Onko liikaa halkeamia renkaissa?

Anonyymi-ap

Kävin varastosta kesärenkaat ja ajattelin vaihtaa ne autoon, mutta huomasin renkaissa hius halkeamia. Onko näillä turvallista vielä ajaa vai onko halkeamat liian isoja? Viime kesänä en muista tämmöisiä olleen.
Kuva täällä:
https://postimg.cc/0rhzCQ3p

8

955

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllähän tuo näyttää jo muutenkin olevat kovin heikossa kunnossa. Osta uudet.

    • Anonyymi

      Ko. pitkittäissuuntaisia halkeamia olen nähnyt nokialaisissa. Itse en noilla enää ajelisi.

      • Anonyymi

        Nämä juurikin on Nokialaiset Hakka Blue2. Ikää vain 4-vuotta. Tilasin nyt uudet Nokia Wetproof 1 XL, josko kestäisi paremmin... ei uskalla ajella noilla enää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nämä juurikin on Nokialaiset Hakka Blue2. Ikää vain 4-vuotta. Tilasin nyt uudet Nokia Wetproof 1 XL, josko kestäisi paremmin... ei uskalla ajella noilla enää.

        Minulla on 39 v vanhat Michelin nastarenkaat. Nyt jo on tullut hyvin pientä hiushalkeamaa renkaitten sivuihin. Aion silti ajaa ne loppuun!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla on 39 v vanhat Michelin nastarenkaat. Nyt jo on tullut hyvin pientä hiushalkeamaa renkaitten sivuihin. Aion silti ajaa ne loppuun!

        Halppikset 27 vuotta sitten hankitut ovat jo silestonet.
        Tälle kesälle etsin sellaisia joissa olisi vielä laillinen pintakuvio.


    • Anonyymi

      Tuota olen miettinyt miksi ko. merkissä tuo runko pettää usein, ennen kuin kulutuspinta on kulunut loppuun. Tuossakin on vielä matkaa TWI-nystyröihin. Talvirenkaissa tulee usein jopa teräslangat kulutuspinnasta läpi, että saa olla varovainen ettei saa niistä haavoja käteen.

      Kesärenkaissa ei säikeet tule esille, mutta tuo ennenaikanen pitkittäisrepeämä harmittaa kalliissa renkaassa. Olisko tuossakin runkorakennetta halpuutettu ja siksi lyhytikäinen verrattuna kilpaileviin merkkeihin.

    • Anonyymi

      Nokialaiset on aina olleet susia. Ajossa ei ole moittimista, mutta kestossa on sitäkin enemmän.

      • Anonyymi

        Nokian rengas kannattaa ostaa, vain jos ajaa paljon . Runko kestää vain 3 vuotta .


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2512
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1782
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      702
      1189
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1008
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      956
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      87
      828
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      97
      816
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      771
    Aihe