Suomen suosituimmaksi kaupungiksi on valittu Tampere, Porvoota taas pidetään kaupungeista kaikkein kauneimpana.
Suomen kauneimman paikannimen titteliä pitää hallussaan Lumimetsä, siinä missä kansan mielestä hauskin – ja kenties myös härskein – paikannimi on Terskanperä.
1. Savon murre
– Kyllä se vuan niin somalle kuullostaa kun aletaan huastella aetoo Savon kieltä, toteaa 40-vuotias nainen Jyväskylästä.
– Ossoo olla kaanein murteista vuan ossoo olla olemattakin.
Selvään, lähestulkoon ylivoimaiseen voittoon äänestyksessä siivitti tiensä itämurteisiin kuuluva Savon murre. Se kahmaisi noin 18 prosenttia koko äänisaaliista.
Tosiasiassa savolaismurteet jaetaan murteiden tutkimuksessa useaan alaryhmään, muun muassa Pohjois-Savon murteisiin, Etelä-Savon murteisiin, Pohjois-Karjalan murteeseen sekä Kainuun murteeseen. Näiden murteiden alue kattaa lähes koko Keski-Suomen, Pohjois-Karjalan ja Kainuun sekä Etelä-Pohjanmaan itäisiä pitäjiä ja ison osan Koillismaasta.
Vastaajat kuvailivat savon murretta leppoisan lupsakaksi ja mukavasti suussa ”viäntyväksi ja kiäntyväksi” ja totesivat, että sen kuuleminen saa hyvälle tuulelle. Savon murretta kehutaan vastauksissa myös ilmaisultaan laajaksi ja monipuoliseksi. Onpa savoa kutsuttu myös murteista kieroimmaksi.
Savon murre on nuotikasta, välillä venyttelevää ja eläväistä, josta laulumaisuus tulee. Huumori tuo oman osansa kauneuteen, koska nauru ja hyvä mieli on kaunista.
Nyt on aika selvittää, mikä on Suomen kaunein murre!
Anonyymi-ap
1
70
Vastaukset
- Anonyymi
Niin. Litaniassasihan kerrotaan jo, mikä se suosituin murre on. Mutta onko jonkun kirjoituksen kopioiminen tänne jotain keskustelua?
Mikä on oma mielipiteesi? Miun mielestäin Karjalan murre on kauneint.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64125Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952253Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J59964- 47834
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va37833Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?185820- 34811
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119755- 35754