MAAN SOSIALISOINTI

Maan pakkolunastaminen eli maan sosialisointi on saatava heti kuriin.

Kaikella on hintansa myös maalla. Kyllä kunnilla ja kaupungilla on varaa tarjota enemmän ja lopettaa tuollaiset pakko ostamiset.

kts. http://www.witchdrum.org
4202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos katsotaan asiaa toiselta kantilta, on yhtä järjetöntä että tonttien hinnat nousevat siksi ettei tarjontaa ole. Mikä on kohtuuhintainen tontti ja onko tasa-arvoista ettei kotikunta pysty tarjoamaan kohtuuhintaisia tontteja?

En pitäisi tätä ihan huonona ideana, koska usean maanomistajan ainoa tarkoitus on rahastaa tonttimaasta maksimihinta. Nyt kaavoitus ja poikkeuslupakäytäntö estävät myös tämän markkinahäiriökäytännön.

Onko lain henki hyvä ja käytetäänkö sitä oikein? Onko siis syy laissa vai lainkäytössä tuossa tapauksessa?

Äänestä

Maan omistamiseen että revi siitä, kauanko ihmiset sietää maan omistamista jos sitä pitää puolustaa niidenkin jotka maata eivät omista.

Kunnon vero vaan tyhjästä tonttimaasta niin kyllä se siitä.

Äänestä

Objektiivisuus skuuppi-sivuilla sen mukaista.

Äänestä
  • Hyvähän se vaan on että on toisenlainenkin näkökulma esim. YLE:lle.

    Suomen Kavkazcenter?!!?!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KIELLETTÄVÄ kirjoitti:

Maan pakkolunastaminen eli maan sosialisointi on saatava heti kuriin.

Kaikella on hintansa myös maalla. Kyllä kunnilla ja kaupungilla on varaa tarjota enemmän ja lopettaa tuollaiset pakko ostamiset.

kts. http://www.witchdrum.org

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu