Hyvää ylikulutuksen päivää

https://ilkkapohjalainen.fi/kotimaa/suomen-ylikulutuspaiva-on-tanaan-wwf-luonnonvarojen-ylikulutus-on-liian-halpaa Metsien liikahakkuut ovat tapetilla ja myös lihan syönti. Poimikamme vaikka marjoja tulevalle talvelle syötäväksi.
9235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Keskustalaiset ovat huolestuneita lehdessään omista toimistaan.

Äänestä
  • Metsämarjat, mm. puolukka ja mustikka ovat hyvin terveellisiä.

    Äänestä

Muuttuuko tämän päivän päivämäärä koko ajan aikaisemmaksi? Jotenkin muistelisin että aikaisemmin se olisi ollut elo-syyskuussa?

Äänestä

Metsämarjojen poiminnan sanovat olevan vaarallista.

Äänestä
  • Näin on. Vihreät tosiaan kertoivat että ilmastonmuutos kuulemma tekee suomalaisista marjoista vaarallisia poimia.

    Kuka niitä vihreitä uskoo niin se on sitten eri juttu.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Näin on. Vihreät tosiaan kertoivat että ilmastonmuutos kuulemma tekee suomalaisista marjoista vaarallisia poimia.

    Kuka niitä vihreitä uskoo niin se on sitten eri juttu.

    Kyllä se tulevaisuudessa vaarallista koska kaikki metsät miinoitettaan.

    Äänestä

Nämä asiat eivät ratkea pelkästään vihervasemmiston keinoin. Ja lisäksi pitää palata normaaliin tieteen tekemiseen, jossa haetaan ratkaisuja ilman tunteita.

Äänestä

Suomessa on alhainen syntyvyys joten kuluttajien määrä pienenee, ellei ihan välttämättä haluta kuluttajia ulkomailta. Oppositio on kovasti kritisoinut hallituksen leikkauksia, koska kyllä toisten pitää kustantaa myös muiden kulutusta.

Äänestä

Sota-aikaisia rähteitä löytyy silloin tällöin mutta suurin vaara on vanhoilla rintamalinjoilla nekin jäivät viholliselle pakkoluovutetuille alueille. Suomalaiset eivät marjasta kyseisillä alueilla, joten pelko pois.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://ilkkapohjalainen.fi/kotimaa/suomen-ylikulutuspaiva-on-tanaan-wwf-luonnonvarojen-ylikulutus-on-liian-halpaa Metsien liikahakkuut ovat tapetilla ja myös lihan syönti. Poimikamme vaikka marjoja tulevalle talvelle syötäväksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu