Laittelen "raasua kiukaan alle. Tuhkat pois ja ne sitten myöhemmin puita parantaan, kasvu aineena siihen hyvää. Nyt näyttääkin puitten kasvu olleen viime kesältä huippuluokkaa.
Tulin hetki sitten äänestyspaikalta vähän myöhemmin kun tuurasin poissa olevaa, hän aikoi sitten huomisen tuurini tehdä. Se on siten kohdaltani ennakkoäänestys ohi. Sunnuntaina sitten varsinainen äänestyspäivä, jonka jälkeen kipakka äänten lasku.
Viimeksi oli yksi paikka keskustalla, mutta sillä vähemmän merkitystä, kun täällä paljon Ruotsin kielisiä, niin RKP on vahvoilla, kuten kokoomus, SDP ja vihreätkin. Paljon kylällä hoidetaan puhumista Ruotsiksikin. Kuin Pohjanmaallakin paljon. Sekaisin menee puhekielet.
Pesä täyteen ja kaffeelle, ja vähän murkinaakin. Taisi olla emännilä lohisoppa, kun löytynyt Norjan lohta alle kympilläkin, niin ei hinnankirossa. Suolattunakin.
Sellaista.
Tervehdys rantasaunalta Kirkkoummelta
10
166
Vastaukset 10
- Anonyymi
>>Taisi olla emännilä lohisoppa, kun löytynyt Norjan lohta alle kympilläkin, niin ei hinnankirossa. <<
Pienituloinen eläkeläinen joutuu hakemaan tarjousruokaa, vaikka se olisi tuotu ulkomailtakin.- Anonyymi
Maalaisliiton.kurittaja kirjoitti:
He he he joku kommari jolta loppui raha apteekissa.
Kusenlarittaja, taas kommunistinen kimpussa.
- Anonyymi
Kyllä minä ainakin marketissa otan sen halvemman 10 € kg, jos kaksi samaa lohta, toinen tarjouksessa ja sama lohi ei tarjouksessa yli 15 € kilo. Sinä tietenkin tyhmänä vasurina et tätäkään ymmärrä. Sen tiedän että everstiluutnantin perheellä on rahaa ja omaisuutta. Mutta jalat maassa kulkeva isäntä osaa asioita joita me ei osata. Ei ihme jos olet vasuriksi jäänytkin, että kunta elättää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä minä ainakin marketissa otan sen halvemman 10 € kg, jos kaksi samaa lohta, toinen tarjouksessa ja sama lohi ei tarjouksessa yli 15 € kilo. Sinä tietenkin tyhmänä vasurina et tätäkään ymmärrä. Sen tiedän että everstiluutnantin perheellä on rahaa ja omaisuutta. Mutta jalat maassa kulkeva isäntä osaa asioita joita me ei osata. Ei ihme jos olet vasuriksi jäänytkin, että kunta elättää.
Ei tarvitse olla sosialisti suosiakseen suomalaisia elintarvikkeita.
Everstiluutnantin rahoista en tiedä muuta kuin sen, että hän on kertonut myyvänsä joka talvi puuta saadakseen rahaa elämiseen. Ja tuskin kertoisi emäntiensä ostaman lohen edullisuudestakaan, jos sen hinnalla ei olisi taloudelleen suuri merkitys. Kerrommeko muka me muut tällä palstalla, mitä jokin ostos meille on maksanut?
- Anonyymi
"Tervehdys rantasaunalta Kirkkoummelta"
Kuka on palstan ainoa joka kirjoittaa pankkolängvitsiä jo otsikossa?- Anonyymi
Se on Kirkkoumpi, et vaan tiedä miksi, juju siinä.
- Anonyymi
Jätä se norjanlohi pois.
Norja pilaa vapaat lohijoet niillä lohenkasvattamoillaan joista karkaa antibiooteilla vastustuskykyisiksi tehtyjä taudinkantajia villien lohikantojen sekaan. Teno jo kuollut osin norjalaisten karkurilohien, osin venäläisten kyttyrälohen vuoksi.
Suomalaistakin kalaa saa, villiäkin, vaikka se vähän kalliimpaa onkin. Itse ostin hiljattain Helsingissä jopa Inarin siikaa, ja hyvää oli. Muikkua tulee kauppoihin taas kunhan vedet vapautuu, samaten kuhaa ja ahventa. - Anonyymi
Nauvo on siirretty Kirkkonummelle?
- Anonyymi
Jäikö sulla "kirkkoummen/fuengirolan" trolli suomen kielen kirjoitus taito persu kouluun?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961224
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit98975- 60836
Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k35821Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi52817Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.126780- 3738
- 60606
Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant41518Ei ole siitä kiinni
Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa33506