Kauanko poliisi säilyttää tietoja?

Anonyymi-ap

Löysin tällaisen vastauksen: Epäiltyjen tietojärjestelmästä tiedot poistetaan kymmenen vuoden kuluttua viimeisestä merkinnästä. Suojelupoliisin järjestelmästä tiedot poistetaan 25 vuoden kuluttua viimeisen tiedon merkitsemisestä.

Minulla on rikosmerkintöjä vuosilta 2013 ja 2017 mutta ei supon järjestelmässä.
Tarkoittaako tuo sitä että vuoden 2013 tiedot on poistettu (on kulunut yli 10v) ja 2017 tiedot on yhä tallessa vai säilytetäänkö vuoden 2013 tietojakin vielä koska vuodesta 2017 ei ole kulunut vielä kymmentä vuotta. Toivottavasti ymmärrätte mitä tarkoitan.

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, tiedot poistetaan ns. aktiivi rekistereistä kuten olet kirjoittanut, mutta ne siirtyvät arkisto- eli historiatietoihin. Sieltä ne poistetaan 10 vuoden kuluttua rekisteröidyn kuolemasta. Joitakin tietoja ei poisteta koskaan. Esim. arkistoista löytyy tietoja satoja vuosia sitten tapahtuneista rikoksista. Ne, joilla on oikeus katsella arkistoja saavat kaikki siellä olevat tiedot näytöilleen valon nopeudella.

      • Anonyymi

        Kiitos tiedosta kertoo aloittaja


    • Anonyymi

      Mutta tuossa ei vastattu onko ne 2013 tiedot vielä aktiivirekisterissä ja kuka pääsee katsomaan historiatietoja.Pääseekö tavan konstaapeli niitä katsomaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      25
      2593
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1576
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1374
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1150
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1141
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      25
      961
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      931
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      922
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      216
      889
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      825
    Aihe