Havaintoja Rotuaarin vaalikojuilta : Ei näin

Anonyymi-ap

Ajateltiin miehen kanssa poiketa perinteiseen tapaan vaalikojuilla. Saisi vähän tietoa ehdokkaista, esittelyitä, mahdollisesti kahvit ja karkkia tai muuta kivaa.
Ehdokkaat tönöttivät pikku koriensa kanssa kontaktia ottamatta. Yhtä puoluetta lukuunottamatta ainutkaan ehdokas ei lähestynyt. Ei tullut juttelemaan, ei tarjonnut esitettään, kahvia tai karkkia.
Ainoa poikkeus, joka erottui erittäin selkeästi aktiivisuudellaan joukosta oli vihreiden porukka. Saimme esittelyn kahdesta eri ehdokkaasta ja yleisesittelyn vihreiden vaaliteemoista. Lisäksi meille tarjottiin munkkikahvit. Tärkeintä oli se esittely kuitenkin. Puolueisiin kuulumattomina äänestäjinä kaipasimme tietoa ja sitä saimme vain vihreiltä. Kiitokset heille.
Kumpikaan meistä ei ole aiemmin vihreitä äänestänyt, mutta nyt meni kyllä vahvasti harkintaan.
Älkää tönöttäkö mykkinä, ehdokkaat. Teidän kuuluu lähestyä ihmisiä, markkinointi menee niin päin. Ei voi seisoa ja odottaa, että joku tulee kyselemään. On oikeasti noloa mennä nyhtämään tietoa ihmisiltä, jotka seisoskelevat apaattisina ja luotaantyöntävinä

11

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tänään klo 12:30 oltiin paikalla ja tosiaan kierreltiin kaikkien puolueiden kojut.

    • Anonyymi

      Ihan tavallisia, normaalisti pukeutuvia kuuskymppisiä ollaan. Jyllääkö puolueissa ikärasismi vai mistä on kysymys?
      Oikeasti kontrasti viime vaaleihin on ihan älytön. Tänä vuonna melkein kukaan ei yrittänyt vaikuttaa äänestymiskäyttäytymiseen, ei siis yhtään minkäänlaista kontaktia muilta kuin vihreiltä.
      Markkinoinnin ammattilaisena ihmettele asiaa todella paljon.
      -ap

    • Anonyymi

      Potentiaalinen äänestäjä on asiakas. Häntä pitää lähestyä ystävällisen päättäväisesti ja kertoa tarjotut vaihtoehdot. Tässä tapauksessa ehdokkaan vaaliohjelman pääpiirteet ja lisäksi puolueen teemat vaaleihin.
      Näitä olisin kaikilta puolueilta Oulun rotuaarilla 5.4. kl 12:30 odottanut.
      Vain vihreiltä sain informaatiota. Ainoaltakaan muulta puolueelta en saanut tiedonmurustakaan, en yhtään ystävällistä' sanaa tai hymyä .
      Nyt olisi oikeasti markkinointikoulutuksen paikka

    • Anonyymi

      Puolueista riippumaton äänesetäjä luulisi oikesasti olevan se, jota houkutellaan äänestämään tiettyä puoluetta. Jolle kerrotaan puolueen ohjelma pääpiirteittäin ja yksittäisin ehdokkaan vaaliohjelma.
      Näitä tosiaankin sai odottaa. Ei ainuttakaan kontaktia paitsi vihreät. Kaikki muut toljottivat korejaan , joissa mariaannekarkkeja ja esite. Eivät ottaneet kontaktia, Eivät edes katsekontaktia, että olisi uskaltanut lähestyä ja kysyä jotian.

    • Anonyymi

      "Ei näin. Ei jatkoon. Miten meni niin kuin omasta mielestä"
      Tyypillisiä juntin narsistin "sloganeita". Yäk.

      • Anonyymi

        Taisi kolahtaa, koska älähdit...

        -ap

        ps. saatan olla mummosi


    • Anonyymi

      Äänestetty ennakkoon. Uhkauksista huolimatta en äänestänyt vihreitä (kokoomuksen puutarhaosastoa).
      Toivon oikeasti, että saamme muutoksen nykyhallintoon
      -ap

    • Anonyymi

      Ihan mitä tahansa muuta puoluetta voin tapauskohtaisesti äänestää, paitsi en ikin ä enkä missään olosuhteissa kokoomusta. Päätin tämän vuonna 1985 ja päätös on pitänyt tosi hienosti.
      Sama koskee persuja. En ole ikinä äänestänyt enkä tule äänestämäänkään, yktään misään vaaleissa ikinä

      Veikko Vennamoa kaivattaisiin laittamaan tyhjänpäiväiset mitäänsanomattomat vouhottajat kuviin ja Kekkosta myös

      ap

    • Anonyymi

      Nilkkejä en äänestä vaan kunnon ihmisiä.

      • Anonyymi

        Joo en minäkään.


    • Anonyymi

      Kauheet makkarat

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9642
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4397
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3965
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3841
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      202
      3407
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      19
      2854
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1377
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1366
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1184
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1151
    Aihe