Kävin varastosta kesärenkaat ja ajattelin vaihtaa ne autoon, mutta huomasin renkaissa hius halkeamia. Onko näillä turvallista vielä ajaa vai onko halkeamat liian isoja? Viime kesänä en muista tämmöisiä olleen.
Kuva täällä:
https://postimg.cc/0rhzCQ3p
Onko liikaa halkeamia renkaissa?
8
796
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän tuo näyttää jo muutenkin olevat kovin heikossa kunnossa. Osta uudet.
- Anonyymi
Ko. pitkittäissuuntaisia halkeamia olen nähnyt nokialaisissa. Itse en noilla enää ajelisi.
- Anonyymi
Nämä juurikin on Nokialaiset Hakka Blue2. Ikää vain 4-vuotta. Tilasin nyt uudet Nokia Wetproof 1 XL, josko kestäisi paremmin... ei uskalla ajella noilla enää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nämä juurikin on Nokialaiset Hakka Blue2. Ikää vain 4-vuotta. Tilasin nyt uudet Nokia Wetproof 1 XL, josko kestäisi paremmin... ei uskalla ajella noilla enää.
Minulla on 39 v vanhat Michelin nastarenkaat. Nyt jo on tullut hyvin pientä hiushalkeamaa renkaitten sivuihin. Aion silti ajaa ne loppuun!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on 39 v vanhat Michelin nastarenkaat. Nyt jo on tullut hyvin pientä hiushalkeamaa renkaitten sivuihin. Aion silti ajaa ne loppuun!
Halppikset 27 vuotta sitten hankitut ovat jo silestonet.
Tälle kesälle etsin sellaisia joissa olisi vielä laillinen pintakuvio.
- Anonyymi
Tuota olen miettinyt miksi ko. merkissä tuo runko pettää usein, ennen kuin kulutuspinta on kulunut loppuun. Tuossakin on vielä matkaa TWI-nystyröihin. Talvirenkaissa tulee usein jopa teräslangat kulutuspinnasta läpi, että saa olla varovainen ettei saa niistä haavoja käteen.
Kesärenkaissa ei säikeet tule esille, mutta tuo ennenaikanen pitkittäisrepeämä harmittaa kalliissa renkaassa. Olisko tuossakin runkorakennetta halpuutettu ja siksi lyhytikäinen verrattuna kilpaileviin merkkeihin. - Anonyymi
Nokialaiset on aina olleet susia. Ajossa ei ole moittimista, mutta kestossa on sitäkin enemmän.
- Anonyymi
Nokian rengas kannattaa ostaa, vain jos ajaa paljon . Runko kestää vain 3 vuotta .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3333953Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283600Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52312- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181658Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241359Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit102975Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86791