä ollut niin, että kukaan ei ole käynyt vaunuihin edes katsomassa. Ei noin välinpitämätön saisi olla sentään.Sekin selvinnee kunhan poliisin tutkinta valmistuu syksyllä. 
- AnonyymiEi tarvi tietää jonkun vitun kyylän mitään.meinaatko että opit uutta jotain häh kyllä ihmiset ovat typeriä kyyliä ja uteliaita kakkahousuja.antakaa selvittää asian kenelle se kuuluu yms.kylän juoruajat. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mikä lienee kuolinsyy. 
 Kauan on kyllä ollut niin, että kukaan ei ole käynyt vaunuihin edes katsomassa. Ei noin välinpitämätön saisi olla sentään.Kyllä se pitkään on ollut jos kolmetuntia päikkärillä. 
 
- AnonyymiMietityttää että miten noin voi edes käyä "ammatti" ihmisillä ja miten ei kellää tuu mieleen tai ei kiinnosta käyä kattoon välillä sitä lasta. Ite en laittas koskaan lastani kyseiseen päiväkotiin IKINÄ ja potkut KAIKILLE työntekijöille tai kiinni koko päiväkoti eikä kyseisen päiväkodin työntekijöillä koskaan enää asiaa samallaisiin töihin. - AnonyymiMissään päiväkodissa kukaan ei voi olla joka sekunti tuijottamassa nukkuvaa lasta..Voisi käydä missä tahansa muussakin päiväkodissa noin. "potkut kaikille" voi hyvänen aika sentään mikä nero siellä kirjoittelee. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Missään päiväkodissa kukaan ei voi olla joka sekunti tuijottamassa nukkuvaa lasta..Voisi käydä missä tahansa muussakin päiväkodissa noin. "potkut kaikille" voi hyvänen aika sentään mikä nero siellä kirjoittelee. Taidat olla kyseisen päiväkodin työntekijä tai sulla on kaveri tai sukulainen sielä töissä kun pitää puolustella. Kyllä, potkut kaikille tai kiinni koko päiväkoti! Aika pitkä aika on ollu ettei ole käyty kattoon yksin nukkuvaa lasta! Ja se mitä neroon tulee, niin nämä päiväkodin työntekijät ne varsinaisia neroja taitaa olla. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Taidat olla kyseisen päiväkodin työntekijä tai sulla on kaveri tai sukulainen sielä töissä kun pitää puolustella. Kyllä, potkut kaikille tai kiinni koko päiväkoti! Aika pitkä aika on ollu ettei ole käyty kattoon yksin nukkuvaa lasta! Ja se mitä neroon tulee, niin nämä päiväkodin työntekijät ne varsinaisia neroja taitaa olla. Jopa joo 
- AnonyymiNäin käy sillä välin kun henkilökunta kahvittelemassa ja juoruamassa. . Ja "lapset nukkumassa" ilman valvontaa. Aina pitää olla valvomassa heistä joista on vahtimassa. Kaikki ei välttämättä nukukaan tai herää aikaisemmin. Ihmettelen eniten miksi kukaan ei käynyt katsomassa sitä pienoista joka oli vaunussa ulkona yksin jopa3 tuntia. Se on muutenkin todella pitkä aika ilman valvontaa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Missään päiväkodissa kukaan ei voi olla joka sekunti tuijottamassa nukkuvaa lasta..Voisi käydä missä tahansa muussakin päiväkodissa noin. "potkut kaikille" voi hyvänen aika sentään mikä nero siellä kirjoittelee. Pyhäjoella ei ole ihmisiä.sairaita kyyliä paikka täynnä. 
 
- AnonyymiKuka hullu edes nykypäivänä jättää lasta pihalle nukkumaan oli se sitten kotona tai päiväkodissa ? 
 Vauvan voi tappaa "pahan sedän" lisäksi pitkä liuta eläimiä kuten ampiainen, punkki, käärme, susi, karhu jne.
 Ei lapsia sellaisille vanhemmille, joilta puuttuu luonnollinen suojeluvaisto. Lukittu ja lasitettu tila vähintään oltava ja siitäkin tulee helteellä "tappoakvaario" muutamassa minuutissa.- AnonyymiKuka hullu nyt lapsia haluaa ollenkaan.. .Ärsyttäviä. Otuksia. 
 
- AnonyymiMiksi pieni lapsi on nukkunut ulkona kylmässä?? Ja jätetty yksin!siis 3 TUNTIA!! Päiväkodeissa on sisällä sängyt päiväunien ajaksi. Ja siellä on aikuinen läsnä. 
- AnonyymiJuorut," kahvitunnit" ja loppuaika somea selaillen..työt pakkaa unohtuu... - AnonyymiNonnii, vauvan kuolema johtukin sairaudesta. Miksi sairas lapsi viedään ulos nukkumaan moneksi tunniksi. 
 
- AnonyymiEi tuota voi anteeksi antaa eikä hyvällä katsoa tai ajatella. Ainakin tunti vielä lisää niin lapsi ollut puolet työpäivästä valvomatta. Mikä siinä on ku jos on työpaikka, niin niitä töitä ei voi kunnolla tehä ja hoitaa!? Aina pitää jollakin tavalla vässyköidä! - AnonyymiLaiskuuden syytä. Pitää aina päästä helpommalla. Nyt nähtiin mihin se johtaa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Laiskuuden syytä. Pitää aina päästä helpommalla. Nyt nähtiin mihin se johtaa. Mene itse töihin päiväkotiin katsomaan millaista menoa sielä nykyään on, ennenkuin mitään laiskuudesta syyttelet. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mene itse töihin päiväkotiin katsomaan millaista menoa sielä nykyään on, ennenkuin mitään laiskuudesta syyttelet. Kyllähän on aikuinen "oikeesti" vastuussa työpanostuksestaan, mihin on hakeutunut töihin! 
 Voitko todella jättää pienen huolehtimatta kolmeksi tunniksi? Tässä olis jo kovastikki tutkinnan aihetta....
 
- AnonyymiVeli Sepän uus päiväkoti varikolla, joka vaunussa valot ledit ja itkuhälytin lisäpitkillä ja ilmatorvilla 
- AnonyymiMiksi tehdä lapsia, jos ne pitää jo vauvana hylätä päiväkotiin ventovieraille, jotka ei siitä välitä tuon taivaallista ? 
 Jos ei ole varaa eikä aikaa kotona lapselle käyttää ensimmäiset 5 vuotta niin ei kannata tuupata niitä tähän pahaan maailmaan ollenkaan !
- AnonyymiKuka hullu tekee vauvoja ylipäänsä. Sota, sairaudet ja tuhoutunut maailma jäljellä. - AnonyymiTäysin samaa mieltä! 
 
- AnonyymiLuonnollinen kuolema? 
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset738114
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905737
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut443882
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu923652
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät443645
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi603594
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään263236
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133060
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k572859
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral972833