Samat naamat loistavat vaalijulisteissa vuosikymmenistä toiseen ja hillotolpista pidetään kiinni kynsin hampain. Samaa tahkoa pyöritetään ja asiat eivät muutu.
Ääni nuorille ja uusille kasvoille päätöksentekijöiksi !
Vieremän vaalit
13
1006
Vastaukset 13
- Anonyymi
Uusille kasvoille kyllä kunhan eivät ole rikollisia. Nuorille ei koska ei heillä ei ole elämänkokemusta.
- Anonyymi
Nuoret ovat kykenenviä ajattelemaan asioita maalaisjärjellä. Sillä pärjää. Ei kai Vieremän ehdokkaissa liene rikollisia ? Jos omat asiat ovat kuralla niin miten on kykenevä hoitamaan yhteisiä asioita ja pitämään huolta veronmaksajien varoista, kysyn vaan.
- Anonyymi
Eiköhän se ole ihan sama keitä siellä on, onko valtuutetuilla edes vaikutusvaltaa?
- Anonyymi
No kuka ne asiat sitten päättää, ellei valtuutetut?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kuka ne asiat sitten päättää, ellei valtuutetut?
Eiköhän ne virkamiehet päätä...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän ne virkamiehet päätä...
Virkamiehet valmistelee käsiteltävät asiat valtuutetuille ja toteuttaa sitten päätetyksi tulleita asioita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Virkamiehet valmistelee käsiteltävät asiat valtuutetuille ja toteuttaa sitten päätetyksi tulleita asioita.
Virkamiehillä onkin paras tieto. Vieremällä onkin hyvät ja pätevät virkamiehet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Virkamiehillä onkin paras tieto. Vieremällä onkin hyvät ja pätevät virkamiehet.
Elikäs, koska virkamiehillä on paras tieto ja virkamiehet ovat hyviä ja päteviä, on aivan sama keitä siellä on ”päättämässä”…..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elikäs, koska virkamiehillä on paras tieto ja virkamiehet ovat hyviä ja päteviä, on aivan sama keitä siellä on ”päättämässä”…..
Äänestäjän osuus on antaa äänensä ehdokkaalle, jonka uskoo eniten ajavan ko. äänestäjälle tärkeitä asioita. Kun äänet on laskettu, valittujen pitäisi kutakuinkin edustaa äänestäjäkuntaansa. Se on sitten eri asia, kuinka hyvin ehdokas on mielipiteensä esille tuonut, ja nekin vain kysyttyihin asioihin. Mielipiteet muista eteen tulevista asioista on sitten ihan arvoitus. Mutta näin demokratia toimii, ja on myös tehtävä.kompromisseja. Asettumslla itse ehdokkaaksi ja tulemalla valituksi voi vaikuttaa enemmän kuin äänestämällä.
- Anonyymi
Keskustalle tulee yksinkertainen enemmistö tulevissa vaaleissa Vieremällä. Kaikki muut mukaanlukien vasemmisto (lue Vieremä 2000)menettävät paikkoja. Taitaa jiähä nämä vaalit väliin.
- Anonyymi
Kannattaa seurata valtuuston striimattuja kokouksia jolloin selviää mitä kukin on ja uskaltaako suutaan aukaista. Olen seurannut noita kokouksia ja on useita, useita valtuutettuja jotka istuvat vuosia täysin hiljaa puhumatta yhtikäs mitään. Onkohan hän väärässä paikassa ?
- Anonyymi
Vieremän kunnanhallitus esittää valtuustolle Kurvilanmäen kaavaprosessin jatkamista. Saimme lukea päivän Miilusta otsikon mukaisen uutisen. KD:n hallituksen edustaja oli tehnyt vasta esityksen mutta esitys raukesi kannattamattomana. Kunnanhallituksessa on mm. tuulivoiman vastustajaksi profiloitunut Vieremä 2000 edustaja joka on istunut hiljaa pykälän aikana(pöytäkirjan mukaan). Onko niin että tuulivoima sallitaan muualle mutta ei kotikylälle Nissilään. On mielenkiintoista nähdä miten kyseinen valtuutettu toimii valtuustossa jossa asiasta päätetään 26.5.25 . Onko tuuliviiri vai tuulivoima ?
- Anonyymi
En nyt oo ihan varma onko vieremä 2000 vasemmistoa, taitaa olla myös melko oikeistolaisia jotka ei halua vaan leimautua persuksiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran76771Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?144750- 57666
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47654Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25653Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46634- 44587
- 31521
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä27511Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27506Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20503- 6466
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee402452- 30436
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭76431Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39394- 36392
Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole3390- 28384