"Viisaille" kenttäpersuille tiedoksi

Anonyymi-ap

"Valtiotalous on eri asia kuin yksityistalous, eivät ole vertailukelpoisia."

Ja joka tapauksessa persujenkin toitottama valtionvelkajargon on nyt osoittautunut katteettomaksi, koska tämä hallitus ottaa entistä enemmän vaan velkaa. Siinä samalla se kurjistaa kansan leikkauksillaan, joita se kutsuu sopeutuksiksi. Samaan aikaan työllisten määrä vähenee, työttömyys kasvaa eikä talouskasvua ilmaannu, vaikka Orpo olisi kuinka toiveikas ja Purra kertoisi valonpilkahduksista, joita kuulemma kieroissa silmissään ajoittain näkee. Onkohan sillä päässä pahakin vika?

8

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viisaat "kenttäpersut" ei ota valitettavasti tiedotteita vastaan itse pätevöityneiltä palstamarakateilta.

      • Anonyymi

        Se ei muuta tosiasioita. Hallituksen persutkaan ei ota itseään viisaammilta neuvoja vastaan, vaan ajaa jääräpäisesti Suomea alas joka sektorilla.

        Se siitä ja persujen kannatuksesta, tai sen hiipumisesta paremminkin. Sitä saa mitä tilaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se ei muuta tosiasioita. Hallituksen persutkaan ei ota itseään viisaammilta neuvoja vastaan, vaan ajaa jääräpäisesti Suomea alas joka sektorilla.

        Se siitä ja persujen kannatuksesta, tai sen hiipumisesta paremminkin. Sitä saa mitä tilaa.

        Sulla on outo fiksaatio siitä, että hallitus on persujen hallitus. Miksi? Eikö muisti enää toimi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sulla on outo fiksaatio siitä, että hallitus on persujen hallitus. Miksi? Eikö muisti enää toimi?

        Ei siinä niin sanottu, että hallitus olisi persuhallitus. Siinä sanottiin, että hallituksen persutkaan ei ota neuvoja vastaan itseään viisaammilta. Persuthan on hallituksessa vain kokoomuksen apupuolueena persettään myymässä.


    • Siinä missä yksityistalous on reaalitaloutta, valtiotalous on spekulatiivista taloutta. Valtiolla on ollut ainakin toistaiseksi kyky luoda uutta rahaa, joka kattaa pääoman tarpeet, olipa se sitten vierasta tai omaan varallisuudenhoitoon liittyvää.

      Nyt tätä ollaan amerikanpersun, siis sen jota Perussuomalaiset ovat kannattaneet, johdolla hajottamassa.

    • Anonyymi

      valtion talous perustuu verotuloihin ei hyödytä mitään lisätä verotuloja , kun seuraava hallitus hummaa ne maailmalle

      • Anonyymi

        Valtiontalous on yhdyssana.


      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1662
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      898
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      862
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      852
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      849
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      793
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      779
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      735
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      730
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      720
    Aihe