Tässä on toinen oululainen tarina, joka liittyy Hupisaarten alueeseen. Hupisaarilla, näiden kauniiden puistojen ja purojen keskellä, kerrotaan asustavan "Valkea tyttö", joka on yksi alueen tunnetuimmista kummitushahmoista.
Tarina kertoo, että 1800-luvulla nuori nainen hukuttautui läheiseen puroon epätoivoisen rakkauden takia. Hänen sanotaan ilmestyvän erityisesti sumuisina iltoina valkoisessa puvussa, kävelevän hiljaa pitkin puiston polkuja ja katoavan sitten mystisesti. Jotkut ihmiset ovat kertoneet kuulleensa hiljaista laulua tai tunteneensa selittämättömän kylmän väreen kulkiessaan alueella illan hämärtyessä.
Valkea tyttö on monille oululaisille tuttu hahmo, ja vaikka tarina voi olla vain legendaa, se tuo oman salaperäisen lisänsä Hupisaarten idylliseen tunnelmaan. Uskotko, että näillä tarinoilla on perää, vai nautitko niiden kerronnallisesta kiehtovuudesta?
Oulun kummittelee
Anonyymi-ap
0
108
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!2193015Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1191319Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2141314Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi3861258Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa111208- 1111113
- 921053
Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa4171032- 46934
- 66934